Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Složíte zálohu 20 tisíc a za deset měsíců máte 800 tisíc, tvrdí firma Edbusy

  8:07aktualizováno  8:07
Brněnská firma Edbusy nabízí úvěr, který lidé nemusí splácet. Jde o obdobu pyramidových her. Složíte zálohu 20 tisíc a za deset měsíců dostanete osm set tisíc. A nemusíte je splácet. Takový "finanční produkt" nabízí svým klientům brněnská společnost Edbusy.

Byznys pro Edbusy: od 20 tisíc lidí firma vybrala 390 milionů korun | foto: www.edbusy.cz

Na první pohled chce firma pomáhat lidem, kteří potřebují peníze. Ve skutečnosti jde jen o sofistikovanější obdobu proslulých letadlových nebo pyramidových systémů. Právě kvůli tomu má teď firma problémy v Maďarsku.

A prošetřuje ji i Česká národní banka. Podle ní neoprávněně manipuluje s vklady klientů. Navíc někteří z lidí, kteří zaplatili "vratné zálohy", se chystají společnost žalovat.

Osm set tisíc nikdo neviděl
Deset měsíců od uzavření prvních smluv uplynulo totiž nedávno a podle ohlasů v internetových diskusích zatím slibovaných osm set tisíc "zdarma" nikdo neviděl. Jediné, co firma vyplácí, jsou provize za nové duše.

Redaktor MF DNES navštívil seminář společnosti v brněnském hotelu Slovan. Na něm Edbusy nabízela právě zmiňovanou půjčku. Na té není mnoho zvláštního. Firma si za ni vezme provizi a klient je povinen ji splácet.

Jenže peníze na splátky mu má Edbusy dát prostřednictvím jiného produktu - Rentier PIL. Dlužník tak má vlastně dostat osmisettisícovou půjčku zadarmo.

Jak je smlouva postavena?
Někteří z klientů firmy však už tuší, že neuvidí ani skvělou půjčku, ani složenou zálohu. Společnost se sice zavazuje ji vrátit, ať už je úvěr vyčerpán, nebo ne. Jenže podle vzoru smlouvy, který má MF DNES k dispozici, se Edbusy zavazuje pouze zprostředkovat úvěr. O jeho podmínkách ve smlouvě není ani slovo.

"Ke splnění smlouvy stačí to, že dají klientovi kontakt na někoho, kdo obecně úvěr poskytuje," podotkl právník oslovený MF DNES. V souvislosti s případem si nepřeje zveřejnit jméno. Doplnil, že lidé obeznámení s kauzou Edbusy nyní čekají, zda se po uplynutí desetiměsíční lhůty na vyplacení peněz z úvěrů spustí lavina trestních oznámení a žalob.

Rebely varují
Policisté dosud společnost neprošetřují. Nicméně to může být i firemním zastrašováním. I na včerejším semináři přednášející případné "rebely" varovala příběhem muže, který se před uplynutím lhůty po mailu vulgárně vyjadřoval o Edbusy. Jako "neposlušný" potom peníze nedostal, i když pro něho podle přednášející byly nachystány.

20 tisíc lidí, 390 milionů
Díky pyramidovému systému shánění dalších klientů už společnosti podle jejího vlastního tvrzení svěřilo peníze přes dvacet tisíc lidí. Pokud by každý zaplatil jen minimální sumu za půjčku a její zajištění, přišla si firma na zálohách přibližně na 390 milionů korun.

Další tři tisíce pak vybírá od každého za "vstup do Klubu Edbusy".

Společnost není schopná věrohodně vysvětlit, kdo jsou tajemní investoři, kteří podle ní super výhodné smlouvy pro klienty financují. "Co se týká záloh, podle dostupných informací se s vloženými penězi několik měsíců nic neděje, což je samo o sobě zvláštní," podotýká finanční analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Právě zálohy kritizuje i Česká národní banka. "Edbusy nemá licenci, takže naše možnosti kontroly jsou velmi omezené. Prověřujeme právě to, jestli vybíráním záloh neprovádí činnost, na kterou by licenci měla mít," nastínil mluvčí banky Pavel Zúbek. A dodal, že banka se společností začala zabývat i díky podnětům veřejnosti.

"Naše podnikání je v pořádku"
Společnost Edbusy tvrdí, že její podnikání je naprosto v pořádku. "Je třeba to vyzkoušet," lákala na brněnské prezentaci přednášející Radka Kovaříková.

Personální ředitel firmy Zdeněk Smetana v týdeníku Euro připustil, že stížnosti klientů evidují. "Ty jsou ale proto, že někdo nepochopil, jak Edbusy funguje," vysvětlil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

VIDEO: Nové strážníky pro Brno láká klip ve stylu retro počítačové hry

Strážníky láká k policii spot ve stylu Mortal Kombat

Nadsázkou a humorem chtějí strážníci v Brně nově oslovit uchazeče o práci a získat je tak do svých řad. Kostičková...

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz