Jaroslav Cimrman provozuje obchod s domácími potřebami na Masarykově ulici v...

Jaroslav Cimrman provozuje obchod s domácími potřebami na Masarykově ulici v centru Brna. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jára Cimrman žije. V Brně prodává domácí potřeby a říká, že je barbar

  • 26
Populární všeuměl Jára Cimrman je označován za vynálezce vzducholodě, jogurtu nebo třeba pupíku na objímce první Edisonovy žárovky. Zatímco tento génius je pouze fikcí, v Brně žije skutečný muž tohoto jména. Jeho obchod s domácími potřebami v brněnské Masarykově ulici denně míjí tisíce lidí.

„V roce 1971 jsem v Kohoutovicích viděl nějaké představení, které tam sehráli fandové divadla, ale na žádné oficiální hře jsem nikdy nebyl. V tomhle ohledu jsem trochu barbar,“ usmívá se pětašedesátiletý Cimrman.

Proslulému Divadlu Járy Cimrmana, které o víkendu slavnostně zahájilo jubilejní padesátou sezonu, jeho výročí trošku závidí. „Bylo by krásné mít znovu padesát,“ zasní se známý brněnský obchodník.

Jméno Jára dostal po otci. „Dědeček Cimrman se v roce 1934 vrátil z Curychu do Rajhradu. Tuším, že jeho paní tady měla rodinu,“ vypráví, jak se ocitli na jižní Moravě.

Svěráka a Smoljaka nikdy nepotkal

Původně ale Cimrmanové pocházeli ze severovýchodních Čech od Mnichova Hradiště. „Dědeček vyrazil do světa, později onemocněl. Skromná renta, kterou ve Švýcarsku pobíral, na tamní život nestačila, tak přesídlil do Rajhradu,“ dodává.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek ve stojanech na obvyklých místech.

Fenomén světem nepovšimnutého českého génia zaznamenal už dávno. Mimo zmíněné návštěvy divadla však žádné kontakty s cimrmanology nezažil. „Ne, ne. S pány Svěrákem a Smoljakem jsem se nikdy nepotkal,“ ujišťuje.

Nechce prý nijak profitovat z jejich báječné práce. Sám má své až nad hlavu. Vede úspěšný obchod s domácími potřebami na brněnské Masarykově ulici. Je otcem dvou dcer a dědečkem pěti vnuček. Pokračovatel jména Jára Cimrman tedy na obzoru není.