Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Řád odmítá sloučení nemocnic v Brně. Ani Řím by nám to neschválil, tvrdí

  • 14
Plán na sloučení dvou městských zdravotnických zařízení v Brně - Nemocnice Milosrdných bratří a Úrazové nemocnice - se pomalu bortí. Církevní řád milosrdných bratří s ním totiž nesouhlasí. A bez jeho podpisu magistrát neudělá vůbec nic. Řád totiž pronajímá městu pozemky pod nemocnicí v Polní ulici i její budovy.

„Nedovolíme sloučení s Úrazovou nemocnicí, která je zadlužená. To by nám neschválilo ani vedení v Římě,“ prohlásil provinční delegát řádu milosrdných bratří Martin Macek.

Řád pronajal magistrátu budovy a pozemek za symbolickou stokorunu do roku 2018. Městu patří v areálu léčebna pro dlouhodobě nemocné a nový pavilon akutní medicíny za více než 300 milionů korun.

„Nájemní smlouva stanovuje, že město nám po skončení pronájmu má na oplátku své budovy pronajmout také za symbolickou částku,“ nastínil Macek dohodu mezi magistrátem a řádem. Řád je ale z jednání magistrátu natolik roztrpčený, že si chce zařízení řídit sám.

Vedení města se myšlenky na spojení zdravotnických zařízení nevzdává a s řádem se znovu sejde.

„Budeme jednat. Co je přesně obsažené v nájemní smlouvě mezi městem a řádem, ještě nevím. Dokument si prostuduji,“ uvedl náměstek brněnského primátora Matěj Hollan z hnutí Žít Brno, který má na starosti zdravotnictví. Primátor Petr Vokřál z ANO chce s řádem hledat řešení, jak ušetřit i za cenu toho, že by se nemocnice nespojily v jeden subjekt.

„Rozhodně nechceme milosrdné bratry poškodit. Jenom hledáme cestu, jak snížit náklady na provoz. Například jsem říkal, že v Nemocnici Milosrdných bratří mají vývařovnu, tak proč nedodávat obědy i do Úrazovky,“ přiblížil Vokřál.

Milosrdní chtějí „svého“ ředitele

Řád má ještě jeden požadavek, ze kterého zřejmě neustoupí. Přeje si, aby Nemocnici Milosrdných bratří vedl nadále Josef Drbal (TOP 09). Pokud by se ale zařízení sloučila město by vyhlásilo konkurz, ve kterém by se pravděpodobně střetl právě Drbal s ředitelem Úrazové nemocnice Karlem Doležalem (ČSSD).

Oba by politickou podporu hledali zřejmě jen velmi těžce. Sociální demokraté i TOP 09 totiž po říjnových volbách skončili v opozici.

Drbal má navíc nevýhodu v tom, že radním pro koordinaci zdravotní péče se stal bývalý ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Daniel Rychnovský (KDU-ČSL), který je Drbalovým letitým kritikem. „Pokud sloučení nastane, tak vyhlásíme řádné výběrové řízení,“ prohlásil Rychnovský. Stejný postoj má také náměstek Hollan.

„Řád nemůže mluvit do toho, kdo bude řídit Nemocnici Milosrdných bratří. Je to příspěvková organizace města a její šéf musí vzejít z výběrového řízení,“ reagoval Hollan. Řád ale tvrdí, že právě Drbal, jemuž vyprší mandát až v roce 2017, dostal nemocnici z dluhů, a nepřeje si proto jeho odchod.

„A to díky nepopulárním krokům, které provedl,“ zdůvodnil Macek. Drbal by se o kandidatuře na šéfa velké městské nemocnice rozhodoval až ve chvíli, kdy uvidí představu magistrátu, jak bude toto zařízení fungovat.

Můžeme ušetřit stovky milionů, říká šéf Úrazovky

Ředitel Úrazové nemocnice Doležal už naopak své plány má. „Mám přece jen letité zkušenosti s vedením Úrazovky,“ myslí si Doležal, kterému funkční období skončí v polovině tohoto roku. Poté město vypíše výběrové řízení bez ohledu na to, zda se nemocnice sloučí. Doležal se záměrem města souhlasí.

„Společným nákupem energií a vybavení můžeme ušetřit stovky tisíc korun,“ domnívá se.

Drbal ale tvrdí, že to lze i bez toho, aby nemocnice fungovaly jako jedna právnická osoba. „Můžeme se přece na nákupech dohodnout i nyní,“ poznamenal.

O slučování nemocnic se hovořilo už za minulého vedení magistrátu. Nová koalice tento návrh prosazuje, protože chce sjednotit administrativu obou nemocnic a zeštíhlit management.

Plán podporuje také ředitel jihomoravské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Kořínek. Tvrdí, že jednat s jedním partnerem je pro pojišťovnu jednodušší.