Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ministr plánuje sloučit sv. Annu a Fakultní nemocnici v Brně do kolosu

  9:10aktualizováno  9:10
V Brně možná ještě letos vznikne obří fakultní nemocnice. Ministr zdravotnictví Leoš Heger vážně uvažuje o sloučení nemocnice u sv. Anny a Fakultní nemocnice Brno. Vznikl by tak kolos s téměř třemi tisíci lůžky.

Fakultní nemocnici u sv. Anny i Fakultní nemocnici Brno vede od minulého týdne Roman Kraus. Ministerstvo nyní zvažuje sloučení obou nemocnic v jeden kolos. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Tuto věc nechceme řešit násilně, ale byli bychom rádi, kdyby se nemocnice sloučily do jedné velké instituce. Legislativu připravujeme," řekl Heger.

O fúzi se mezi lékaři začalo spekulovat v prosinci, kdy dosavadní ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny Petr Koška ohlásil rezignaci. Od minulého pondělí pak mají oba ústavy jednoho šéfa. Vede je dosavadní ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Historický areál versus "nová značka"

Fakultní nemocnice u svaté Anny leží v centru Brna a její historie sahá do roku 1786. V roce 2011 měla 964 lůžek a asi tři tisíce zaměstnanců. Jde o druhou největší nemocnici ve městě. Nově k ní patří Mezinárodní centrum klinického výzkumu.

Fakultní nemocnice Brno vznikla v roce 1998 sloučením nemocnice v Bohunicích, Dětské nemocnice a porodnice na Obilném trhu. Celkově čítá 1 925 lůžek, čímž je největším zdravotnickým zařízením na Moravě.

"Spolu s úkolem vést obě zařízení je pověřen také vypracováním analytického materiálu, který zhodnotí ekonomickou situaci obou nemocnic a zároveň navrhne způsoby řešení bolavých míst," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

Možná ubude sester

Jedním z řešení by mohlo být právě sloučení nemocnic. Výsledky analýzy by měly být známy do poloviny letošního roku.

"Dáme dohromady tvrdá data, označíme oblasti, kde jsou věci zdvojené, co se může redukovat a co ne," popsal Kraus.

Cílem je podle něj využívat lépe kapacity i vybavení, které v nemocnicích je. "Spojit by se mohla například lůžková oddělení pro pacienty s kožním či očním onemocněním, která jsou v obou nemocnicích," sdělil Kraus.

Ujistil ale, že slučování se nebude týkat ambulantních provozů, které jsou podle něj maximálně využívané a lidé si je vybírají podle lokality.

"Když je však někdo na delší dobu hospitalizovaný třeba s poškozením oka, je mu jedno, kde leží," dodal Kraus s tím, že pacientů by se tak možné slučování nemělo výrazně dotknout.

Jiná situace už je v případě personálu. "Pokud se zavře nějaké lůžkové oddělení, sestřičky by byly navíc. Proto je potřeba důkladná analýza. U sester je ale fluktuace deset až patnáct procent, takže se to dá řešit tím, že se nedoplní stavy," řekl Kraus. Naopak u lékařů se podle něj neočekává výrazné snížení počtu pracovních míst.

Podle ministerstva by mělo být sloučení pracovišť přínosné i ve vědeckém výzkumu. V areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny začíná fungovat Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) a spojením by se dostala například všechna špičková kardiologická pracoviště do jedné instituce.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek uvedl, že respektuje zřizovatelskou funkci ministerstva.

"Kraj je připraven postupovat ve shodě s ministerstvem i akademickou sférou. Beru to jako organizační krok, který by v žádném případě neměl vést ke zhoršení zdravotnické péče v těchto zařízeních," zdůraznil Hašek.

Co bude dělat dosavadní ředitel nemocnice u sv. Anny Koška, zatím není jasné. Podle svých slov se to chystá oznámit tento týden.

"Už při odchodu jsem věděl, kam půjdu, ale s novým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že to prozatím nebudu sdělovat," reagoval Koška, který ani nechtěl říct, zda zůstane v oboru.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

Když si lidé uvědomí podobnost s robotem, začnou se bát, říká vývojář

Luděk Žalud vede laboratoř robotiky ve vědeckém centru CEITEC v Brně.

Léčba popálenin i plastické operace. Tam všude může lékařům pomoci robotický skener s laserovým paprskem. Novinka...

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz