Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slavná funkcionalistická kavárna Era vstane z mrtvých

  18:33aktualizováno  18:33
Bývalé kavárně v Zemědělské ulici v brněnských Černých Polích svítá na lepší časy. Slavná meziválečná funkcionalistická Era byla postavena roku 1929 podle projektu architekta Josefa Kranze. Po letech, kdy nebylo možno dohodnout se na osudu významné památky s restituenty, byl dům v roce 2002 prodán Luboši Ptáčkovi, který do záchrany investoval miliony korun.

Bývalá kavárna Era | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Letos na podzim však byl konečně schválen projekt Studia 19, které s majitelem domu uzavřelo smlouvu o dlouhodobém užívání památky. A z evropských fondů, konkrétně z Regionálního operačního programu, bylo na projekt vyčleněno necelých osm milionů korun, tedy zhruba 60 procent z celkového rozpočtu.

Kavárna Era

"V lednu až únoru 2009 by se měly začít podepisovat smlouvy s konkrétními dodavateli," tvrdí David Butula ze Studia 19, které v Brně provozuje i kavárnu v kině Art, v takzvaném Bílém domě i další čerstvě otevřenou restauraci-kavárnu Avia v Husově sboru v Botanické ulici.

"Po citlivé rekonstrukci funkcionalistického prostoru v přízemí evangelického kostela v Botanické budou nejpozději na konci příštího roku první návštěvníci moci zajít i do zrekonstruované kavárny Era na kávu i na jídlo," uvedl Butula.

V Brně vznikne stezka "architektury"

Oživená stavba se má stát rovněž jednou ze čtyř hlavních zastávek brněnských Architektonických stezek, které město plánuje zřídit z dalších "evropských" peněz. Brno letos v listopadu dosáhlo na více než miliardu korun z příslušných fondů, tedy zhruba na pětinu všech peněz, které by měly být proinvestovány do roku 2013.

"Ve druhém patře býval byt správce," pokračuje v plánech na rekonstrukci Ery Butula. "A my zde současně s kavárnou v přízemí a v prvním patře plánujeme zahájit provoz stálé multimediální galerie o tvůrci Josefu Kranzovi i o všech ostatních brněnských funkcionalistických památkách.

Zatím totiž neexistoval souhrnný prostor, který by návštěvníky Brna s touto významnou kapitolou brněnské historie seznamoval. Kavárna neleží sice ve středu města, ale zato v krásné čtvrti, o které ředitel brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek tvrdí, že má jeden z největších kulturních rozvojových potenciálů. Nalezneme ji také na trase nedaleko nejslavnější brněnské funkcionalistické památky - vily Tugendhat, která se však pro stálou expozici brněnského funkcionalismu nehodí.

Co nejpřesnější podoba

"Co se původní Ery týče, plánujeme oživit její velmi přesnou podobu. Vlastně se stavba bude oproti původní lišit jen v užití stavebních materiálů, které se dnes již nepoužívají, a to kvůli změně některých technologických postupů," slibuje Butula.

Bývalá kavárna Era

Rekonstrukce počítá i s obnovou velké skleněné stěny z luxferů v zadní prostoře kavárny. "Do konce příštího roku se to asi nestihne, ale pokud seženeme další peníze, budeme v rekonstrukci směrem k co nejpřesnější původní podobě pokračovat," slibuje Butula.

Také nábytek kavárny by měl být co nejpodobnější tomu původnímu a v provozu by měly být i zdejší terasy.

Odborníci přirovnávají Eru významem k vile Tugendhat, kavárna má však za sebou mnohem smutnější osud. Po roce 1989 se v restituci vrátil dům třem vnukům původního stavebníka. Noví majitelé dostali v roce 1994 vysokou dotaci od státu, což v případě soukromých památek bylo neobvyklé. Stavební firma ovšem tehdy nedokončila (navíc špatně zadané) rekonstrukční práce, peníze zmizely a dům dále chátral.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz