Hasiči i lezečtí specialisté museli v sobotu odpoledne zasahovat v Lipovci na Blanensku - pod sněhem zhroutila střecha i štítová stěna domu (4. únor 2017). | foto: Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje

Na Blanensku se pod sněhem zhroutila střecha i štítová stěna domu

  • 4
Hasiči i lezečtí specialisté museli v sobotu odpoledne zasahovat v Lipovci na Blanensku. U přízemního rodinného se totiž zřejmě pod tíhou napadaného sněhu zhroutila štítová zeď i část střechy. Původně se hasiči obávali, že v domě zůstali lidé i zvířata, podezření se ale naštěstí nepotvrdilo. Stavení je používané jen jako rekreační objekt.

„Štítová zeď spadla směrem k sousednímu domu, o který se z části opírá. Aby neohrožovala další zástavbu a zdraví lidí, nechal si velitel zásahu zavolat lezeckou skupinu z Brna, která je specializovaná na zabezpečení objektů, a jednotky na místě musely rozebrat konstrukci zbořené části přízemního objektu,“ popsal mluvčí jihomoravských hasičů Filip Venclovský.

Na místo, kde až do večera zasahovali kromě lezeckých specialistů také další profesionálové z Brna i Blanska nebo dobrovolníci z Jedovnic, Senetářova i samotného Lipovce, byl povolaný i statik, který rozhodne o dalším osudu objektu.

Padající části podmáčené omítky museli v sobotu odpoledne řešit také hasiči z Boskovic u jedné z budov na Palackého náměstí v centru města. Zejména kvůli odstraňováním nebezpečných sněhových převisů, které hrozí pádem ze střech na chodce, ale vyráželi jejich kolegové v celém kraji už od pátečního rána.

V centru Brna ale i na dalších místech Brněnska nebo Břeclavska museli se sněhem i rampouchy bojovat s pomocí automobilových žebříků, v některých případech také přímo hasiči-lezci.

Hasiči varují před rizikem nehod

Hasiči proto v souvislosti s těžkým sněhem vydali také speciální upozornění. „Sněhu na na střechách budov stále přibývá, to s sebou přináší riziko kolapsu střech, bezpečnost občanů navíc mohou ohrozit sněhové převisy a rampouchy. Za bezpečný stav a údržbu střech přitom zodpovídají výhradně majitelé těchto objektů, ti také mají zákonnou povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška

„Měli by zejména průběžně odstraňovat sníh a led ze střech, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena a nebyli ohroženi kolemjdoucí lidé nebo majetek,“ doplnil s tím, že ve stavební dokumentaci budov je vždy uvedeno, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet.

Majitelé by měli konstrukce střech kontrolovat osobně a rizika průběžně vyhodnocovat. Vyšší riziko se přitom týká hlavně lehčích konstrukcí a rovných střech, velkých obchodů nebo výrobních hal. „Příslušníci Hasičského záchranného sboru sníh ze střech neodklízejí, je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu nebo se obrátili na technické služby nebo třeba vedení obce. Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy,“ upozornil Mikoška.