Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Socha Beneše v Brně nebude kopií, ale původním dílem

  14:48aktualizováno  14:48
Socha druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, kterou chtějí v Brně postavit váleční veteráni a pamětníci, nebude kopií, ale originálním výtvarným dílem. Iniciátoři záměru původně chtěli odlitek stejné sochy, jaká stojí před Černínským palácem v Praze.

Prezident Edvard Beneš | foto: Profimedia.cz

"Po dohodě s úředníky brněnského magistrátu jsme však souhlasili s  výtvarnou soutěží," řekl Jan Kruml z výboru, který se za vznik sochy zasazuje.

"Existuje všeobecná zásada, že pomník se má tvořit do daného prostředí, které má určité urbanistické zákonitosti a estetický vzhled. Dali jsme odboru kultury magistrátu za pravdu, že máme vytvořit pro Brno něco s trvalou hodnotou pro místo, kam bude socha navržena," doplnil Kruml.

Kopii pražské sochy si podle něj přáli především letci a další bojovníci druhé světové války. Pamětníci chtěli mít jistotu, jakou podobu bude socha mít. Prosazují prý, aby byla realistická a zobrazovala Beneše tak, aby ho každý poznal. Výtvarníci, kteří se soutěže zúčastní, tak podle Krumla budou muset tento pohled respektovat.

Výbor pro postavení pomníku prezidentu Benešovi už shromáždil většinu peněz potřebnou na stavbu. Na účtu má asi 380 tisíc korun, potřeba je o dvacet tisíc víc. "Až shromáždíme celou částku, bude vyhlášena výtvarná soutěž," řekl Kruml.

Brněnským Němcům se Benešova socha nelíbí
Socha ještě ani nestojí a už teď je kontroverzní. Podle Theodory Müllerové z Německého kulturního střediska v Brně si totiž druhý československý prezident takovou připomínku nezaslouží.

"Nejde jenom o odsun sudetských Němců. Vždyť poškodil i Čechy tím, že sem přivedl Sověty a Československo proto bylo čtyřicet let pod komunistickou nadvládou. Proč mu stavět sochu?" diví se Müllerová.

Kde bude Beneš stát? To se zatím neví
Kde bude Benešův památník stát, se výbor s úředníky magistrátu zatím nedohodl. Podle Krumla existují určité varianty. Jaké, nechtěl upřesnit. Mělo by však prý jít o prostranství v centru města, kde by se mohly konat vzpomínkové slavnosti.

Socha podle Krumla bude postavena nejspíš příští rok. Je to později, než letci a další pamětníci prosazovali. Mnozí z těch, kdo na vytvoření sochy přispěli, se instalace nedožijí. Válečným veteránům je podle Krumla nyní kolem 90 let, řada z nich zemřela. "Jeden z nejmladších letců, plukovník Emil Boček, rodák z brněnských Tuřan, měl teď 85 roků. A to utekl jako šestnáctiletý," řekl Kruml.

Občanská sdružení, mezi nimiž jsou například Československá obec legionářská či organizace letců, jež působili za války v zahraničí, usilují o umístění sochy Beneše v Brně dlouhodobě. Minulé vedení Brna nejprve vizi odmítlo, později tehdejší primátor Richard Svoboda (ODS) řekl, že když si iniciátoři projektu seženou na sochu peníze, místo se jistě najde. Nynější koalice vedená ČSSD projekt podporuje.

Autoři: ,Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz