Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Složíte zálohu 20 tisíc a za deset měsíců máte 800 tisíc, tvrdí firma Edbusy

  8:07aktualizováno  8:07
Brněnská firma Edbusy nabízí úvěr, který lidé nemusí splácet. Jde o obdobu pyramidových her. Složíte zálohu 20 tisíc a za deset měsíců dostanete osm set tisíc. A nemusíte je splácet. Takový "finanční produkt" nabízí svým klientům brněnská společnost Edbusy.

Byznys pro Edbusy: od 20 tisíc lidí firma vybrala 390 milionů korun | foto: www.edbusy.cz

Na první pohled chce firma pomáhat lidem, kteří potřebují peníze. Ve skutečnosti jde jen o sofistikovanější obdobu proslulých letadlových nebo pyramidových systémů. Právě kvůli tomu má teď firma problémy v Maďarsku.

A prošetřuje ji i Česká národní banka. Podle ní neoprávněně manipuluje s vklady klientů. Navíc někteří z lidí, kteří zaplatili "vratné zálohy", se chystají společnost žalovat.

Osm set tisíc nikdo neviděl
Deset měsíců od uzavření prvních smluv uplynulo totiž nedávno a podle ohlasů v internetových diskusích zatím slibovaných osm set tisíc "zdarma" nikdo neviděl. Jediné, co firma vyplácí, jsou provize za nové duše.

Redaktor MF DNES navštívil seminář společnosti v brněnském hotelu Slovan. Na něm Edbusy nabízela právě zmiňovanou půjčku. Na té není mnoho zvláštního. Firma si za ni vezme provizi a klient je povinen ji splácet.

Jenže peníze na splátky mu má Edbusy dát prostřednictvím jiného produktu - Rentier PIL. Dlužník tak má vlastně dostat osmisettisícovou půjčku zadarmo.

Jak je smlouva postavena?
Někteří z klientů firmy však už tuší, že neuvidí ani skvělou půjčku, ani složenou zálohu. Společnost se sice zavazuje ji vrátit, ať už je úvěr vyčerpán, nebo ne. Jenže podle vzoru smlouvy, který má MF DNES k dispozici, se Edbusy zavazuje pouze zprostředkovat úvěr. O jeho podmínkách ve smlouvě není ani slovo.

"Ke splnění smlouvy stačí to, že dají klientovi kontakt na někoho, kdo obecně úvěr poskytuje," podotkl právník oslovený MF DNES. V souvislosti s případem si nepřeje zveřejnit jméno. Doplnil, že lidé obeznámení s kauzou Edbusy nyní čekají, zda se po uplynutí desetiměsíční lhůty na vyplacení peněz z úvěrů spustí lavina trestních oznámení a žalob.

Rebely varují
Policisté dosud společnost neprošetřují. Nicméně to může být i firemním zastrašováním. I na včerejším semináři přednášející případné "rebely" varovala příběhem muže, který se před uplynutím lhůty po mailu vulgárně vyjadřoval o Edbusy. Jako "neposlušný" potom peníze nedostal, i když pro něho podle přednášející byly nachystány.

20 tisíc lidí, 390 milionů
Díky pyramidovému systému shánění dalších klientů už společnosti podle jejího vlastního tvrzení svěřilo peníze přes dvacet tisíc lidí. Pokud by každý zaplatil jen minimální sumu za půjčku a její zajištění, přišla si firma na zálohách přibližně na 390 milionů korun.

Další tři tisíce pak vybírá od každého za "vstup do Klubu Edbusy".

Společnost není schopná věrohodně vysvětlit, kdo jsou tajemní investoři, kteří podle ní super výhodné smlouvy pro klienty financují. "Co se týká záloh, podle dostupných informací se s vloženými penězi několik měsíců nic neděje, což je samo o sobě zvláštní," podotýká finanční analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Právě zálohy kritizuje i Česká národní banka. "Edbusy nemá licenci, takže naše možnosti kontroly jsou velmi omezené. Prověřujeme právě to, jestli vybíráním záloh neprovádí činnost, na kterou by licenci měla mít," nastínil mluvčí banky Pavel Zúbek. A dodal, že banka se společností začala zabývat i díky podnětům veřejnosti.

"Naše podnikání je v pořádku"
Společnost Edbusy tvrdí, že její podnikání je naprosto v pořádku. "Je třeba to vyzkoušet," lákala na brněnské prezentaci přednášející Radka Kovaříková.

Personální ředitel firmy Zdeněk Smetana v týdeníku Euro připustil, že stížnosti klientů evidují. "Ty jsou ale proto, že někdo nepochopil, jak Edbusy funguje," vysvětlil.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Advantage Consulting, s.r.o.
INTEGRATION ARCHITECT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 60 000 - 90 000 Kč

Najdete na iDNES.cz