Výrazný vliv na vznik smogu mají lidé, kteří doma spalují nějaké palivo. (Ilustrační snímek)

Výrazný vliv na vznik smogu mají lidé, kteří doma spalují nějaké palivo. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Smog zasáhl i jižní Moravu, lidem se špatně dýchá

  • 0
Jižní Morava se už několik dní potýká se zvýšeným množstvím polétavého prachu v ovzduší. Nejhůř je na tom Brno, kde byl ve čtvrtek ráno dvojnásobně překročen denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. O moc lépe na tom není ani Mikulov a Znojmo. Smogu nahrává inverzní počasí.

"Zhoršení ovzduší způsobily špatné rozptylové podmínky. Neboli málo fouká, je inverze a škodliviny se nerozptylují," vysvětlil Robert Skeřil z oddělení ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu.

Třeba v Brně-Tuřanech meteorologové ve středu v osm hodin ráno naměřili denní koncentrace 99,4 mikrogramu na metr čtvereční. Ve čtvrtek ve stejný čas vystoupaly až na 106,5 mikrogramu a v průběhu dne dál stoupaly.

Prach na jižní Moravě

V Brně-Tuřanech meteorologové ve středu ráno naměřili denní koncentrace 99,4 mikrogramu na metr čtvereční. Ve čtvrtek ráno pak ukazovaly měřicí přístroje už 106,5 mikrogramu a přes den hodnoty vystoupaly až k 112,9.

Limity byly ve čtvrtek v Brně překročeny i ve Svatoplukově ulici (maximum 114,6 mikrogramu), Brně-středu (128,3), u výstaviště (108,4), v Lánech (102,3), u arboreta (116,2) a na Zvonařce (119,9).

Zhoršení zaznamenaly i stanice v Mikulově-Sedleci (99,9) a ve Znojmě (81,2).

V Mikulově se také situace zhoršuje. Ve středu v sedm hodin ráno byly koncentrace na 81,8 mikrogramu, ve čtvrtek už dosáhly 90 mikrogramů. Takzvanou smogovou situaci však meteorologové ještě nevyhlásili. K tomu je potřeba, aby byly limity překračovány po delší časový úsek. "Smogová situace by mohla v Brně nastat nejdříve dnes v noci," řekl ve čtvrtek Skeřil.

O víkendu přijde silný mráz

Meteorologové však podle aktuálních zpráv čekají dočasné zlepšení. "To by se ale mělo opět změnit o víkendu, kdy se čekají mrazy," dodal Skeřil.

V sobotu a neděli teploty dosáhnou jen k minus osmi až minus čtyřem stupňům Celsia. "V noci na neděli a v neděli ráno bude silný mráz, v údolích někde až kolem minus osmnácti stupňů," podotkl meteorolog Peter Hruška.

Situaci bedlivě sledují v Mateřské škole Holásecká v Tuřanech. Nyní ještě chodí s dětmi ven, ale kdyby se vzduch zhoršil, budou si předškoláci muset hrát jen uvnitř. "Občas dostáváme e-mail z městské části, že bychom měli být obezřetní," uvedla jedna z učitelek Kateřina Jílková. I starší lidé by měli zvážit pobyt venku a jíst více vitaminů.

Prach zvyšuje topení pevnými palivy

Polétavý prach v ovzduší způsobují z 65 procent výfukové plyny z aut a z 25 procent lidé, kteří doma spalují nějaké palivo. "To jsou ale údaje za celou sezonu, takže je jasné, že v zimě je vliv topenišť opravdu výrazný," konstatoval Skeřil.

Doporučuje se proto omezení spalování pevných paliv, užívání plynových spotřebičů a krbů. Odložit by se měly i práce spojené s vysokou prašností, třeba převoz zeminy a sutě. Prospěšné by bylo i to, kdyby lidé nechali auto v garáži a využívali hromadnou dopravu.

Smog se šíří po celém území republiky. Koncentrace polétavého prachu v ovzduší narostly tak, že v některých oblastech už byla opět vyhlášena smogová situace. K Ústeckému kraji a aglomeraci Ostrava - Karviná - Frýdek-Místek se ve čtvrtek v noci přidalo Třinecko a Středočeský kraj. Špatně se dýchá také v Karlovarském nebo Libereckém kraji.

Podle Renaty Vaverkové z Krajské hygienické stanice v Brně smog nemá vliv na aktuální šíření chřipky. "Může ale zhoršit stav pacientů, kteří trpí chronickými plicními onemocněními nebo astmatem," upozornila epidemioložka.