Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Školník z Hrušovan nad Jevišovkou zahájil stávku

  15:14aktualizováno  15:50
Bez školníka Františka Kučery se musejí na nějaký čas obejít učitelé i žáci základní školy v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku. Jejich opravář a správce se rozhodl, že bude stávkovat. Je totiž už hodně dlouho nespokojený se svým platem.

František Kučera - Školník základky z Hrušovan nad Jevišovkou zahájil stávku (6. 10. 2008) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Hrušovanský školník podle svého mínění vyčerpal všechny zákonné možnosti, jak svůj plat nepřesahující po letech 12 200 korun hrubého zvýšit. Za poslední tři roky se mu zvedl jen o 78 korun. "Já už nemám co ztratit," řekl.

Na dveřích školy ho v pondělí ráno zaujal bílý list papíru oznamující: Časově neomezená stávka školníka, od 6:10. "Ani nevím, že to tady visí. Zřejmě to sem daly odbory," prohodil Kučera.

Místo utahování kohoutků seděl u televize
Kdyby to byl normální všední den, pendloval by Kučera mezi dvěma školními budovami vzdálenými od sebe asi půl kilometru a také školní jídelnou. Tyto tři budovy má totiž jako údržbář na starosti.

"Ráno bych zjistil v sešitě závad, co je potřeba opravit, a pak bych se do toho pustil. Někde je potřeba dotáhnout kohoutek, jinde třeba opravit nástěnku. A pak bych se vrhl na běžné denní záležitosti. Venku je potřeba pozametat, opravit rozbité dveře, vyměnit porouchané zámky u skříněk v šatnách a podobně," vylíčil.

Pondělní dopoledne zčásti proseděl u televize. Přitom tento den měl pro tohoto muže znamenat spíše malou oslavu. "Právě 6. října je to přesně patnáct let, co jsem na školu jako školník nastoupil," vzpomínal.

Kdo bude nyní jeho práci dělat, Kučera netuší. "Myslím, že za pár dní dostanu od školy výpověď a začnou shánět někoho jiného," poznamenal. Myslí si totiž, že dva tisíce korun, o které by chtěl navýšit svůj měsíční příjem, zřejmě nedostane.

Škola zatím školníkovu stávku respektuje
Vedení hrušovanské základní školy ale tvrdí, že výpověď pro školníka přichystanou v tuto chvíli rozhodně nemá. "Proč by dostával výpověď, když řádně nastoupil stávku?" mínila ředitelka školy Blanka Soukupová.

Právo školníka na nespokojenost s výší platu i jeho právo na protest respektuje. Počítá proto s tím, že škola bude nějaký čas bez školníka. Jednání s Kučerou zatím neměla žádný výsledek a situaci nezměnily ani inspekce a kontroly jeho platového zařazení.

Ředitelka školy chce proto nyní požádat zřizovatele o mzdový příspěvek pro všechny její nepedagogické pracovníky. "A to do doby, dokud problém nevyřeší vláda. Jsem si vědoma neodpovídajícího finančního ohodnocení těchto provozních zaměstnanců," dodala Soukupová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Krále Jana vítaly ve Znojmě desetitisíce lidí i plné číše vína

Na znojemské historické vinobraní dorazil také král Jan Lucemburský.

Průvodem přes celé historické centrum Znojma od Pražské ulice až na Masarykovo náměstí prošel se svým doprovodem český...

Na pravěkém hradišti u Brna vznikne archeopark za více než 100 milionů

Pohled na vstupní bránu a vnitřní linii opevnění, která bude součástí...

Po archeoparku v Pavlově na Břeclavsku se na jižní Moravě připravuje další podobný projekt. Za více než sto milionů...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Najdete na iDNES.cz