Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Školáci z Kuřimi zachránili život důchodkyni, odměnil je ministr školství

  15:12aktualizováno  15:12
Neobyčejnou odvahu ukázali minulý pátek dva školáci z Kuřimi. Když se vraceli ze školy, našli nedaleko vlakového nádraží zraněnou důchodkyni. Třeťák Štefan Kotlár a čtvrťák Michal Hrbek nezaváhali a ženě poskytli první pomoc. Ministr školství Josef Dobeš jim za to předal odměnu.

Třeťák Štefan Kotlár (vlevo) a čtvrťák Michal Hrbek zachránili život zraněné důchodkyni, jejich statečnost osobně ocenil i ministr školství Josef Dobeš. | foto: Radek Miča, MAFRA

"Nepřemýšleli jsme o tom, já jsem hned mobilem volal sanitku a Michal jí podpíral hlavu," popsal devítiletý Štefan. Přiznal ale, že se nejprve spletl a volal na číslo 150.

Třeťák Štefan Kotlár (vlevo) a čtvrťák Michal Hrbek zachránili život zraněné důchodkyni, jejich statečnost osobně ocenil i ministr školství Josef Dobeš.

"Záchranáři nám do telefonu říkali, ať stojíme u cesty a máváme. Stejně místo ale přejeli a jeli přímo k nádraží, tak jsme pro ně běželi a přivedli je zpátky," přidává se desetiletý Michal. Oba chlapci si v náručí drží odměnu od vedení Základní školy Jungmannova v Kuřimi - stavebnici Lego a míč.

Oba zareagovali statečně, chválil žáky ministr Dobeš

"Kluci si vedli skvěle. Když přijeli záchranáři, byli z nich úplně vedle. Kromě poděkování klukům rovnou dali i padesát korun," usmíval se ředitel školy Richard Mach a doplnil, že ačkoliv kolem chodila spousta dospělých, nechali v tom chlapce samotné.

Třeťák Štefan Kotlár (vlevo) a čtvrťák Michal Hrbek zachránili život zraněné důchodkyni, jejich statečnost osobně ocenil i ministr školství Josef Dobeš.

"Když jsem dnes jezdil po jižní Moravě, musel jsem se na chlapce přijet podívat," řekl ministr školství Josef Dobeš jídelně plné rodičů i učitelů, kteří si nenechali ujít slavnostní předání odměny. "Oba zareagovali statečně. Od ředitele o nich vím, že to jsou pěkní raubíři. I já jsem jako malý ve škole zlobil, ale to, co oni, jsem nikdy nedokázal," dodal Dobeš se šklebícími se chlapci vedle sebe.

Kromě lega a míče dostali i velkou čokoládu od starosty Kuřimi a tištěné poděkování podepsané ministrem. Sice jim celá jídelna zatleskala, ale bylo na nich vidět, že největší radost měli stejně ze stavebnice. "Je to úžasné, kluci si zaslouží titul hrdinové. Zachovali se prostě výborně," dojímala se tajemnice kuřimského městského úřadu Alena Zimmermannová.

Třeťák Štefan Kotlár (vlevo) a čtvrťák Michal Hrbek zachránili život zraněné důchodkyni, jejich statečnost osobně ocenil i ministr školství Josef Dobeš.Třeťák Štefan Kotlár (vlevo) a čtvrťák Michal Hrbek zachránili život zraněné důchodkyni, jejich statečnost osobně ocenil i ministr školství Josef Dobeš.

"Paní učitelka mi dala pusu sem, když se to dozvěděla," červenal se Štefan a ukazoval si na čelo. "Řekl jsem to nejdřív naší paní učitelce, ta to potom šla říct Štefanově učitelce a ta zase ředitelovi," popsal Michal, jak se vše doneslo až na ministerstvo školství. "Mám štěstí, že mám z Kuřimi náměstka, tak jsem se o tom dozvěděl brzo," dodal s úsměvem Dobeš.

Kluci se ale nijak výjimečně necítí. "Ostatní se k nám chovají normálně, ale někteří teda závidí, že jsme dostali pochvalu," krčí rameny Michal. Štefan se ale usmívá a říká, že být hrdinou je dobré.

Autoři: ,Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Volně pobíhající rotvajler v Brně zaútočil na pudla, zranil i jeho pána

(ilustrační foto)

Zranění pudlovi i jeho pánovi přivodil bezprizorní rotvajler, který se v neděli proháněl po brněnském Komárově. Jeho...

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Ve sběrně kovů prorazil někdo obsluze lebku tyčí, obžalovaný vinu odmítá

Ilustrační snímek

Vážná poranění hlavy, obličeje a horních končetin způsobil útočník pracovníkovi sběrny kovů v Brně. Před Krajským...

Najdete na iDNES.cz