Školky na jižní Moravě: Dvě děti, ale jen jedno místo

  9:11aktualizováno  9:11
Největší problémy s nedostatkem míst ve školkách mají Brňané. Někde zkoušejí rozšířit kapacitu stávajících budov, jinde vymýšlejí speciální třídy při základních školách. Jaké možnosti mají rodiče, jejichž dítě se nedostalo do "běžné" školky?

Mateřská školka ve Slatině. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnské mateřské školy čelí náporu dětí a hlavně rodičů, kteří chtějí do školky dostat i dvouletého potomka. Na jedno volné místo se tak v některých školkách tlačí dva až tři zájemci. O poznání lepší je situace v jiných městech jižní Moravy.

Rodiče vodí i dvouleté děti

Ve školce v Herčíkově ulici v Brně měli loni nahlášeno pětaosmdesát dětí. Brali pouze pětadvacet. "Chodí k nám rodiče už s dvouletými dětmi, vůbec nevědí, že do školky může nastoupit teprve od tří let. Dítě totiž musí být trochu samostatné. Musí umět jíst samo lžící a obléct se," uvedla tamní ředitelka Hana Jasperová.

Ve Školce Pramínek v Brně-Bystrci bude po celý víkend rušno. Koná se tam totiž zápis. Většinu dětí však nepřijmou.

Mateřské školky jsou přeplněné - mateřská školka ve Slatině.

"Loni se k nám hlásilo třiaosmdesát dětí, bereme ale pouze třicet," uvedla ředitelka školky Irena Rotreková. Ani tam nejsou výjimkou rodiče, kteří podávají přihlášku už dvouletým dětem. Podle Rotrekové chtějí rodiče získat místo ve školce za každou cenu.

Ve Šlapanicích bude nové oddělení

Problém s umístěním dětí mají rovněž na Brněnsku. Například ve Šlapanicích mají zájemců nadbytek, a tak ve dvou tamních školkách upřednostňují ty děti, jejichž rodičům skončila mateřská dovolená a oni musejí do práce.

Hledáte školku?

Hledáte školku? Jaké jsou vaše zkušenosti s hledáním mateřské školky pro vaše dítě? Měli jste problémy? Jak jste je vyřešili? Na kolikátý pokus jste školku našli?

Názory a zkušenosti pište redaktorce Barboře Lukšové na adresu barbora.luksova@mfdnes.cz.

"V loňském roce se do školky nedostalo sedmdesát pět žáků, situaci se snažíme řešit a snad už příští rok by mohlo být otevřeno nové oddělení," sdělil místostarosta Šlapanic Pavel Horák.

Do školek ve Znojmě přišlo loni k zápisu téměř 370 dětí. Situace s nedostatkem volných míst ve školkách nemusí prozatím trápit rodiče ani ve Znojmě, ani v Hodoníně. Kapacita znojemských školek je asi 1 100 dětí a rodiče mají štěstí. Žádné dítě není odmítnuto.

Mateřské školky jsou přeplněné - mateřská školka ve Slatině.

"Pouze jedenáct z nich se nepodařilo umístit do preferované školky," popsala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová. Odmítnutá jedenáctka tak navštěvuje školku v sousedství.

Milena Zachová ze školky Pražská ve Znojmě potvrzuje slova mluvčí. "Vždy to nějak vyjde. Takže všechny přihlášené děti vezmeme," uvedla Zachová.

přístavby, více tříd, střediska volného času

Maminka či tatínek musejí nastoupit do práce. Jejich dítě ale nemá školku. Problém, s jehož řešením se rodičům malých předškoláků snaží pomoci i radnice obcí a měst jižní Moravy.

"V posledních dvou letech město upřednostňovalo ty projekty, které měly vliv na navýšení kapacity mateřských školek. Hodně se investovalo do rozšiřování těch stávajících," popsal vedoucí odboru školství mládeže a tělovýchovy brněnského magistrátu Martin Jelínek.

Loni tak bylo rozšířeno osm brněnských školek. Další se dočkají zvětšení letos. Ani to však mnohdy nestačí. "Navýšení pomohlo především v minulém roce. Nyní bychom potřebovali minimálně ještě jednu třídu," popsala ředitelka školky na Jihomoravském náměstí Marcela Havlíčková.

Předejít problémům se snaží i ve Znojmě. "Před dvěma lety jsme zřídili tři nové třídy. Nyní zvažujeme vybudovat další, aby byla kapacita dostatečná i pro budoucí roky," popsala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Tam, kde obec nemá dost peněz na stavbu nové školky, řeší situaci jinak. Třeba ve Šlapanicích v prostorách základní školy město vyhradilo místnost, kde funguje středisko volného času Lužánky, které v ní provozuje svůj klub Maceška.

Klub funguje jako zázemí pro děti, které se nedostaly do školky. Za jeho služby však musí rodiče dětí platit. "Obec se finančně podílí na placení vody a elektřiny. Schválili jsme dotaci v hodnotě deseti tisíc korun, ta má sloužit jako příspěvek na hlídání dětí v Macešce," popsal šlapanický místostarosta Pavel Horák.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Začala výluka hlavního nádraží v Brně. Dotkne se až 40 tisíc cestujících

Dolní nádraží v Brně železničáři upravili kvůli velké výluce

Brněnskému hlavnímu nádraží se od neděle může spíše říkat „vedlejší“. Zhruba na rok na něm totiž dramaticky omezí...

Doplácejte a my vám zavedeme bankomat, žádají od malých obcí banky

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Služby z maloměst rychle mizí. Bankomat, doktor, lékárna, pošta. Za tím vším musejí lidé jezdit kilometry daleko. Pokud...

Brněnský letohrádek zve na betlémy a největší dioráma o životě Krista

V Brně je k vidění největší betlémové dioráma v republice

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně....

Najdete na iDNES.cz