Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smutné výročí: zdivo kinokavárny pohřbilo dělníky i učně

aktualizováno 
Přesně před čtyřiceti lety - v devět hodin ráno - vyděsil obyvatele brněnské čtvrti Černá Pole ohromný rachot. V oblaku prachu se zřítila nedokončená budova kulturního centra. 8. dubna 1968 zůstalo v troskách domu dvanáct mužů ze stavební čety Jaroslava Gabriela.

Neštěstí před čtyřiceti lety. Při zřícení kinokavárny umírali dělníci i učni. | foto: www.kinokavarna.cz


Protože ten den pršelo, neměli stavbyvedoucí a mistr pro své muže práci. Nakonec se rozhodli nechat je odstranit bednění na betonáži budovy. Zdivo v nedokončené budově však nevydrželo.

V místě dnešního foyer se propadl nejen strop, sesunuly se zde i opěrné sloupy a stěny. Zavalily nejen zkušené dělníky, ale i mladé učně, kteří pracovali o patro níž.

Sedm mrtvých
Pět dělníků se podařilo zachránit, přestože byli z betonové změti vyproštěni s vážnými zraněními. Sedm jejich kolegů však zemřelo.

Většina mužů, kteří zůstali v ruinách budovy pohřbení, byli učni.

Proč budova spadla, zůstalo dodnes nevyjasněno. Podle některých odhadů byl beton provlhlý. Znalci nakonec doporučili zastavit trestní řízení.

Chyba byla podle nich právě v předčasném odbednění novostavby. Podle jejich zjištění navíc nikdo nenařídil vyzkoušet zralost betonu před tím, než dělníci odstranili bednění, které drželo strop.

"Pokud vím, nakonec nebyl nikdo potrestán. Otázku, kdo za to může, si všichni přehazovali jako horkou bramboru. Jednou za to mohli projektanti, jednou zase někdo jiný," řekla bývalá ředitelka kulturního střediska Omega Dana Zahradníčková.

Viníci při nehodě zahynuli
Podle znalců za nehodu mohli stavbyvedoucí a mistr odborného výcviku zdění příček Jan Urban. Oba muži však v troskách zahynuli, vyšetřovatelé proto trestní stíhání zastavili.

Během půl roku po tragédii byl vypracován nový projekt. "Finišovalo se v rámci socialistického závazku. Pokud vím, postavily se pak ohromně silné zdi. Celá stavba se předimenzovala, aby nespadla znovu," vysvětlila Zahradníčková.

Případem se zabývala také Česká televize v rámci série dokumentárních pořadů pod názvem Osudové okamžiky.

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století byla kinokavárna velmi moderním a pokrokovým počinem - jediným svého druhu ve městě. V její budově totiž bylo první kino s občerstvením v Brně.

Kinokavárna patřila do komplexu kulturního střediska Omega. V její restauraci se už o tragédii neví. "Nikdo se nás na to neptá. Na webových stránkách nějaké informace máme, ale lidé se o to příliš nezajímají," řekl vedoucí provozu Aleš Němec.

Kulturní dům na náměstí SNP prošel naposledy velkou opravou před necelými třemi lety. Rekonstrukce stála zhruba třiadvacet milionů korun a zahrnovala statické zajištění, výměnu oken i zateplení objektu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz