Šlapanickou školu čekají opravy za 75 milionů, radnice shání dotace

  8:36aktualizováno  8:36
Základní školu ve Šlapanicích, v níž denně usedá do lavic téměř šest stovek žáků, možná už brzy čekají velké změny. Budova jejich školy by měla projít rozsáhlou rekonstrukcí za 75 milionů korun.

Záklasní škola ve Šlapanicích dokončila loni rekonstrukci pavilonu B s bazénem a tělocvičnou. Už na jaře plánuje další opravy za 75 milinů korun. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Pokud půjde vše podle plánů, začne se to ve škole už na jaře hemžit dělníky, kteří budou objekt postavený na konci sedmdesátých let opravovat. A že to nebudou lehké úpravy, ale rozsáhlá rekonstrukce, ukazuje i odhadovaná cena oprav.

"Budova by rekonstrukci rozhodně potřebovala. Má v současné době spoustu nedostatků. Rekonstrukce by se týkala především celkového zateplení a výměny oken. Všechno je ale závislé na dotacích a financích, které zajišťuje město Šlapanice," řekl ředitel základní školy Michal Klaška a dodal, že škola by si ze svých vlastních peněz nemohla tak rozsáhlou přestavbu dovolit.

Areál pro osm stovek žáků

Základní škola Šlapanice byla postavena v 70. letech. Maximální kapacita je 800 žáků, navštěvují ji děti ze Šlapanic i okolních obcí.

Plánovaná rekonstrukce školy bude stát 75 milionů, radnice požádá o dotace z fondu životního prostředí.

Na jaře 2010 byla dokončena rekonstrukce pavilonu B, opravy vyšly na 50 milionů korun. Největší díl peněz tehdy padl na rekonstrukci bazénu. V pavilonu je kromě něj ještě tělocvična. Součástí školy je i sportovní areál, jídelna s kuchyní a školní družina.

Finance na přestavbu však chybí i v rozpočtu města. "V těchto dnech připravujeme rozpočet na příští rok a už teď je více než jasné, že město samo tak nákladnou přestavbu neutáhne, takže budeme shánět dotace," vysvětlil šlapanický starosta Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) s tím, že radnice počítá s úvěrem. Podle starosty se má zateplovat fasáda, střecha i podhledy, dále vyměňovat okna, dveře a světlovody.

Riziko: budova stojí ve svahu

Uvnitř jako vestavbu stavbaři zbudují nová sociální zařízení. Měnit se má také topení. Kromě toho uvažuje radnice o instalaci kogenerační jednotky. Z plynu by vyráběla teplo, teplou vodu i elektrickou energii.

Poslední část prací má být věnovaná odvodnění a statice. Školu minulé generace postavily na spraších, které mohou být nestabilní. "Budova stojí ve svahu, proto se musíme přesvědčit, zda je vše v pořádku. Hydrogeologové říkají, že spraše nevarují. Jiná skladba varuje formou trhlin nebo nestability, ale spraše prý ne, ty pojedou hned. Může to skončit katastrofou, na to nemůžeme čekat," uvedl starosta. Podle něj by rekonstrukce trvala minimálně rok a půl.

S tím počítá i ředitel Klaška. "Školy se většinou opravují o prázdninách, aby rekonstrukce nenarušovaly výuku. Nicméně tak rozsáhlou přestavbu, jaká je v plánu v našem případě, není možné stihnout za jedno léto," okomentoval situaci. On i starosta však uvedli, že přestavba bude zorganizována tak, aby co nejméně narušila vyučování.

Že se o rekonstrukci školy už dlouho mluví, potvrdila i obyvatelka Šlapanic Tereza Hašková. "Myslím, že by přestavbu uvítali všichni Šlapaničtí, hlavně rodiče žáků a všichni zaměstnanci, kteří by mohli pracovat v daleko lepších podmínkách. Vloni škola otevřela nově opravený bazén, se kterým jsou snad všichni spokojení. Kdyby se stejně povedly i ostatní úpravy, bylo by to skvělé," podotkla Hašková.

Autor:

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Školák pomohl muži s epilepsií, záchranářům pak daroval anděla

Dvanáctiletý hokejista Vojta pomohl v Hodoníně muži s epilepsií. Za odměnu jej...

Pohotovou reakcí pomohl dvanáctiletý chlapec v Hodoníně muži, kterého na ulici postihl epileptický záchvat. Díky...

Najdete na iDNES.cz