Ochrnutý Boris Trávníček se soudí se školou, protože na školní exkurzi na něj...

Ochrnutý Boris Trávníček se soudí se školou, protože na školní exkurzi na něj spadl na židovském hřbitově náhrobek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Žákovi zmrzačenému náhrobkem musí škola zaplatit 8,8 milionu, řekl soud

  • 270
Okresní soud ve Vyškově rozhodl o odškodnění pro žáka, na kterého před šesti lety na rousínovském hřbitově při neoficiální prohlídce spadl žulový náhrobek a způsobil mu celoživotní újmu. Dnes už mladý muž je na vozíku. Škola mu má zaplatit 8,8 milionu korun.

Na rousínovský hřbitov se vydala třída sedmáků místo hodiny dějepisu. Na tehdy třináctiletého Borise Trávníčka se zřítil několik set kilogramů těžký náhrobek.

Poranil mu míchu, ledviny a játra, rozdrtil dva obratle a způsobil otevřenou zlomeninu nohy. Chlapec přežil s trvalými následky jen díky rychlému zásahu lékařů.

Mladík původně požadoval po škole odškodnění ve výši 14 milionů korun. Soud však naznal, že necelých devět milionů je přiměřená částka.

„Už ve 13 letech se u Borise projevilo mimořádné sportovní nadání. Chtěl se věnovat týmovým sportům. V současné době alespoň část aktivit na vrcholové úrovni provozuje,“ odkázal soudce Petr Doležel k tomu, že se Trávníček letos zúčastnil mistrovství světa družstev tělesně postižených ve stolním tenisu v Bratislavě.

Peníze bývalému žákovi vyplatí obec, jakožto zřizovatel školy. Jestli se proti rozhodnutí soudu odvolá, vedení školy zatím neví. „Musíme se o tom poradit s právníky,“ sdělil po vynesení rozsudku ředitel Jiří Kyjovský.  

Rodina učitele za nehodu neobviňuje

Učitel Jan Vágner, který děti na hřbitov vzal, dostal v roce 2012 za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti od Okresního soudu ve Vyškově patnáctiměsíční podmínku. Nevyžádal si totiž oficiálně klíč ani povolení na hřbitov jít. 

Rodina Trávníčkových ale učiteli nemá nic za zlé a neobviňuje ho ani ředitel.

„Jako páťáci chodí sbírat pampelišky a dělají z nich herbář, nebo jdou k rybníku chytat pulce, starší děti chodí po židovském městě a na hřbitov,“ řekl před časem Kyjovský v rozhovoru pro MF DNES.

„Neprolézali žádnou dírou. Prostě tam chyběl kus plotu a hřbitov byl volně přístupný. Městské služby, které mají na starost údržbu, tam něco upravovaly a kus ho odmontovaly, aby tam mohly s multikárou,“ doplnil (více jsme psali zde).

Učitel dějepisu dnes už na škole neučí, jelikož odešel do důchodu.

,