Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Epopej patří k nám, ne do Japonska, vzkazuje starosta Krumlova

  8:34aktualizováno  8:34
Moravský Krumlov by chtěl využít toho, že má Praha na výstavu Muchovy Slovanské epopeje smlouvu pouze do konce roku. I když tamní zámek nyní prochází opravami, návrat slavného díla není vůbec jistý. Praha se ho totiž vzdát nehodlá a smlouvu nejspíš prodlouží.

Slovanská epopej ve Veletržním paláci v Praze. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Dvacítka pláten s výjevy z historie Slovanů, o které se Praha přetahovala s Moravou, skončila za obrovských protestů místních lidí srolovaná na korbách nákladních aut.

Boj Krumlova o epopej

Únor 2011: Prvních pět Muchových pláten z dvacetidílného monumentálního cyklu Slovanská epopej odvážejí nákladní auta potají do Prahy. Následuje vlna protestů místních lidí, ke kterým se připojují i známé osobnosti. Praha mezitím připravuje převoz dalších pláten.

Říjen 2011: Do Krumlova se valí desetitisíce návštěvníků. Tamní zámek vystaví totiž plátna z historie Slovanů už jen do konce měsíce.

Říjen 2011: Z Moravského Krumlova vyráží protestní pochod odpůrců stěhování Epopeje na Prahu. Pražští zastupitelé jej však i přes petici s tisíci podpisy schválili.

Listopad 2011: Kurátoři balí na zámku v Moravském Krumlově i přes protesty posledních pět Muchových pláten a odvážejí je do Prahy. Krumlov připravuje stížnost na nešetrné zacházení při převozu.

Květen 2012: V pražském Veletržním paláci probíhá slavnostní vernisáž díla, o které se měsíce přetahovala Praha s Moravou.

Listopad 2012: Radní hlavního města definitivně schválili zapůjčení díla na několikatýdenní výstavu do Japonska. Stěhovat se tam má na jaře 2017.

Ani protestní pochod na Prahu a petice s tisíci podpisy neodradily pražské zastupitele od toho, aby po desetiletích výstavy díla v Moravském Krumlově odhlasovali její instalaci v pražském Veletržním paláci.

Krumlovský starosta Tomáš Třetina, který už kvůli návratu díla do původních výstavních prostor inicioval opravu zchátralého zámku, objevil nyní další skulinku pro vyjednávání s Prahou. "Chci k návratu pláten využít toho, že smlouva o výstavě díla v pražském Veletržním paláci končí na konci tohoto roku," přiblížil.

Ve čtvrtek se kvůli tomu sejde s novou šéfkou Galerie hlavního města Prahy Magdalenou Juříkovou. "Setkám se i s vnukem Alfonse Muchy Johnem Muchou a bývalým ředitelem Moravské galerie v Brně panem Pokorným," upřesnil Třetina.

A připomněl, že ve východním křídle krumlovského zámku je už na návrat Epopeje připravené první podlaží. "Máme hotové hrubé podlahy a elektroinstalaci, do konce dubna budou i okna a žaluzie," řekl starosta, který bojuje o návrat díla.

Nesouhlasí totiž ani s tím, aby poté, co skončí jejich pražská výstava, putovala plátna v roce 2017 do Japonska. "Epopej považuji za korunovační klenoty a ty by neměly opustit republiku," vzkázal Třetina.

Praha se nevzdá

Že by se Praha chtěla po tak krátké době vzdát svého nového návštěvnického magnetu a vrátit dílo doufajícímu Krumlovu, to ovšem vůbec nevypadá. Hlavní město už totiž plánuje další prodloužení smlouvy.

"Nevím, proč předchozí vedení Galerie hlavního města Prahy podepsalo smlouvu takhle krátkodobou," podivuje se spíše liknavému postupu svého předchůdce Milana Bufky současná ředitelka galerie Magdalena Juříková.

Podle ní je stále dost času se s Národní galerií na prodloužení smlouvy domluvit. Už proto, že příprava expozice ve Veletržním paláci stála desítky milionů korun. "Určitě se musíme domluvit. Kdyby ne, nedovedu si to představit. Musely by se najít jiné prostory. Ale s touto variantou vůbec nepracujeme," naznačila Juříková.

A naději na brzký návrat pláten, která se pro Krumlovské stala částečně i symbolem boje s pražskou mocí, jim vezme zřejmě i generální ředitel Národní galerie v Praze Vladimír Rösel.

Ten totiž vzkazuje: "Expozice Slovanské epopeje ve Veletržním paláci v Praze není v žádném případě ohrožena. Je naším společným zájmem tuto expozici nabídnout Pražanům i návštěvníkům hlavního města a České republiky."

Národní galerie je v případě zájmu ze strany Galerie hlavního města Prahy podle něho připravena jednat o prodloužení smlouvy, která platí do konce tohoto roku. "Podmínky budou součástí jednání," dodal ještě Rösel.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

VIDEO: Vlasy, brouci, rostliny. Vědec pořizuje úchvatné záběry z nanosvěta

nanoflight

Začal s opravovanými univerzitními mikroskopy, dnes má v soukromé laboratoři několik špičkových strojů. Německý vědec a...

VIDEO: Požár zničil střechu domu, jeden hasič se propadl stropem

Požár zničil střechu rodinného domu

Zhruba tři hodiny zápolili časně ráno hasiči s požárem rodinného domu v Plenkovicích na Znojemsku. Při zákroku na...

Bohemia Sekt staví v Mikulově obří středisko na zpracování hroznů

Bohemia Sekt Starý Plzenec

Největší český výrobce vína, společnost Bohemia Sekt, začal v Mikulově stavět nové středisko na zpracování hroznů. Bude...

Najdete na iDNES.cz