Znojmo cílí na důchodce, služeb pro seniory je rok od roku více

  14:25aktualizováno  14:25
Ve Znojmě přibývá lidí v důchodovém věku. Druhé největší město Jihomoravského kraje je si toho vědomo a služeb pro tuto cílovou skupinu je proto rok od roku více. Tou zatím poslední je nové kontaktní centrum s názvem Senior Point, které se otevřelo v pondělí.

Znojmo - Po historickém viaduktu ve Znojmě jede elektrický vlak z Vídně. | foto: Radek Miča, MAFRA

Tam by se měli důchodci například dozvědět, jak vyzrají na podomní prodejce či různé dealery, kteří se je snaží nalákat na zjevně nevýhodné smlouvy. A dostanou tam také informace o kulturních akcích nebo přednáškách konaných ve městě.

"V novém centru je seniorům k dispozici počítač s přístupem na internet. A lidé si v tomto přátelském prostředí mohou třeba jen popovídat," vyzdvihla další výhody centra mluvčí radnice Renáta Bártová. Všechny služby Senior Pointu, který sídlí na náměstí Armády 8, jsou navíc zcela zdarma.

Dostavba domova důchodů, bezplatná hromadná doprava

Znojmo se snaží v posledních letech zacílit hlavně na důchodce. Hlavním důvodem je jejich rostoucí počet. Navíc lidé v produktivním věku, kteří nemají práci, toto město kvapem opouštějí. Radnici se totiž stále nedaří přilákat do města většího investora, který by jim nabídl práci.

I proto je zřejmě letos největší investicí města dostavba nového pavilonu domova důchodců v hodnotě devadesáti milionů korun. Už teď je sice jisté, že ani nový domov zdaleka nepokryje poptávku seniorů po takovém bydlení, město tím ale alespoň plní slib, který důchodcům dalo před více než pěti roky.

Tím však výčet "dárků" pro znojemské seniory rozhodně nekončí. Bezplatnou městskou hromadnou dopravu pro důchodce ponechali tamní zastupitelé i pro tento rok, přestože městská kasa není v nejlepší kondici. "Seniorům rozhodně vycházíme vstříc," ujistil místostarosta města Pavel Balík (KDU-ČSL).

Na tuto čím dál početnější skupinu obyvatel se ale nezaměřila jen samospráva. Například dobrovolnické centrum Adra ve Znojmě hledá nyní zájemce, kteří by osamělým seniorům četli časopisy a knihy nebo s nimi chodili na procházky, hráli hry či je doprovázeli na společné výlety.

Dotované zájezdy se nevrátí

A jistý potenciál cítí i Soukromá vysoká škola ekonomická Znojmo. Ta otevřela první ročník Univerzity třetího věku. Nabízí v něm podobné možnosti dalšího vzdělávání jako univerzitní centra velkých měst. Novinka se setkala s nečekaným zájmem. Jen první dvě přednášky absolvovala asi stovka důchodců.

Co se však nesetkalo s pochopením ani u řady dříve narozených obyvatel, byly kontroverzní zájezdy k moři pro hrst důchodců. Před rokem je proto radnice zrušila.

Městem štědře dotované zájezdy, kdy si důchodci platili jen polovinu nákladů a zbytek hradilo město, zavedlo minulé vedení znojemské radnice v čele s Petrem Nezvedou (ODS).

Podle opozice šlo ale o čirý populismus, neboť jeden až dva miliony korun, které se na spolufinancování zájezdů z rozpočtu vyčleňovaly, stačilo ročně jen pro necelé dvě stovky lidí. Radnice ale problém neviděla. "Úroveň města se dá odvodit i podle toho, jak se dokáže postarat o své seniory," zdůvodnil tehdy Nezveda nezvyklý dar.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Useknutí prstu i láska na lodi. Historici zmapovali příběhy předků z války

Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl...

Není obvyklé, aby do historické výstavy vkládali autoři své osobní příběhy. Přesto letos udělali brněnští muzejníci na...

VIDEO: Koňský povoz přivezl vánoční strom na náměstí Svobody

Povoz tažený koňmi přivezl na náměstí Svobody vánoční strom (17. listopadu...

Stovky lidí v sobotu čekaly na příjezd vánoční stromu na náměstí Svobody v Brně. Letos ho přivezl povoz tažený dvěma...

Spolek stavbou motokrosové dráhy poškodil životní prostředí, rozhodl soud

Ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku ujíždí v areálu bývalé motokrosové dráhy...

Spolek SVS Delta Racing Team při budování motokrosové dráhy u Vážan nad Litavou na Vyškovsku poškodil životní...

Najdete na iDNES.cz