Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Školáci z Kuřimi zachránili život důchodkyni, odměnil je ministr školství

  15:12aktualizováno  15:12
Neobyčejnou odvahu ukázali minulý pátek dva školáci z Kuřimi. Když se vraceli ze školy, našli nedaleko vlakového nádraží zraněnou důchodkyni. Třeťák Štefan Kotlár a čtvrťák Michal Hrbek nezaváhali a ženě poskytli první pomoc. Ministr školství Josef Dobeš jim za to předal odměnu.

Třeťák Štefan Kotlár (vlevo) a čtvrťák Michal Hrbek zachránili život zraněné důchodkyni, jejich statečnost osobně ocenil i ministr školství Josef Dobeš. | foto: Radek Miča, MAFRA

"Nepřemýšleli jsme o tom, já jsem hned mobilem volal sanitku a Michal jí podpíral hlavu," popsal devítiletý Štefan. Přiznal ale, že se nejprve spletl a volal na číslo 150.

Třeťák Štefan Kotlár (vlevo) a čtvrťák Michal Hrbek zachránili život zraněné důchodkyni, jejich statečnost osobně ocenil i ministr školství Josef Dobeš.

"Záchranáři nám do telefonu říkali, ať stojíme u cesty a máváme. Stejně místo ale přejeli a jeli přímo k nádraží, tak jsme pro ně běželi a přivedli je zpátky," přidává se desetiletý Michal. Oba chlapci si v náručí drží odměnu od vedení Základní školy Jungmannova v Kuřimi - stavebnici Lego a míč.

Oba zareagovali statečně, chválil žáky ministr Dobeš

"Kluci si vedli skvěle. Když přijeli záchranáři, byli z nich úplně vedle. Kromě poděkování klukům rovnou dali i padesát korun," usmíval se ředitel školy Richard Mach a doplnil, že ačkoliv kolem chodila spousta dospělých, nechali v tom chlapce samotné.

Třeťák Štefan Kotlár (vlevo) a čtvrťák Michal Hrbek zachránili život zraněné důchodkyni, jejich statečnost osobně ocenil i ministr školství Josef Dobeš.

"Když jsem dnes jezdil po jižní Moravě, musel jsem se na chlapce přijet podívat," řekl ministr školství Josef Dobeš jídelně plné rodičů i učitelů, kteří si nenechali ujít slavnostní předání odměny. "Oba zareagovali statečně. Od ředitele o nich vím, že to jsou pěkní raubíři. I já jsem jako malý ve škole zlobil, ale to, co oni, jsem nikdy nedokázal," dodal Dobeš se šklebícími se chlapci vedle sebe.

Kromě lega a míče dostali i velkou čokoládu od starosty Kuřimi a tištěné poděkování podepsané ministrem. Sice jim celá jídelna zatleskala, ale bylo na nich vidět, že největší radost měli stejně ze stavebnice. "Je to úžasné, kluci si zaslouží titul hrdinové. Zachovali se prostě výborně," dojímala se tajemnice kuřimského městského úřadu Alena Zimmermannová.

Třeťák Štefan Kotlár (vlevo) a čtvrťák Michal Hrbek zachránili život zraněné důchodkyni, jejich statečnost osobně ocenil i ministr školství Josef Dobeš.Třeťák Štefan Kotlár (vlevo) a čtvrťák Michal Hrbek zachránili život zraněné důchodkyni, jejich statečnost osobně ocenil i ministr školství Josef Dobeš.

"Paní učitelka mi dala pusu sem, když se to dozvěděla," červenal se Štefan a ukazoval si na čelo. "Řekl jsem to nejdřív naší paní učitelce, ta to potom šla říct Štefanově učitelce a ta zase ředitelovi," popsal Michal, jak se vše doneslo až na ministerstvo školství. "Mám štěstí, že mám z Kuřimi náměstka, tak jsem se o tom dozvěděl brzo," dodal s úsměvem Dobeš.

Kluci se ale nijak výjimečně necítí. "Ostatní se k nám chovají normálně, ale někteří teda závidí, že jsme dostali pochvalu," krčí rameny Michal. Štefan se ale usmívá a říká, že být hrdinou je dobré.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Najdete na iDNES.cz