Školky na jižní Moravě: Dvě děti, ale jen jedno místo

  9:11aktualizováno  9:11
Největší problémy s nedostatkem míst ve školkách mají Brňané. Někde zkoušejí rozšířit kapacitu stávajících budov, jinde vymýšlejí speciální třídy při základních školách. Jaké možnosti mají rodiče, jejichž dítě se nedostalo do "běžné" školky?

Mateřská školka ve Slatině. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnské mateřské školy čelí náporu dětí a hlavně rodičů, kteří chtějí do školky dostat i dvouletého potomka. Na jedno volné místo se tak v některých školkách tlačí dva až tři zájemci. O poznání lepší je situace v jiných městech jižní Moravy.

Rodiče vodí i dvouleté děti

Ve školce v Herčíkově ulici v Brně měli loni nahlášeno pětaosmdesát dětí. Brali pouze pětadvacet. "Chodí k nám rodiče už s dvouletými dětmi, vůbec nevědí, že do školky může nastoupit teprve od tří let. Dítě totiž musí být trochu samostatné. Musí umět jíst samo lžící a obléct se," uvedla tamní ředitelka Hana Jasperová.

Ve Školce Pramínek v Brně-Bystrci bude po celý víkend rušno. Koná se tam totiž zápis. Většinu dětí však nepřijmou.

Mateřské školky jsou přeplněné - mateřská školka ve Slatině.

"Loni se k nám hlásilo třiaosmdesát dětí, bereme ale pouze třicet," uvedla ředitelka školky Irena Rotreková. Ani tam nejsou výjimkou rodiče, kteří podávají přihlášku už dvouletým dětem. Podle Rotrekové chtějí rodiče získat místo ve školce za každou cenu.

Ve Šlapanicích bude nové oddělení

Problém s umístěním dětí mají rovněž na Brněnsku. Například ve Šlapanicích mají zájemců nadbytek, a tak ve dvou tamních školkách upřednostňují ty děti, jejichž rodičům skončila mateřská dovolená a oni musejí do práce.

Hledáte školku?

Hledáte školku? Jaké jsou vaše zkušenosti s hledáním mateřské školky pro vaše dítě? Měli jste problémy? Jak jste je vyřešili? Na kolikátý pokus jste školku našli?

Názory a zkušenosti pište redaktorce Barboře Lukšové na adresu barbora.luksova@mfdnes.cz.

"V loňském roce se do školky nedostalo sedmdesát pět žáků, situaci se snažíme řešit a snad už příští rok by mohlo být otevřeno nové oddělení," sdělil místostarosta Šlapanic Pavel Horák.

Do školek ve Znojmě přišlo loni k zápisu téměř 370 dětí. Situace s nedostatkem volných míst ve školkách nemusí prozatím trápit rodiče ani ve Znojmě, ani v Hodoníně. Kapacita znojemských školek je asi 1 100 dětí a rodiče mají štěstí. Žádné dítě není odmítnuto.

Mateřské školky jsou přeplněné - mateřská školka ve Slatině.

"Pouze jedenáct z nich se nepodařilo umístit do preferované školky," popsala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová. Odmítnutá jedenáctka tak navštěvuje školku v sousedství.

Milena Zachová ze školky Pražská ve Znojmě potvrzuje slova mluvčí. "Vždy to nějak vyjde. Takže všechny přihlášené děti vezmeme," uvedla Zachová.

přístavby, více tříd, střediska volného času

Maminka či tatínek musejí nastoupit do práce. Jejich dítě ale nemá školku. Problém, s jehož řešením se rodičům malých předškoláků snaží pomoci i radnice obcí a měst jižní Moravy.

"V posledních dvou letech město upřednostňovalo ty projekty, které měly vliv na navýšení kapacity mateřských školek. Hodně se investovalo do rozšiřování těch stávajících," popsal vedoucí odboru školství mládeže a tělovýchovy brněnského magistrátu Martin Jelínek.

Loni tak bylo rozšířeno osm brněnských školek. Další se dočkají zvětšení letos. Ani to však mnohdy nestačí. "Navýšení pomohlo především v minulém roce. Nyní bychom potřebovali minimálně ještě jednu třídu," popsala ředitelka školky na Jihomoravském náměstí Marcela Havlíčková.

Předejít problémům se snaží i ve Znojmě. "Před dvěma lety jsme zřídili tři nové třídy. Nyní zvažujeme vybudovat další, aby byla kapacita dostatečná i pro budoucí roky," popsala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Tam, kde obec nemá dost peněz na stavbu nové školky, řeší situaci jinak. Třeba ve Šlapanicích v prostorách základní školy město vyhradilo místnost, kde funguje středisko volného času Lužánky, které v ní provozuje svůj klub Maceška.

Klub funguje jako zázemí pro děti, které se nedostaly do školky. Za jeho služby však musí rodiče dětí platit. "Obec se finančně podílí na placení vody a elektřiny. Schválili jsme dotaci v hodnotě deseti tisíc korun, ta má sloužit jako příspěvek na hlídání dětí v Macešce," popsal šlapanický místostarosta Pavel Horák.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Podvodník vnucuje gumové rukavice i do barů, lže o objednávkách

Podvodník nutí obsluze podniků po celé republice gumové rukavice. Nyní po něm...

Neotřelým způsobem se snaží v různých podnicích vymámit peníze padesátiletý muž. Obsluze jednoho z barů v Kyjově na...

Auto plné snímačů zkoumá chování řidiče za jízdy, měří i svalovou aktivitu

Řidič ve speciálním autě VUT má na sobě brýle, které zaznamenávají, kam se...

Nadupané auto, které je svou výbavou jediné na světě, mají k dispozici vědci na Vysokém učení technickém v Brně. V...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...

BMW Řada 5 530d xDrive sedan
BMW Řada 5 530d xDrive sedan

r.v. 2017, naj. 31 000 km, diesel
1 405 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz