Spadlý strom přes silnici z Rudky do Kunštátu. (4. listopadu 2009)

Spadlý strom přes silnici z Rudky do Kunštátu. (4. listopadu 2009) | foto: Radek Miča, MAFRA

Sníh láme větve stromů, ty spadlé na dráty způsobují výpadky proudu

  • 5
Deštěm ztěžklý sníh ohýbá a láme větve. Ty pak zůstávají ležet na silnicích, často však končí i na drátech elektrického vedení. V těchto dnech mají proto hasiči i zaměstnanci energetických společností více práce.

Jedním z míst, kde hasiči ve středu odpoledne zasahovali, byla obec Troubsko na Brněnsku. "Jednalo se o tři kilometry dlouhý úsek, v kterém se větve nebezpečně nakláněly nad cestou," popsal místo velitel jednotky Leoš Sáblík.

"Prořezali jsme asi patnáct stromků a ze silnice jsme odklidili polámané větve," dodal. Délka zásahu se odvíjí od velikosti stromů. Pokud jsou malé, hasiči mají po pár minutách hotovo. Odstranit škodu po vzrostlých stromech však může trvat i pět hodin.

Sníh a spadané větve na Blanensku

Montéři společnosti E.ON v těchto dnech také vyjížděli k několika případům. Ve středu dopoledne spadnul strom na elektrické vedení v Bílovicích a Řícmanicích, den předem byli bez proudu v Rapoticích.

"Přívod elektrického proudu jsme schopni obnovit okamžitě, u větších poruch nám to trvá hodinu," uvedla mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

Pokud je to možné, montéři postižené místo ihned napojí na jiný zdroj elektřiny a mezitím závadu opraví. V tom případě lidé výpadek vůbec nepocítí.

Sníh a spadané větve na Blanensku

"Výpadků ale nemůže být padesát za hodinu, pak není v našich silách je všechny najednou vyřešit," dodala Herodesová. Právě to se stalo letos v říjnu na Otrokovicku. Tehdy lidé zůstali bez elektřiny i šest hodin.

Ideální kombinací pro padání větví je sníh s deštěm a silný vítr. Drátům nesvědčí ani námrazy. "Když přívody proudu zmrznou, jsou křehké a praskají," vysvětlila Herodesová. Praskání zaměstnanci předchází tak, že je předehřívají. Když zmrznou, musí se námraza za pomocí tyčí ručně rozbíjet.


Témata: Brněnsko, práce, silnice