Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slavná mezzosopranistka Kožená v Brně představila Havelkův dokument

  19:35aktualizováno  16. prosince 11:55
Magdalena Kožená se na skok zastavila v rodném městě. Světově uznávaná mezzosopranistka Brnu přijela na předpremiéru dokumentu Ondřeje Havelky, který Koženou zachycuje v netradičním světle. "Nejde o typický portrét. Režisér Havelka některé věci ironizuje a bere s humorem. A to mě baví," komentovala výsledek pohodou zářící umělkyně.

Magdalena Kožená přijela do Brna na předpremiéru dokumentu Ondřeje Havelky | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kožená má za sebou rok, který pro ni byl požehnáním profesním i osobním. Dvojnásobná maminka se na koncertní pódia vrátila v září, tedy tři měsíce po narození svého druhého syna Miloše.

Miminko při předpremiéře nového dokumentu o známé pěvkyni vrnělo v kanceláři brněnského kina Scala. Odrostlejší Jonáš přicupital do zaplněného biografu s babičkou.

Zpívá vlastní život

Známý šprýmař Havelka v dokumentu operní divu nechává zpívat vlastní životopis. Z Kožené v barokním kostýmu v těchto okamžicích pudr málem stéká. Havelkův třiapadesátiminutový výtvor viděli první diváci, ostatní zájemci jej mohou sledovat 26. prosince. Na Štěpána svérázný portrét uvidí ve 20 hodin diváci druhého programu.

V civilu však silnému líčení ani barokně operně přepjatému projevu pěvkyně neholduje. Půvabná blondýnka včera vzpomínala, že zájem natočit o ní dokument měl třeba světoznámý nizozemský fotograf a režisér Anton Corbijn. Ten ji ovšem chtěl stylizovat jako dámu velkého světa.

"Ano, sešli jsme se. Mluvil o takovém fotografickém pojetí filmu. Chtěl mě v něm mít, jak jezdím taxíky, zachycovat při nástupech do luxusních hotelů. Já takové věci ale vůbec nedělám," směje se jedna z nejznámějších brněnských rodaček současnosti.

Luxusní hotel o Vánocích? Už nikdy...

Odtažitou studenost luxusních hotelových apartmá v kombinaci s odloučením od rodiny v Berlíně si zažila loni o Vánocích. Studovala totiž pro londýnskou Královskou operu Covent Garden roli Rossiniho Popelky. "Strávila jsem svátky v Londýně v hotelu. Už nikdy," dušuje se pěvkyně.

Letos si však své dva potomky, jejichž otcem je dirigent sir Simon Rattle, dosyta užije. I když ani toto sváteční období nebude dobou volna. "V únoru budu v berlínské Státní opeře poprvé zpívat Oktaviána ve Straussově Růžovém kavalírovi," pochlubila se velkou rolí Kožená. I tak bude významnou úlohu studovat ve městě, v němž nyní nastálo žije.
 
Polapit vytíženou umělkyni je přitom více než těžké. "Nejvíc nám natáčení komplikovala její nedosažitelnost. Ve svém pomuchlaném a zcela zaplněném diáři až do roku 2012 nakonec našla osm volných dní," vzpomíná Havelka na vznik svérázně stylizovaného dokumentu.

A plány umělkyně mu dávají za pravdu. Koženou v novém roce čeká kupříkladu americké turné se zastávkou v prestižní Carnegie Hall. V červnu se vrátí k jediné tuzemské zastávce při třech českých vystoupeních. Mimo to jí kupříkladu vyjde deska s Vivaldiho áriemi.

Když mě stará matka

Úspěch slavila ve světě i její letošní deska s písněmi českých skladatelů. Album nazvané Songs My Mother Taught Me (Když mě stará matka) zařadil britský list The Times na šesté místo dvaceti nejlepších klasických desek roku. Hudební kritici ocenili skvělou interpretaci Kožené i výběr hudby skladatelů Dvořáka, Janáčka, Martinů nebo ve světě méně známých písní od Vítězslava Nováka a Petra Ebena.

Havelkův nový film zastihne Magdalenu při nastudovávání role v opeře Pélleas a Mellisanda v Paříži, na koncertě v Rotterdamu, ale i při árii z proslulé Carmen.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Najdete na iDNES.cz