Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

  7:23aktualizováno  7:23
Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý územní plán jako ve Šlapanicích u Brna. Vila bývalého zdejšího radního Stanislava Matýška z ODS stojí několik desítek metrů od lokality s ohroženými živočichy.

Přírodní rezervace jsou místem, do kterých člověk ideálně nemá zasahovat, aby neohrozil vzácné rostliny a živočichy. Takové lokality obvykle ze zákona chrání padesátimetrové pásmo, kde se nesmí stavět.

Ve Šlapanicích ale nic takového neplatí. Chráněné území Andělka a Čertovka obepíná ulice s rodinnými domy. Vévodí jim rozlehlé sídlo bývalého radního Stanislava Matýška.

Ochránci přírody proti stavebnímu monstru nic nezmůžou. Ve Šlapanicích totiž mají asi dvě desetiletí starý územní plán, který na ochranu vzácných přírodních rezervací nepamatuje.

Překvapivou výstavbu nedokázal zastavit ani krajský odbor životního prostředí, který v takových situacích nemá dostatečně silné pravomoci.

„Výstavba obepíná chráněné území jako rakovina. Lidé si neuvědomují, že na úkor svých potřeb ničí poslední kusy přírody. Jediným smysluplným řešením je nový územní plán, který bude ctít ochranné pásmo přírodní rezervace,“ míní odborník na ochranu přírody Vilém Jurek z občanského sdružení Rezekvítek.

Fotogalerie

Zlobí se i řada místních, kterým především Matýškův dům leží v žaludku. Nechápou, jak někdo něco podobného mohl dovolit.

„Ani zdaleka není dodrženo ochranné pásmo. Sám jsem se bavil s lidmi z kraje a ti jen při představě, že se má na tomto území stavět, skřípali zubama. Obrátil jsem se až na ministerstvo životního prostředí. Nechápu, jak může u vzácné lokality někdo stavět,“ zlobí se například místní myslivec Josef Orel.

Přírodní památka Andělka a Čertovka se rozprostírá na ploše 3,6 hektaru. Hnízdí tam třeba konipas horský nebo lejsek šedý. Pokud by dotčené orgány chtěly výstavbě zamezit, musely by složitě vysvětlovat, jak stavba naruší zdejší přírodu.

„A pokud jde o případy, kdy pouze okrajově narušuje ochranné území a není přímo v kontaktu s hranicemi přírodní památky, je to o to obtížnější,“ vysvětlila mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Matýšek tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil. Řádně koupil pozemek od soukromého majitele a požádal stavební úřad o povolení. „Nikdo nic nenamítal. Prostě jsem řádně zažádal a dostal souhlas. Na druhou stranu jsem se městu zavázal, že v místě výstavby postavím například novou kanalizaci, cestu a veřejné osvětlení. Vyšlo mě to na miliony korun,“ tvrdí Matýšek.

Výstavbu zastaví nový územní plán

Šlapanický územní plán je starý asi dvacet let. Bývalý starosta Jan Střechovský (zvolený za Hnutí pro rozvoj Šlapanic) si nepamatuje, že by v souvislosti s přírodní rezervací došlo k nějakým změnám. „Na nějaké dílčí úpravy si vzpomínám, šlo ale o lokální věci. Nic se nevztahovalo k Andělce a Čertovce,“ zavzpomínal Střechovský.

Současné vedení Šlapanic v čele se starostkou Michaelou Trněnou (Čisté Šlapanice) chtějí dosavadní praktiky změnit. Pokud se jim podaří úspěšně projednat nový územní plán, stavět u chráněné rezervace s výhledem na malebnou krajinu už nebude možné.

„Pan Matýšek využil toho, že si tam dům mohl postavit. Stavělo se ještě v době, kdy jsem nebyla na radnici, a naše občanské sdružení tuto stavbu kritizovalo. V době, kdy jsme se dostali na radnici, už to bylo uzavřené a nešlo s tím nic dělat. S novým územním plánem se nic podobného nestane. Kolegové před námi se v té oblasti pokusili rozšířit bydlení podél celé chráněné oblasti. My chceme místu vrátit původní charakter,“ prohlásila Trněná.

Veřejné projednání nového územního plánu by se mělo uskutečnit na přelomu roku, schvalovat by se mělo příští rok.

Podle Jurky se zástavba narušující přírodní památku týká i jiných lokalit. „V Brně jde například o Kamenný vrch nebo Medláneckou skalku. Některé chatky tam dokonce stojí načerno,“ uzavřel.

Redakce MF DNES se pokoušela získat i vyjádření šlapanického stavebního úřadu. Jeho pracovníci ale neodpověděli.

Autoři: ,

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Za vánoční vraždu milenky pohozené u D1 dostal muž šestnáct let

Bedřich Baláž je obžalovaný z vraždy ženy, jejíž mrtvolu našel na konci...

Krajský soud v Brně uložil Bedřichu Balážovi za loňskou vraždu jednapadesátileté ženy 16 let vězení se zvýšenou...

Místo graffiti maloval brněnský výtvarník Timo letošní vánoční hrníčky

Ředitelka Turistické informačního centra Brno Jana Janulíková ukazuje letošní...

Příští týden v Brně startují adventní trhy, ovšem už tuto sobotu dorazí na náměstí Svobody vánoční strom. Jasná už je...

Lesy kvůli suchu umírají, pily nestíhají odebírat chřadnoucí smrky

K obnově smrku může docházet přirozeně: strom roste pod clonou mateřských...

Stromy na jižní Moravě hynou suchem, na novou výsadbu však chybí peníze. Majitelé lesů totiž nemohou kácet stromy...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAMOSTATNÁ/Ý ÚČETNÍ - VYŠKOVSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz