Šlapanickou školu čekají opravy za 75 milionů, radnice shání dotace

  8:36aktualizováno  8:36
Základní školu ve Šlapanicích, v níž denně usedá do lavic téměř šest stovek žáků, možná už brzy čekají velké změny. Budova jejich školy by měla projít rozsáhlou rekonstrukcí za 75 milionů korun.

Záklasní škola ve Šlapanicích dokončila loni rekonstrukci pavilonu B s bazénem a tělocvičnou. Už na jaře plánuje další opravy za 75 milinů korun. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Pokud půjde vše podle plánů, začne se to ve škole už na jaře hemžit dělníky, kteří budou objekt postavený na konci sedmdesátých let opravovat. A že to nebudou lehké úpravy, ale rozsáhlá rekonstrukce, ukazuje i odhadovaná cena oprav.

"Budova by rekonstrukci rozhodně potřebovala. Má v současné době spoustu nedostatků. Rekonstrukce by se týkala především celkového zateplení a výměny oken. Všechno je ale závislé na dotacích a financích, které zajišťuje město Šlapanice," řekl ředitel základní školy Michal Klaška a dodal, že škola by si ze svých vlastních peněz nemohla tak rozsáhlou přestavbu dovolit.

Areál pro osm stovek žáků

Základní škola Šlapanice byla postavena v 70. letech. Maximální kapacita je 800 žáků, navštěvují ji děti ze Šlapanic i okolních obcí.

Plánovaná rekonstrukce školy bude stát 75 milionů, radnice požádá o dotace z fondu životního prostředí.

Na jaře 2010 byla dokončena rekonstrukce pavilonu B, opravy vyšly na 50 milionů korun. Největší díl peněz tehdy padl na rekonstrukci bazénu. V pavilonu je kromě něj ještě tělocvična. Součástí školy je i sportovní areál, jídelna s kuchyní a školní družina.

Finance na přestavbu však chybí i v rozpočtu města. "V těchto dnech připravujeme rozpočet na příští rok a už teď je více než jasné, že město samo tak nákladnou přestavbu neutáhne, takže budeme shánět dotace," vysvětlil šlapanický starosta Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) s tím, že radnice počítá s úvěrem. Podle starosty se má zateplovat fasáda, střecha i podhledy, dále vyměňovat okna, dveře a světlovody.

Riziko: budova stojí ve svahu

Uvnitř jako vestavbu stavbaři zbudují nová sociální zařízení. Měnit se má také topení. Kromě toho uvažuje radnice o instalaci kogenerační jednotky. Z plynu by vyráběla teplo, teplou vodu i elektrickou energii.

Poslední část prací má být věnovaná odvodnění a statice. Školu minulé generace postavily na spraších, které mohou být nestabilní. "Budova stojí ve svahu, proto se musíme přesvědčit, zda je vše v pořádku. Hydrogeologové říkají, že spraše nevarují. Jiná skladba varuje formou trhlin nebo nestability, ale spraše prý ne, ty pojedou hned. Může to skončit katastrofou, na to nemůžeme čekat," uvedl starosta. Podle něj by rekonstrukce trvala minimálně rok a půl.

S tím počítá i ředitel Klaška. "Školy se většinou opravují o prázdninách, aby rekonstrukce nenarušovaly výuku. Nicméně tak rozsáhlou přestavbu, jaká je v plánu v našem případě, není možné stihnout za jedno léto," okomentoval situaci. On i starosta však uvedli, že přestavba bude zorganizována tak, aby co nejméně narušila vyučování.

Že se o rekonstrukci školy už dlouho mluví, potvrdila i obyvatelka Šlapanic Tereza Hašková. "Myslím, že by přestavbu uvítali všichni Šlapaničtí, hlavně rodiče žáků a všichni zaměstnanci, kteří by mohli pracovat v daleko lepších podmínkách. Vloni škola otevřela nově opravený bazén, se kterým jsou snad všichni spokojení. Kdyby se stejně povedly i ostatní úpravy, bylo by to skvělé," podotkla Hašková.

Autor:


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Další z rubriky

Policistům při stíhání motorky selhalo auto, zastavili ji druhý den

Terénní motorka šestadvacetiletého jezdce, který se s ní proháněl v lese ve...

Porucha služebního auta překazila na Hodonínsku policistům pronásledování terénní motorky, na níž ujížděl muž známý...

Jihomoravský kraj vypoví smlouvy některým dopravcům, má problém se mzdami

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj vypoví k 1. listopadu smlouvy těm autobusovým dopravcům, kteří jezdí v dopravních oblastech Brněnska,...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz