Stavební průmyslovka je bez ředitele, hrozí jí sloučení s jinou školou

  7:23aktualizováno  7:23
Střední průmyslová škola stavební v Brně nemá už čtyři měsíce ředitele. A kraj dosud žádného ani nehledal. Pokud ideálního kandidáta nesežene, zváží sloučení s jinou školou. Učitelé, žáci i jejich rodiče to odmítají.

Za posledních sedm let klesl v Jihomoravském kraji počet středních škol o 19 na současných 125. Teď se slučování bojí i na brněnské Střední průmyslové škole stavební v Kudelově ulici | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Už na začátku května zemřel ředitel brněnské Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici. Přestože příští týden začíná výuka, Jihomoravský kraj se jako zřizovatel dosud nenamáhal najít nového. Dokonce uvažuje o tom, že prestižní školu s více než 130letou tradicí a zhruba 500 studenty sloučí s jinou v Brně. A toho se učitelé, žáci i jejich rodiče bojí.

Proto se ve společném dopise obrátili na krajské radní, aby školu zachovali ve stávající podobě a co nejdříve vypsali výběrové řízení na nového ředitele.

„Pro nás není slučování přijatelné. Škola má kredit a tradici, žáci k nám chodí vyloženě za značkou. Sloučením či podobným krokem by se vytratila,“ tvrdí zástupce ředitele Oldřich Semík, který školu dočasně vede.

Jako pádný důvod k odmítnutí slučování autoři dopisu uvádějí úspěšnost zdejších studentů. „Žáci, kteří na naší škole neprospívají, přecházejí na jiné odborné stavební školy, kde naopak patří mezi velmi úspěšné. V okamžiku, kdy by se naše škola sloučila s jinou, se sníží celková úroveň studentů ve stavebnictví,“ píše se v dopise za absolventy, rodiče, žáky a zaměstnance školy.

Fotogalerie

Ta navíc dlouhodobě spolupracuje se stavebními společnostmi ohledně odborné praxe a budoucího povolání studentů. „Každý rok stavební firmy zoufale volají po odborných absolventech všech námi nabízených studijních oborů a zaměření, kteří dále nepokračují ve studiu na vysoké škole,“ stojí v prohlášení.

Přestože kraj po čtyřměsíčním váhání nyní konečně avizoval, že na příští radě schválí zahájení výběrového řízení na nového ředitele, obavy nerozptýlil.

Radní pro školství Jana Pejchalová (ANO) totiž sloučení instituce – například se Střední školou polytechnickou v Brně – zcela nevyloučila. „Pokusíme se najít kvalitního ředitele. V případě, že se to nepodaří, se budeme bavit, co dál. Kdyby konkurzní řízení nevyšlo, tak bychom vážně uvažovali také o možnosti případného sloučení,“ prohlásila Pejchalová.

I přes avizovaný krok kraje je tak stále budoucnost stavební průmyslovky nejasná. „Dodatek, že když konkurz nevyjde, může dojít ke sloučení, ve mně vyvolává akorát další obavy,“ reagoval Semík. Dodal, že současný učitelský sbor vyšle do výběrového řízení i svého kandidáta.

Chyba je na straně školy, zní z kraje

Že se o propojení se Střední školou polytechnickou v Jílové ulici na kraji uvažuje delší dobu, potvrdil náměstek hejtmana pro školství Jan Vitula (TOP 09).

„Jsou výukové prostory, které by mohly využívat průmyslovka i učňák. Bylo by lepší, aby to bylo pod jednou hlavičkou. Na druhou stranu si dokážeme představit i další řešení, tedy jinou formu spolupráce,“ řekl Vitula.

Oficiálním odůvodněním kraje pro několikaměsíční odklad konkurzu na nového ředitele jsou prázdniny. Podle Pejchalové dočasné vedení školy nebylo schopné poslat jména členů do konkurzní komise. „Zástupce ředitele neprojevil žádnou mimořádnou snahu s krajem komunikovat,“ prohlásila radní.

To však Semík odmítá. „Žádný požadavek na to, abychom zvolili členy konkurzní komise, nám nikdo neposlal. Kontroloval jsem datovou schránku i o své dovolené, nic takového mi ale nepřišlo,“ hájí se.

Zástupce ředitele dokonce tvrdí, že se v průběhu prázdnin pokoušel jednat s vedoucí krajského odboru školství Hanou Polákovou. Ta mu prý na konci července napsala, že se budou snažit vypsat výběrové řízení co nejdříve, ale o konkurzní komisi nepadla jediná zmínka.

„Pak jsem se znovu ptal, jak tedy situace pokročila, a paní Poláková mi jen odpověděla, že nedostala pokyn od rady k vypsání výběrového řízení a že se chystá jiná varianta,“ prohlásil Semík s tím, že právě poté padlo rozhodnutí napsat radním dopis s důvody, proč by brněnská stavební průmyslovka měla zůstat samostatná.

Zatímco ta slučování striktně odmítá, Střední škola polytechnická ho nezavrhuje. „Optimalizace školství je dlouho řešený problém, a jak rozhodne kraj, tak budeme konat. Neměl bych se spojením škol problém,“ uvedl ředitel školy v Jílové ulici Andrzej Bartoś.

Studenti brněnské průmyslovky stavěli mosty ze špejlí (18. 9. 2017)

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Strojvedoucí před odjezdem vlaku usnul v kabině. Nadýchal 2,6 promile

Ilustrační snímek

Strojvedoucího spícího v kabině lokomotivy našli ve středu jeho kolegové na nádraží v Křenovicích na Vyškovsku. Protože...

Pokud nedostaneme víc peněz, seškrtáme premiéry, zní z brněnských divadel

Funkce ředitele Centra experimentálního divadla v Brně se ujal dosavadní...

Peníze na nové hry, kostýmy, ale i další úvazky chybí Divadlu Husa na provázku i HaDivadlu v Brně. Aby vyřešila...

Místo graffiti maloval brněnský výtvarník Timo letošní vánoční hrníčky

Ředitelka Turistické informačního centra Brno Jana Janulíková ukazuje letošní...

Příští týden v Brně startují adventní trhy, ovšem už tuto sobotu dorazí na náměstí Svobody vánoční strom. Jasná už je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz