Studenti elektrotechnické průmyslovky na Kounicově ulici v Brně na podzim 2011 protestovali proti slučování středních škol.

Studenti elektrotechnické průmyslovky na Kounicově ulici v Brně na podzim 2011 protestovali proti slučování středních škol. | foto: Petra Mášová, MF DNES

Sloučení škol přinese studentům v Brně i putování z budovy do budovy

  • 7
Záchranáři a diplomované sestry se podle naplánovaného jízdního řádu stěhovaní škol přesunou z Bílého domu do Kounicovy ulice, elektrotechnici z Kounicovy zase do Purkyňovy a restaurátoři z Obřanské do Francouzské. Tak vypadá stěhování žáků a učitelů, které naplánovali úředníci Jihomoravského kraje.

Slučování středních škol na podzim vyvolalo protesty i petiční akce. Studentů ubývá a kraj potřebuje ušetřit. Spojení škol v mnohdy nesourodé kolosy nakonec ani studenti nezabránili.

Teď kraj plánuje, jak školy efektivně sestěhovat, bojuje přitom i s vysokým nájemným od Brna. I to ovšem budí rozpaky.

Střední průmyslová škola elektrotechnická, která zatím sídlí v Kounicově ulici, 1. července papírově zaniká. Slučuje se totiž se Střední školou informačních technologií a sociální péče v Purkyňově ulici.

I po přestěhování čeká studenty přejíždění z budovy do budovy

A podle záměru kraje se elektrotechnici z Kounicovy začnou již letos v létě stěhovat. "Půjde to postupně, letos v létě se má přestěhovat první ročník, tedy čtyři třídy studentů," popsala zástupkyně ředitele průmyslovky v Kounicově Miroslava Odstrčilíková.

Podle ní přinese stěhování řadu komplikací. "Máme tu specializované laboratoře pro silnoproud i slaboproud. Na Purkyňově takto vůbec vybavení nejsou, stěhování si nedokážu vůbec představit. Bude to kolos a studenti budou nesmyslně přejíždět mezi jeho budovami," míní o stěhování.

V Kounicově dosud nevěděli, že do uvolněných tříd chce kraj nastěhovat studenty záchranářství z Bílého domu. "První ročníky z vyšší odborné zdravotnické školy chceme přesunout na Kounicovu už v létě. Předložím to jako návrh," potvrdil náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Podle něho se Brno, kterému kraj za nájem v Bílém domě platí, zachovalo ke škole tržně. "Skokově nám navýšili o 25 až 30 procent nájem, proto musíme budovy města opouštět," řekl Juránek.

Náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD), který má na starosti majetek města, však tvrdí, že si kraj na ceny dosud nestěžoval.

Ředitel školy zatím stěhování nechtěl komentovat. Studenty zpráva zaskočila. "Slyšíme o tom poprvé. Škola nikde nic nevyvěsila. Máme tu dobré učebny, tak jsem zvědav, jak to bude vypadat na Kounicově," reagoval student druhého ročníku záchranářství.

Když má stěhování smysl

Vyšší odborná škola restaurátorská, která dnes sídlí v Obřanské ulici, si naopak může stěhováním polepšit. Původně se mělo podle záměru kraje asi pětasedmdesát studentů oboru restaurátorství stěhovat již letos v září do školy ve Francouzské ulici.

"To se ale nepodaří. Investiční záměr na úpravu části objektu Francouzská 101 pro naše účely sice kraj odsouhlasil, původní termín ale prodloužila novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Úprava Francouzské spadla do kategorie podlimitních řízení a vše se zkomplikovalo," popsal Petr Polášek, zástupce ředitele Střední školy umění a designu, stylu a módy, pod kterou spadá i restaurátorská škola.

Studenti se tak budou do nových prostor ve Francouzské stěhovat asi až na konci roku. V prostorných halách mohou restaurovat třeba i celý oltář.