Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Epopej patří k nám, ne do Japonska, vzkazuje starosta Krumlova

  8:34aktualizováno  8:34
Moravský Krumlov by chtěl využít toho, že má Praha na výstavu Muchovy Slovanské epopeje smlouvu pouze do konce roku. I když tamní zámek nyní prochází opravami, návrat slavného díla není vůbec jistý. Praha se ho totiž vzdát nehodlá a smlouvu nejspíš prodlouží.

Slovanská epopej ve Veletržním paláci v Praze. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Dvacítka pláten s výjevy z historie Slovanů, o které se Praha přetahovala s Moravou, skončila za obrovských protestů místních lidí srolovaná na korbách nákladních aut.

Boj Krumlova o epopej

Únor 2011: Prvních pět Muchových pláten z dvacetidílného monumentálního cyklu Slovanská epopej odvážejí nákladní auta potají do Prahy. Následuje vlna protestů místních lidí, ke kterým se připojují i známé osobnosti. Praha mezitím připravuje převoz dalších pláten.

Říjen 2011: Do Krumlova se valí desetitisíce návštěvníků. Tamní zámek vystaví totiž plátna z historie Slovanů už jen do konce měsíce.

Říjen 2011: Z Moravského Krumlova vyráží protestní pochod odpůrců stěhování Epopeje na Prahu. Pražští zastupitelé jej však i přes petici s tisíci podpisy schválili.

Listopad 2011: Kurátoři balí na zámku v Moravském Krumlově i přes protesty posledních pět Muchových pláten a odvážejí je do Prahy. Krumlov připravuje stížnost na nešetrné zacházení při převozu.

Květen 2012: V pražském Veletržním paláci probíhá slavnostní vernisáž díla, o které se měsíce přetahovala Praha s Moravou.

Listopad 2012: Radní hlavního města definitivně schválili zapůjčení díla na několikatýdenní výstavu do Japonska. Stěhovat se tam má na jaře 2017.

Ani protestní pochod na Prahu a petice s tisíci podpisy neodradily pražské zastupitele od toho, aby po desetiletích výstavy díla v Moravském Krumlově odhlasovali její instalaci v pražském Veletržním paláci.

Krumlovský starosta Tomáš Třetina, který už kvůli návratu díla do původních výstavních prostor inicioval opravu zchátralého zámku, objevil nyní další skulinku pro vyjednávání s Prahou. "Chci k návratu pláten využít toho, že smlouva o výstavě díla v pražském Veletržním paláci končí na konci tohoto roku," přiblížil.

Ve čtvrtek se kvůli tomu sejde s novou šéfkou Galerie hlavního města Prahy Magdalenou Juříkovou. "Setkám se i s vnukem Alfonse Muchy Johnem Muchou a bývalým ředitelem Moravské galerie v Brně panem Pokorným," upřesnil Třetina.

A připomněl, že ve východním křídle krumlovského zámku je už na návrat Epopeje připravené první podlaží. "Máme hotové hrubé podlahy a elektroinstalaci, do konce dubna budou i okna a žaluzie," řekl starosta, který bojuje o návrat díla.

Nesouhlasí totiž ani s tím, aby poté, co skončí jejich pražská výstava, putovala plátna v roce 2017 do Japonska. "Epopej považuji za korunovační klenoty a ty by neměly opustit republiku," vzkázal Třetina.

Praha se nevzdá

Že by se Praha chtěla po tak krátké době vzdát svého nového návštěvnického magnetu a vrátit dílo doufajícímu Krumlovu, to ovšem vůbec nevypadá. Hlavní město už totiž plánuje další prodloužení smlouvy.

"Nevím, proč předchozí vedení Galerie hlavního města Prahy podepsalo smlouvu takhle krátkodobou," podivuje se spíše liknavému postupu svého předchůdce Milana Bufky současná ředitelka galerie Magdalena Juříková.

Podle ní je stále dost času se s Národní galerií na prodloužení smlouvy domluvit. Už proto, že příprava expozice ve Veletržním paláci stála desítky milionů korun. "Určitě se musíme domluvit. Kdyby ne, nedovedu si to představit. Musely by se najít jiné prostory. Ale s touto variantou vůbec nepracujeme," naznačila Juříková.

A naději na brzký návrat pláten, která se pro Krumlovské stala částečně i symbolem boje s pražskou mocí, jim vezme zřejmě i generální ředitel Národní galerie v Praze Vladimír Rösel.

Ten totiž vzkazuje: "Expozice Slovanské epopeje ve Veletržním paláci v Praze není v žádném případě ohrožena. Je naším společným zájmem tuto expozici nabídnout Pražanům i návštěvníkům hlavního města a České republiky."

Národní galerie je v případě zájmu ze strany Galerie hlavního města Prahy podle něho připravena jednat o prodloužení smlouvy, která platí do konce tohoto roku. "Podmínky budou součástí jednání," dodal ještě Rösel.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz