Takhle loni v září protestovali studenti elektrotechnické průmyslovky v Kounicově ulici v Brně proti slučování škol. Nezabránili mu.

Takhle loni v září protestovali studenti elektrotechnické průmyslovky v Kounicově ulici v Brně proti slučování škol. Nezabránili mu. | foto: Petra Mášová, MF DNES

Slučování škol: kraj zrušil 113 míst a ušetřil desítky milionů

  • 15
Z dvaatřiceti středních škol vykročilo na jihu Moravy do nového školního roku šestnáct nástupnických organizací. Středoškolská "dieta" naštvala mnohé studenty, jejich rodiče i učitele. Jenže podle politiků splnila svůj účel a ušetřila kraji desítky milionů korun.

Slučování škol: kraj zrušil 113 míst a ušetřil desítky milionů

Z dvaatřiceti středních škol vykročilo na jihu Moravy do nového školního roku šestnáct nástupnických organizací. Středoškolská "dieta" naštvala mnohé studenty, jejich rodiče i učitele. Jenže podle politiků splnila svůj účel a ušetřila kraji desítky milionů korun.

"Doplatek za letošek se podařilo snížit ze 107 na 79 milionů korun. Pro příští rok se počítalo, že budeme doplácet 220 milionů, a teď to vypadá, že by se ta částka mohla blížit k polovině," uvedl lidovecký náměstek hejtmana Stanislav Juránek.

Úspor v desítkách milionů korun se podle něj podařilo dosáhnout hlavně snížením počtu učitelů. "Ročně ušetříme na platech 113 zaměstnanců," upřesnil Juránek.

Propouštěli skoro všude

Někde se nutnost propouštět vyřešila odchodem pedagoga do důchodu, jinde se z celého úvazku stal jen částečný.

"U nás se to řešilo polovičními úvazky i odchodem učitelů. Odešla část pedagogů, která po sloučení nechtěla měnit místo působiště. Pracovní poměry končí k 30. září," sdělila například ředitelka Masarykovy střední školy v Letovicích Sylvie Ducháčková.

Inventrura slučování

32: tolika škol se optimalizace středních škol dotkla

16: počet nástupnických organizací, které ze slučování vzešly

113: počet zaniklých zaměstnaneckých celých úvazků

9,3 milionu korun: částka, kterou kraj dosud učitelům vyplatil na odstupném

3,9 milionu korun: tolik Jihomoravský kraj ušetří na nájemném

79 milionů korun: obnos, který letos z krajské pokladny půjde do školství

107 milionů korun: s takovou cifrou pro letošek politici původně počítali

(Zdroj: Jihomoravský kraj)

Ústav vznikl spojením Střední odborné školy a odborného učiliště a Střední školy uměleckoprůmyslové a technické ve Velkých Opatovicích.

Tři zaměstnance museli propustit podle ředitele tamního Gymnázia a SPGŠ Leoše Gretze i ve Znojmě. Dva lidé opustili kvůli slučování také Gymnázium a obchodní akademii v Bučovicích.

Například na Střední průmyslové škole elektrotechnické a informačních technologií v brněnské Purkyňově ulici se nemuseli zbavit nikoho. Počet úvazků si vyřešili ještě před samotným slučováním.

"Neměli jsme důvod propouštět. Každá škola si nabrala nové žáky samostatně, takže si na tyto počty udělala i úvazky," uvedl Antonín Doušek, ředitel školy, která vznikla spojením Střední školy informačních technologií a sociální péče s průmyslovkou v Kounicově ulici.

Že by nyní úřady práce v celém kraji čekal nápor nezaměstnaných pedagogů, Juránek nepředpokládá. Část propuštěných učitelů už si podle něj našla práci třeba na základních školách, jiní odešli do oborů mimo školství. "Žádného přílivu učitelů jsme si zatím nevšimli a ani ho neočekáváme," sdělil šéf břeclavského úřadu práce Lubomír Marko.

Jiná situace by ale mohla být za rok. To se totiž začne ve školách znovu propouštět. "Bude se snižovat počet tříd o jednu, propustíme tři až čtyři pedagogy," komentoval Leoš Gretz. Přesný počet úvazků, které se v dalších letech budou rušit, zatím kraj nezná.

Co s budovami?

Propouštění učitelů však není jediné, na čem krajská pokladna v následujících letech ušetří. Čtyři miliony navíc v rozpočtu zůstanou i díky vypovězeným nájemním smlouvám za budovy, v nichž školy před optimalizací sídlily.

"Jedná se o budovy, které měl kraj v nájmu od Brna, Vyškova nebo Mikulova. Celková úspora na nájemném je zatím 3,9 milionu korun," vypočítal Stanislav Juránek s tím, že o dalších budovách se ještě jedná.

Ještě do konce roku se navíc uvolní tři budovy v majetku kraje, které dosud využívaly školy. Objekt ve Velkých Opatovicích už bezplatným převodem získalo město, o dalších dvou stavbách - v Brně a Kyjově - rozhodne po volbách nový hejtman s novými radními.

"V Kyjově se jedná o dům, kde sídlilo mládežnické centrum a který se přímo nabízí k bytové výstavbě. Ta by se mohla rozjet buď ve spolupráci s městem, nebo by se do ní mohl pustit kraj sám," doplnil Juránek.

Politici tvrdí, že je dohnal ke slučování středních škol klesající počet žáků. Školy byly naplněny v průměru ze tří čtvrtin a ministerstvo podle toho vyčleňovalo peníze na platy pedagogů. Zbytek musel doplácet zřizovatel.

Na novém vedení kraje bude rozhodnutí, jak ve škrtech pokračovat. Žáků totiž ubude i v následujících letech a náklady kraje se zase zvýší. "Chtěli bychom, aby pro nás sto milionů bylo nepřekročitelnou částkou," dodal náměstek hejtmana.