Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slavná funkcionalistická kavárna Era vstane z mrtvých

  18:33aktualizováno  18:33
Bývalé kavárně v Zemědělské ulici v brněnských Černých Polích svítá na lepší časy. Slavná meziválečná funkcionalistická Era byla postavena roku 1929 podle projektu architekta Josefa Kranze. Po letech, kdy nebylo možno dohodnout se na osudu významné památky s restituenty, byl dům v roce 2002 prodán Luboši Ptáčkovi, který do záchrany investoval miliony korun.

Bývalá kavárna Era | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Letos na podzim však byl konečně schválen projekt Studia 19, které s majitelem domu uzavřelo smlouvu o dlouhodobém užívání památky. A z evropských fondů, konkrétně z Regionálního operačního programu, bylo na projekt vyčleněno necelých osm milionů korun, tedy zhruba 60 procent z celkového rozpočtu.

Kavárna Era

"V lednu až únoru 2009 by se měly začít podepisovat smlouvy s konkrétními dodavateli," tvrdí David Butula ze Studia 19, které v Brně provozuje i kavárnu v kině Art, v takzvaném Bílém domě i další čerstvě otevřenou restauraci-kavárnu Avia v Husově sboru v Botanické ulici.

"Po citlivé rekonstrukci funkcionalistického prostoru v přízemí evangelického kostela v Botanické budou nejpozději na konci příštího roku první návštěvníci moci zajít i do zrekonstruované kavárny Era na kávu i na jídlo," uvedl Butula.

V Brně vznikne stezka "architektury"

Oživená stavba se má stát rovněž jednou ze čtyř hlavních zastávek brněnských Architektonických stezek, které město plánuje zřídit z dalších "evropských" peněz. Brno letos v listopadu dosáhlo na více než miliardu korun z příslušných fondů, tedy zhruba na pětinu všech peněz, které by měly být proinvestovány do roku 2013.

"Ve druhém patře býval byt správce," pokračuje v plánech na rekonstrukci Ery Butula. "A my zde současně s kavárnou v přízemí a v prvním patře plánujeme zahájit provoz stálé multimediální galerie o tvůrci Josefu Kranzovi i o všech ostatních brněnských funkcionalistických památkách.

Zatím totiž neexistoval souhrnný prostor, který by návštěvníky Brna s touto významnou kapitolou brněnské historie seznamoval. Kavárna neleží sice ve středu města, ale zato v krásné čtvrti, o které ředitel brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek tvrdí, že má jeden z největších kulturních rozvojových potenciálů. Nalezneme ji také na trase nedaleko nejslavnější brněnské funkcionalistické památky - vily Tugendhat, která se však pro stálou expozici brněnského funkcionalismu nehodí.

Co nejpřesnější podoba

"Co se původní Ery týče, plánujeme oživit její velmi přesnou podobu. Vlastně se stavba bude oproti původní lišit jen v užití stavebních materiálů, které se dnes již nepoužívají, a to kvůli změně některých technologických postupů," slibuje Butula.

Bývalá kavárna Era

Rekonstrukce počítá i s obnovou velké skleněné stěny z luxferů v zadní prostoře kavárny. "Do konce příštího roku se to asi nestihne, ale pokud seženeme další peníze, budeme v rekonstrukci směrem k co nejpřesnější původní podobě pokračovat," slibuje Butula.

Také nábytek kavárny by měl být co nejpodobnější tomu původnímu a v provozu by měly být i zdejší terasy.

Odborníci přirovnávají Eru významem k vile Tugendhat, kavárna má však za sebou mnohem smutnější osud. Po roce 1989 se v restituci vrátil dům třem vnukům původního stavebníka. Noví majitelé dostali v roce 1994 vysokou dotaci od státu, což v případě soukromých památek bylo neobvyklé. Stavební firma ovšem tehdy nedokončila (navíc špatně zadané) rekonstrukční práce, peníze zmizely a dům dále chátral.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Trest pro boxera Plachetku za znásilnění platí, obnovy procesu nedosáhl

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Odsouzený boxer Ľudovít Plachetka před Krajským soudem v Brně neuspěl s žádostí o obnovu procesu. Za znásilnění...

Moravské Chorvaty nezákonně vyhnali komunisté, omluva dodnes nepřišla

Lenka Kopřivová je spoluautorkou knihy Barvy chorvatské Moravy. Každoročně se...

Expertka na moravské Chorvaty Lenka Kopřivová oživuje historii národa, který komunisté nesnášeli. „Chorvati byli...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz