Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Škola poslala osmiletého chlapce na výslech, rodiče to nevěděli

  18:23aktualizováno  18:23
"Dobrý den, tady Policie České republiky. Tak váš syn už má po výslechu, snáší to dobře," oznámil před měsícem Karlovi Vinickému hlas v mobilním telefonu. Vinický napřed vůbec nechápal, o co jde, jeho jedinému synovi je totiž osm let.
Policisté vyslýchali školáka, rodiče o tom nevěděli. Ilustrační foto

Policisté vyslýchali školáka, rodiče o tom nevěděli. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

"Hned jsem volal manželce, ale ta také o žádném výslechu nevěděla. Jeli jsme do školy a od paní ředitelky jsme se dozvěděli, že děti k výslechu vydat musela, ale že tím žádný zákon neporušila," popisuje Karel Vinický z Olomučan na Blanensku.

Šokovalo jej, že jeho osmileté dítě mohli policisté odvézt ze školy v Olomučanech na stanici do Blanska k výslechu, aniž by o tom informovali rodiče.

Ředitelka olomučanské školy se k případu nechce dál vyjadřovat. "Policisté přijeli ráno před vyučováním a oznámili mi, že si děti odvezou a rodiče informují," řekla Jaroslava Francová Blanenskému deníku, který o případu informoval jako první. Podotkla jen tolik, že Karel Vinický je notorický stěžovatel a že škola se žádného pochybení nedopustila.

Chlapce a několik jeho spolužáků vyslýchala policie, protože se stali ve škole svědky sexuálně laděného rozhovoru několika dětí. Policie prošetřovala, zda některý z účastníků tohoto rozhovoru není sexuálně zneužívaný.

Zástupci blanenské policie tvrdí, že rodiče o všem informovali. Stalo se to však až po skončení výslechu. "Manželce před výslechem volali do školy, ale zrovna učila. Když sekretářka nabídla, že ji z hodiny vyvolá, policistka to odmítla s tím, že nejde o nic nutného," říká Vinický.

Rodiče chlapce přihlásili do jiné školy
Policie má podle zákona povinnost rodiče nezletilých dětí o výslechu informovat předem. Škola pak musí žáka uvolnit z vyučování a umožnit setkání s policisty v budově školy.

"Z vlastní zkušenosti mohu říci, že pokud by to bylo možné, provedl bych výslech ve škole. Nevím, proč kolegové zvolili jinou možnost a děti odvezli na stanici do Blanska. Nejspíš se chtěli rovnou připojit do našeho elektronického systému, kde mají všechny potřebné formuláře. Pokud s dětmi byl celou dobu pedagogický dozor, neviděl bych v převozu velké pochybení. Ale rodiče informovat měli," konstatoval Karel Dosedla, velitel služby kriminální policie a vyšetřování blanenského policejního ředitelství.

Nestandardní je i to, že se rodiče nepokusila kontaktovat sama škola, přestože to není její povinností. MF DNES oslovila několik ředitelů základních škol a ti se na postupu shodli.

"Vždy se snažím kontaktovat rodiče sám. Nesetkal jsem se s tím, že by policisté chtěli žáka odvézt mimo školní budovu. Ale nejspíš se to stát může," konstatoval například ředitel brněnské školy v Antonínské ulici Leopold Trněný.

Manželé Viničtí se rozhodli po tomto incidentu svého syna přeložit na jinou základní školu. Předem se informovali, jak by se v takovém případě zachovala její ředitelka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz