V Brně učitelé stávkovat budou, vysokoškoláků se protest nedotkne

  13:12aktualizováno  13:12
Ve většině škol v Brně i na jižní Moravě začne ve středu vyučování o hodinu později. Brněnští i krajští odboráři se totiž připojí k výstražné stávce v mateřských, středních i základních školách.

Základní škola Kamínky v Novém Lískovci se zapojila do stávky proti škrtům vlády (8. prosinec 2010). Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Hodinová výstražná stávka ve středu bude," potvrdil po poledni šéf jihomoravských školských odborů Leopold Králík.

Celorepublikovou stávku odboráři svolávali narychlo v pondělí kvůli návrhu ministerstva školství, který by se měl dotknout jejich platů. "Stávkují i družinářky, takže se škola kompletně otevře až v devět hodin," potvrdil ředitel Základní školy Antonínská v Brně Leopold Trněný.

Jeho škola ohlásila stávku už v pondělí, kdy ji začali organizovat odboráři. Žáci tak domů v žákovských knížkách přinesli oznámení s předstihem. "Počítám s tím, že se do stávky zapojí padesát až sedmdesát škol jak v Brně, tak i v celém kraji," řekl šéf brněnských školských odborů Petr Holánek.

Podle něho se připojí všechny školy kromě těch vysokých. Tedy školky, základky, lidušky, střední školy a učiliště, i některé vyšší odborné školy.

Přesný počet škol, které budou stávkovat, v úterý v poledne šéf jihomoravských školských odborů Leopold Králík ještě neměl. "Vypadá to, že téměř všichni stávkovat budou. Pro nejnaléhavější případy ale bude od rána fungovat školní družina," odhadl v pondělí ředitel Základní školy Novolíšeňská Josef Novák.

Učitelé se hlásí o tisíce korun

Učitelé se bouří kvůli návrhu na změnu nařízení vlády "o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě", které má vláda projednávat právě na středečním zasedání. Novela totiž ruší automatické zařazování pedagogů do platových stupňů podle dosažených let praxe.

Mohlo by se tedy stát to, že z důvodů nedostatečného školního rozpočtu by byl učitel s pětadvacetiletou praxí přeřazen do nejnižšího platového stupně, a přišel by tak měsíčně o několik tisíc korun.

"To je vedle dvouměsíčních prázdnin snad poslední jistota, která ve školství dnes ještě zbyla," komentoval platový princip Petr Hartmann, který vyučuje angličtinu, ruštinu a základy společenských věd na brněnském Gymnáziu Elgartova.

Sám Hartmann říká, že symbolická hodina mu přijde málo. "Kdyby to bylo na mě, zavřel bych školu do doby, než se něco změní," dodal.

Odboráři by stávku odvolali jedině tehdy, kdyby byl návrh novely stažen z jednání vlády. To se ovšem nejspíš nestane. "Ministerstvo o stažení neuvažuje," odpověděl mluvčí ministerstva Patrik Kubas.

Ministr Josef Dobeš se již dříve podivil, proč učitelé protestují, když jim druhý rok po sobě přidává peníze na platy. Sám se také pustil do odborářů, kteří si podle něj nevšímají problémů, jako byl azbest ve školách nebo propouštění učitelů na prázdniny.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

VIDEO: Koňský povoz přivezl vánoční strom na náměstí Svobody

Povoz tažený koňmi přivezl na náměstí Svobody vánoční strom (17. listopadu...

Stovky lidí v sobotu čekaly na příjezd vánoční stromu na náměstí Svobody v Brně. Letos ho přivezl povoz tažený dvěma...

Prodej bytů jde vyřešit aukcemi, říká nový starosta největší části Brna

V letech 2006 až 2014 byl Vojtěch Mencl uvolněným zastupitelem pro rozvoj...

Do vedení Brna-střed se vrací ODS. Rozvoj největší městské části bude čtyři roky řídit urbanista Vojtěch Mencl, který...

Prosadit nové odrůdy na trhu je složité, říká ředitel Habánských sklepů

Ředitel Habánských sklepů Josef Svoboda je pyšný na novou vinotéku a...

Více než dva a půl tisíce lahví je zasazených do zdí vinného sklepa. Zdálky vypadají jako trojrozměrná tapeta. S...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz