Jiří Zlatuška odpovídá čtenářům

Jiří Zlatuška odpovídá čtenářům | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Školné pomůže univerzitám, aby nebyly v područí politiků, řekl on-line Zlatuška

  • 12
Hodinu a čtyřicet minut odpovídal senátor a děkan brněnské Fakulty informatiky na všetečné otázky čtenářů. Nevynechal ani jedinou. Nejvíce dotazů mířilo do akademické sféry Zlatuškova působení, senátor však musel obhajovat i svou politickou kariéru a fakt, že zvládá několik funkcí najednou.

Čtenář podepsaný jako Honza se Jiřího Zlatušky otázal, co za dobu působení v Senátu prosadil. "Jsem autorem úprav ve financování vysokých škol a dalších částí novely, dával jsem návrhy na rozšíření přístupu k informacím a odpovědnosti veřejné sféry směrem k občanům. Byl jsem spoluiniciátorem ústavních žalob, které uspěly (například jezy na Labi)," vyjmenoval host iDNES.cz.

Zlatuška také odpovídal na několik dotazů ohledně poplatků na vysokých školách. "Bude tedy studium jen pro bohaté?" ptal se například El. Zett., který vystudoval Karlovu univerzitu, ale nemá nyní plat, z něhož by mohl jakýkoliv dluh splácet.

. Odpovědi Jiřího zlatušky čtěte zde

"Ve chvíli, kdy prochází vysokoškolským vzděláním téměř polovina populačního ročníku, je spoluúčast ekonomickou nutností. Může také pomoci školám, aby nebyly zcela v područí politiků... Školné s odvodem do stipendijních fondů umožňuje těm bohatším přispívat na podporu nadaných méně majetných (to bylo v roce 1998 v návrhu zákona, který připravoval tehdejší ministr Jan Sokol, ale bohužel to pak vzalo v dobách nástupu opoziční smlouvy zasvé)," vysvětlil senátor.

Tazatele zajímala i Zlatuškova vize budoucnosti vědy nebo brněnské fakulty informatiky, kde je děkanem. "Prestižní fakulta s vazbami na další obory univerzity, tvůrčím prostředím pro studenty a výzkumem, který si na výzkum nehraje. Myslím, že tyto parametry fakulta má, ale cesta před ní ani zdaleka nekončí," nastínil Zlatuška.

Před dvěma lety byl znovuzvolený senátor Jiří Zlatuška jedním z nejhlasitějších kritiků bývalé koalice na brněnské radnici - ODS a lidovců. S jeho přičiněním padla a teď se na kormidlování Brna Zlatuška přímo podílí.

V on-line rozhovoru se také debatovalo o často kritizované podobě brněnského náměstí Svobody a o budování cyklostezek. Zlatuška odpovídal i na kauzu Jalta. "Kdy už prokážete, jak to bylo s tou Jaltou? A proč jako radní neřešíte, co teda s tou Jaltou dál?" ptal se senátora čtenář Paulczynski (ten položil v on-line hned dva dotazy).

Děkan a politik našel odpověď, kde si neodpustil i jízlivý tón. "Jalta ještě dořešená není, ale nevidím to stále ještě úplně beznadějně. Ale děkuji Vám za přízeň. Soudě podle toho, jak se mi osobně věnujete, jste opravdu můj oddaný fanoušek (i když to mezi svými musíte maskovat do výpadů, které jsou trochu mimo způsob, kterým se mezi lidmi běžně komunikuje)," odpověděl Zlatuška.