Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Slečinko, a drobáček by nebyl? Zatím nikdo neříká: Ruce vzhůru!

  • 7
Je prakticky nemožné projít Českou či Masarykovou ulicí v Brně, aniž by po vás někdo chtěl peníze. Průchod centrem město nezpoplatnilo ani se v prostoru mezi hlavním nádražím a Českou nepohybuje organizovaná banda lupičů. Nikdo na kolemjdoucí neútočí se slovy "Ruce vzhůru!".

Tedy zatím ne. V brněnských ulicích se ovšem pohybuje spousta lidí, kteří si výběrem peněz vlastně vydělávají.

A nejsou to jen žebráci, kteří se do Brna s jarním počasím začínají sezonně stahovat a kteří téměř patří ke koloritu města, stejně jako pizza na České, holubi na náměstí Svobody nebo stánkaři v podchodu.

. Očima studentky

MF DNES přináší cyklus názorových textů studentů brněnské žurnalistiky.

Postavičky, které všichni znají
Určitě znáte žebrající paní bez nohy, která už několik let vysedává na nejrušnějších ulicích, nebo Jiřího Pánka alias Vodníka, vybírajícího na kdovíco a rozplakávajícího malé děti, jejichž maminky zastavuje nejčastěji.

Kromě těchto známých firem či partiček mladých lidí se psy, kteří oslovují kolemjdoucí větami typu "Slečinko, a drobáček by nebyl?", má ovšem Brno i jiné výběrčí, zdaleka ne tak zubožené.

Zastavují vás na každém rohu a prosí o příspěvek na to či ono. Někdy tedy spíše přemlouvají a vyzývají než prosí. Stejně jako průměrná mzda roste i počet těch, kteří by z ní rádi něco dostali. A to především pro sebe.

Vybírají peníze dobrovolníci?
Vybírání peněz pro dětské domovy, děti v Africe, lidi nemocné AIDS nebo pro jakýkoli jiný účel je totiž samozřejmě placené. Kolik procent vybírajících jsou asi dobrovolníci?

Pokud byste chtěli udělat radost všem, které po cestě do práce či do školy potkáte, těžko by vám zbylo na oběd. Jak si tedy mezi tolika zájemci o váš příspěvek vybrat toho opravdu potřebného?

Je to čistě na vás, ale nelze se divit, když se na veškerou dobročinnost lidé vykašlou, a ještě k tomu budou raději centrum města objíždět městskou dopravou.