Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Socha Beneše v Brně nebude kopií, ale původním dílem

  14:48aktualizováno  14:48
Socha druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, kterou chtějí v Brně postavit váleční veteráni a pamětníci, nebude kopií, ale originálním výtvarným dílem. Iniciátoři záměru původně chtěli odlitek stejné sochy, jaká stojí před Černínským palácem v Praze.

Prezident Edvard Beneš | foto: Profimedia.cz

"Po dohodě s úředníky brněnského magistrátu jsme však souhlasili s  výtvarnou soutěží," řekl Jan Kruml z výboru, který se za vznik sochy zasazuje.

"Existuje všeobecná zásada, že pomník se má tvořit do daného prostředí, které má určité urbanistické zákonitosti a estetický vzhled. Dali jsme odboru kultury magistrátu za pravdu, že máme vytvořit pro Brno něco s trvalou hodnotou pro místo, kam bude socha navržena," doplnil Kruml.

Kopii pražské sochy si podle něj přáli především letci a další bojovníci druhé světové války. Pamětníci chtěli mít jistotu, jakou podobu bude socha mít. Prosazují prý, aby byla realistická a zobrazovala Beneše tak, aby ho každý poznal. Výtvarníci, kteří se soutěže zúčastní, tak podle Krumla budou muset tento pohled respektovat.

Výbor pro postavení pomníku prezidentu Benešovi už shromáždil většinu peněz potřebnou na stavbu. Na účtu má asi 380 tisíc korun, potřeba je o dvacet tisíc víc. "Až shromáždíme celou částku, bude vyhlášena výtvarná soutěž," řekl Kruml.

Brněnským Němcům se Benešova socha nelíbí
Socha ještě ani nestojí a už teď je kontroverzní. Podle Theodory Müllerové z Německého kulturního střediska v Brně si totiž druhý československý prezident takovou připomínku nezaslouží.

"Nejde jenom o odsun sudetských Němců. Vždyť poškodil i Čechy tím, že sem přivedl Sověty a Československo proto bylo čtyřicet let pod komunistickou nadvládou. Proč mu stavět sochu?" diví se Müllerová.

Kde bude Beneš stát? To se zatím neví
Kde bude Benešův památník stát, se výbor s úředníky magistrátu zatím nedohodl. Podle Krumla existují určité varianty. Jaké, nechtěl upřesnit. Mělo by však prý jít o prostranství v centru města, kde by se mohly konat vzpomínkové slavnosti.

Socha podle Krumla bude postavena nejspíš příští rok. Je to později, než letci a další pamětníci prosazovali. Mnozí z těch, kdo na vytvoření sochy přispěli, se instalace nedožijí. Válečným veteránům je podle Krumla nyní kolem 90 let, řada z nich zemřela. "Jeden z nejmladších letců, plukovník Emil Boček, rodák z brněnských Tuřan, měl teď 85 roků. A to utekl jako šestnáctiletý," řekl Kruml.

Občanská sdružení, mezi nimiž jsou například Československá obec legionářská či organizace letců, jež působili za války v zahraničí, usilují o umístění sochy Beneše v Brně dlouhodobě. Minulé vedení Brna nejprve vizi odmítlo, později tehdejší primátor Richard Svoboda (ODS) řekl, že když si iniciátoři projektu seženou na sochu peníze, místo se jistě najde. Nynější koalice vedená ČSSD projekt podporuje.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz