Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ministr plánuje sloučit sv. Annu a Fakultní nemocnici v Brně do kolosu

  9:10aktualizováno  9:10
V Brně možná ještě letos vznikne obří fakultní nemocnice. Ministr zdravotnictví Leoš Heger vážně uvažuje o sloučení nemocnice u sv. Anny a Fakultní nemocnice Brno. Vznikl by tak kolos s téměř třemi tisíci lůžky.

Fakultní nemocnici u sv. Anny i Fakultní nemocnici Brno vede od minulého týdne Roman Kraus. Ministerstvo nyní zvažuje sloučení obou nemocnic v jeden kolos. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Tuto věc nechceme řešit násilně, ale byli bychom rádi, kdyby se nemocnice sloučily do jedné velké instituce. Legislativu připravujeme," řekl Heger.

O fúzi se mezi lékaři začalo spekulovat v prosinci, kdy dosavadní ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny Petr Koška ohlásil rezignaci. Od minulého pondělí pak mají oba ústavy jednoho šéfa. Vede je dosavadní ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Historický areál versus "nová značka"

Fakultní nemocnice u svaté Anny leží v centru Brna a její historie sahá do roku 1786. V roce 2011 měla 964 lůžek a asi tři tisíce zaměstnanců. Jde o druhou největší nemocnici ve městě. Nově k ní patří Mezinárodní centrum klinického výzkumu.

Fakultní nemocnice Brno vznikla v roce 1998 sloučením nemocnice v Bohunicích, Dětské nemocnice a porodnice na Obilném trhu. Celkově čítá 1 925 lůžek, čímž je největším zdravotnickým zařízením na Moravě.

"Spolu s úkolem vést obě zařízení je pověřen také vypracováním analytického materiálu, který zhodnotí ekonomickou situaci obou nemocnic a zároveň navrhne způsoby řešení bolavých míst," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

Možná ubude sester

Jedním z řešení by mohlo být právě sloučení nemocnic. Výsledky analýzy by měly být známy do poloviny letošního roku.

"Dáme dohromady tvrdá data, označíme oblasti, kde jsou věci zdvojené, co se může redukovat a co ne," popsal Kraus.

Cílem je podle něj využívat lépe kapacity i vybavení, které v nemocnicích je. "Spojit by se mohla například lůžková oddělení pro pacienty s kožním či očním onemocněním, která jsou v obou nemocnicích," sdělil Kraus.

Ujistil ale, že slučování se nebude týkat ambulantních provozů, které jsou podle něj maximálně využívané a lidé si je vybírají podle lokality.

"Když je však někdo na delší dobu hospitalizovaný třeba s poškozením oka, je mu jedno, kde leží," dodal Kraus s tím, že pacientů by se tak možné slučování nemělo výrazně dotknout.

Jiná situace už je v případě personálu. "Pokud se zavře nějaké lůžkové oddělení, sestřičky by byly navíc. Proto je potřeba důkladná analýza. U sester je ale fluktuace deset až patnáct procent, takže se to dá řešit tím, že se nedoplní stavy," řekl Kraus. Naopak u lékařů se podle něj neočekává výrazné snížení počtu pracovních míst.

Podle ministerstva by mělo být sloučení pracovišť přínosné i ve vědeckém výzkumu. V areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny začíná fungovat Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) a spojením by se dostala například všechna špičková kardiologická pracoviště do jedné instituce.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek uvedl, že respektuje zřizovatelskou funkci ministerstva.

"Kraj je připraven postupovat ve shodě s ministerstvem i akademickou sférou. Beru to jako organizační krok, který by v žádném případě neměl vést ke zhoršení zdravotnické péče v těchto zařízeních," zdůraznil Hašek.

Co bude dělat dosavadní ředitel nemocnice u sv. Anny Koška, zatím není jasné. Podle svých slov se to chystá oznámit tento týden.

"Už při odchodu jsem věděl, kam půjdu, ale s novým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že to prozatím nebudu sdělovat," reagoval Koška, který ani nechtěl říct, zda zůstane v oboru.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz