Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smog zasáhl i jižní Moravu, lidem se špatně dýchá

  11:47aktualizováno  11:47
Jižní Morava se už několik dní potýká se zvýšeným množstvím polétavého prachu v ovzduší. Nejhůř je na tom Brno, kde byl ve čtvrtek ráno dvojnásobně překročen denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. O moc lépe na tom není ani Mikulov a Znojmo. Smogu nahrává inverzní počasí.
Výrazný vliv na vznik smogu mají lidé, kteří doma spalují nějaké palivo. (Ilustrační snímek)

Výrazný vliv na vznik smogu mají lidé, kteří doma spalují nějaké palivo. (Ilustrační snímek) | foto: AP

"Zhoršení ovzduší způsobily špatné rozptylové podmínky. Neboli málo fouká, je inverze a škodliviny se nerozptylují," vysvětlil Robert Skeřil z oddělení ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu.

Třeba v Brně-Tuřanech meteorologové ve středu v osm hodin ráno naměřili denní koncentrace 99,4 mikrogramu na metr čtvereční. Ve čtvrtek ve stejný čas vystoupaly až na 106,5 mikrogramu a v průběhu dne dál stoupaly.

Prach na jižní Moravě

V Brně-Tuřanech meteorologové ve středu ráno naměřili denní koncentrace 99,4 mikrogramu na metr čtvereční. Ve čtvrtek ráno pak ukazovaly měřicí přístroje už 106,5 mikrogramu a přes den hodnoty vystoupaly až k 112,9.

Limity byly ve čtvrtek v Brně překročeny i ve Svatoplukově ulici (maximum 114,6 mikrogramu), Brně-středu (128,3), u výstaviště (108,4), v Lánech (102,3), u arboreta (116,2) a na Zvonařce (119,9).

Zhoršení zaznamenaly i stanice v Mikulově-Sedleci (99,9) a ve Znojmě (81,2).

V Mikulově se také situace zhoršuje. Ve středu v sedm hodin ráno byly koncentrace na 81,8 mikrogramu, ve čtvrtek už dosáhly 90 mikrogramů. Takzvanou smogovou situaci však meteorologové ještě nevyhlásili. K tomu je potřeba, aby byly limity překračovány po delší časový úsek. "Smogová situace by mohla v Brně nastat nejdříve dnes v noci," řekl ve čtvrtek Skeřil.

O víkendu přijde silný mráz

Meteorologové však podle aktuálních zpráv čekají dočasné zlepšení. "To by se ale mělo opět změnit o víkendu, kdy se čekají mrazy," dodal Skeřil.

V sobotu a neděli teploty dosáhnou jen k minus osmi až minus čtyřem stupňům Celsia. "V noci na neděli a v neděli ráno bude silný mráz, v údolích někde až kolem minus osmnácti stupňů," podotkl meteorolog Peter Hruška.

Situaci bedlivě sledují v Mateřské škole Holásecká v Tuřanech. Nyní ještě chodí s dětmi ven, ale kdyby se vzduch zhoršil, budou si předškoláci muset hrát jen uvnitř. "Občas dostáváme e-mail z městské části, že bychom měli být obezřetní," uvedla jedna z učitelek Kateřina Jílková. I starší lidé by měli zvážit pobyt venku a jíst více vitaminů.

Prach zvyšuje topení pevnými palivy

Polétavý prach v ovzduší způsobují z 65 procent výfukové plyny z aut a z 25 procent lidé, kteří doma spalují nějaké palivo. "To jsou ale údaje za celou sezonu, takže je jasné, že v zimě je vliv topenišť opravdu výrazný," konstatoval Skeřil.

Doporučuje se proto omezení spalování pevných paliv, užívání plynových spotřebičů a krbů. Odložit by se měly i práce spojené s vysokou prašností, třeba převoz zeminy a sutě. Prospěšné by bylo i to, kdyby lidé nechali auto v garáži a využívali hromadnou dopravu.

Smog se šíří po celém území republiky. Koncentrace polétavého prachu v ovzduší narostly tak, že v některých oblastech už byla opět vyhlášena smogová situace. K Ústeckému kraji a aglomeraci Ostrava - Karviná - Frýdek-Místek se ve čtvrtek v noci přidalo Třinecko a Středočeský kraj. Špatně se dýchá také v Karlovarském nebo Libereckém kraji.

Podle Renaty Vaverkové z Krajské hygienické stanice v Brně smog nemá vliv na aktuální šíření chřipky. "Může ale zhoršit stav pacientů, kteří trpí chronickými plicními onemocněními nebo astmatem," upozornila epidemioložka.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Najdete na iDNES.cz