Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Školník z Hrušovan nad Jevišovkou zahájil stávku

  15:14aktualizováno  15:50
Bez školníka Františka Kučery se musejí na nějaký čas obejít učitelé i žáci základní školy v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku. Jejich opravář a správce se rozhodl, že bude stávkovat. Je totiž už hodně dlouho nespokojený se svým platem.

František Kučera - Školník základky z Hrušovan nad Jevišovkou zahájil stávku (6. 10. 2008) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Hrušovanský školník podle svého mínění vyčerpal všechny zákonné možnosti, jak svůj plat nepřesahující po letech 12 200 korun hrubého zvýšit. Za poslední tři roky se mu zvedl jen o 78 korun. "Já už nemám co ztratit," řekl.

Na dveřích školy ho v pondělí ráno zaujal bílý list papíru oznamující: Časově neomezená stávka školníka, od 6:10. "Ani nevím, že to tady visí. Zřejmě to sem daly odbory," prohodil Kučera.

Místo utahování kohoutků seděl u televize
Kdyby to byl normální všední den, pendloval by Kučera mezi dvěma školními budovami vzdálenými od sebe asi půl kilometru a také školní jídelnou. Tyto tři budovy má totiž jako údržbář na starosti.

"Ráno bych zjistil v sešitě závad, co je potřeba opravit, a pak bych se do toho pustil. Někde je potřeba dotáhnout kohoutek, jinde třeba opravit nástěnku. A pak bych se vrhl na běžné denní záležitosti. Venku je potřeba pozametat, opravit rozbité dveře, vyměnit porouchané zámky u skříněk v šatnách a podobně," vylíčil.

Pondělní dopoledne zčásti proseděl u televize. Přitom tento den měl pro tohoto muže znamenat spíše malou oslavu. "Právě 6. října je to přesně patnáct let, co jsem na školu jako školník nastoupil," vzpomínal.

Kdo bude nyní jeho práci dělat, Kučera netuší. "Myslím, že za pár dní dostanu od školy výpověď a začnou shánět někoho jiného," poznamenal. Myslí si totiž, že dva tisíce korun, o které by chtěl navýšit svůj měsíční příjem, zřejmě nedostane.

Škola zatím školníkovu stávku respektuje
Vedení hrušovanské základní školy ale tvrdí, že výpověď pro školníka přichystanou v tuto chvíli rozhodně nemá. "Proč by dostával výpověď, když řádně nastoupil stávku?" mínila ředitelka školy Blanka Soukupová.

Právo školníka na nespokojenost s výší platu i jeho právo na protest respektuje. Počítá proto s tím, že škola bude nějaký čas bez školníka. Jednání s Kučerou zatím neměla žádný výsledek a situaci nezměnily ani inspekce a kontroly jeho platového zařazení.

Ředitelka školy chce proto nyní požádat zřizovatele o mzdový příspěvek pro všechny její nepedagogické pracovníky. "A to do doby, dokud problém nevyřeší vláda. Jsem si vědoma neodpovídajícího finančního ohodnocení těchto provozních zaměstnanců," dodala Soukupová.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Najdete na iDNES.cz