Vinohrad zapadaný sněhem, Sedlec na jižní Moravě (3. 11. 2009)

Vinohrad zapadaný sněhem, Sedlec na jižní Moravě (3. 11. 2009) | foto: Radek Miča, MAFRA

Sníh pokryl vinice, pěstitelé se strachují o nesklizené bobule

  • 6
Sněhová nadílka, která zaskočila jižní Moravu, se projevila nejen na silnicích a chodnících v kraji, ale i na některých vinicích. Ne všude totiž stačili vinaři všechny hrozny sklidit. Část úrody totiž někteří nechávají na vinicích déle a dělají z nich speciální druhy vína, například ledové.

"Ledová vína se sklízí při minus sedmi stupních, a to bývá většinou až tak v polovině prosince," vysvětluje Jakub Šamšula ze sdružení vinařů Čtvrtečníci z Čejkovic.

Podle něho je pro tyto hrozny nejhorší právě teplota kolem nuly, kdy vinné bobule střídavě zamrzají a rozmrzají. "I kvůli sněhu je tak kvalita hroznů ohrožená, může se stát, že v takovém počasí bobule shnijí," upozorňuje Šamšula.

Vinohrad zapadaný sněhem, Sedlec na jižní Moravě (3. 11. 2009)

Ledové víno se vyrábí například v Sedleci u Mikulova. "Ze stopětadvaceti hektarů máme ještě zhruba tři hektary venku. Z těchto hroznů pak budeme dělat vyšší přívlastková vína, jako například výběr z hroznů nebo výběr z bobulí. Děláme také ledové víno," říká sklepmistr Ctirad Králík ze Sedlece.

Jemu však sníh vrásky na čele nedělá. "Obavu z toho nemáme, sníh sice může poškodit slupku hroznů, ale dužinu už to nenaruší," míní Králík.

Vinohrad zapadaný sněhem, Sedlec na jižní Moravě (3. 11. 2009)Vinohrad zapadaný sněhem, Sedlec na jižní Moravě (3. 11. 2009)

Navíc to podle něho není poprvé, kdy vinice s částí úrody zapadly sněhem. "Jsme na to zvyklí a navíc byly hrozny doteď zdravé, takže by jim to nemělo nijak výrazně ublížit," myslí si Králík.

Většina vinařů má už ovšem sklizeno. Ne každý se totiž do výroby ledového vína nebo jiných speciálních nápojů pouští. "Většině vinařů sníh nevadí, 99 procent hroznů je už sklizených," potvrzuje Šamšula.

Ledová vína podle něho zaujímají jen několik procent z výroby moravských vín. Z tohoto důvodu tak podle Šamšuly vinaři stále častěji přecházejí od výroby ledového vína ke slámovému, které podzimní počasí tolik neohrožuje.

Otrhané hrozny se totiž na podzim suší a nejsou vystaveny nepříznivému počasí venku. "Tím více se ale ledové víno stává vzácnější," naznačuje Šamšula.