Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z centra Brna zmizel oblíbený čáp. Na místě parku mají vyrůst byty

  12:22aktualizováno  12:22
Sice je léto, přesto z brněnského centra zmizel nejznámější čáp. Neodletěl do teplých krajů - chátrající, téměř sedmimetrovou sochu z Pekařské ulice nechal majitel pozemku zbourat. Na jejím místě se plánuje stavba nového domu s byty či kancelářemi.

Sedmnáct let se tyčil velký čáp ze železobetonu k nebesům, chátrající sochu však majitel pozemku nechal zbourat. Místní se navíc obávají, že přijdou i o oblíbený park. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pacienti z nemocnice u svaté Anny si u ní při vycházce mohli odpočinout, byla oblíbeným místem pro pejskaře, nevšedním vzhledem přitahovala turisty.

Od víkendu však šest a půl metru vysokou sochu čápa, kterou koncem 90. let stvořil Libor Havlíček, kolemjdoucí neuvidí. Barevná mozaika, jejíž součástí byla i lavička, roky chátrala a v sobotu ji majitel pozemku nechal zbourat.

„Bylo to příjemné místo, sedávali jsme tam s kamarády už odmalička. Vždycky se říkalo, že se jde k čápovi,“ líčí Brňanka Eliška Kropáčková.

„Když v okolí parku pacienti čekali na tramvaj, byla pro ně socha pozitivním zpestřením. Teď však park zeje prázdnotou,“ doplňuje mluvčí nemocnice u svaté Anny Petra Veselá.

Důvodem, proč zmizela socha obřího opeřence, bylo rozhodnutí stavebního úřadu. „Obdrželi jsme nařízení o odstranění stavby z důvodu obecného ohrožení,“ uvedla Lenka Kučírková z developerské společnosti Impera City, která pozemek vlastní.

Místo sochy dům? Místním se to moc nelíbí

„Na základě upozornění všímavých občanů, že je socha čápa ve špatném technickém stavu, rozhodl stavební úřad o jejím odstranění. Majitel pozemku tak následně učinil,“ potvrdila projektová pracovnice Brna-střed Kateřina Dobešová.

Za 17 let se však socha a přilehlý park staly oblíbeným místem v centru města.

„Hodně lidí, co chodí okolo, se ptalo, proč čápa odstranili,“ pokyvuje pejskařka Iva Přinesdomů. „Když se podívám z okna, vidím až za nemocnici, ale toto je jediné zelené místo v okolí, kde se dají psi venčit,“ sděluje Martin Musil, který bydlí naproti parku.

Mezi místními vesměs převládal názor, že by se socha mohla opravit. O to se podle vlastních slov pokoušel i samotný autor čápa. Vlastník pozemku má však jiné záměry - místo parku by chtěl postavit budovu s byty či kancelářemi.

„Předpokládá se výstavba polyfunkčního domu. Projekt je na samém počátku ve fázi úvodní studie a schvalování. Zahájení stavby se předpokládá v řádu let,“ konstatovala Kučírková z Impera City.

Místním se ale představa, že by poblíž nemocnice měl vyrůst nový dům, příliš nezamlouvá. „Všichni zdejší sem chodí venčit psy, tak nevím, kam budeme chodit,“ přemítá Kropáčková.

Socha vznikla spíš pro zábavu, říká autor

Demolice čápa zamrzela i autora Havlíčka. Sám sochař a mozaikář však přiznává, že opeřenec vznikl spíše pro zábavu. „Byla to socha, která si nebrala za cíl předávat nějaké vážnější sdělení,“ popisuje Havlíček. „V devadesátých letech jsme byli mladí a měli jsme pocit, že by podobné legrácky měly na veřejných prostorech vznikat.“

Přesto monument vábil kolemjdoucí. Martin Musil bydlící v Pekařské ulici často vídal turisty, jak si sochu fotí.

„Nejdříve zde bylo parkoviště, které se pak propadlo, a po opravě tu udělali park. Viděl jsem tehdy, jak čápa stavěli. Sochař se s tím dlouho piplal, hlavně s lepením mozaiky,“ vzpomíná Musil, který sledoval osud sochy od zrození po zbourání.

Havlíček při tvorbě použil litý železobeton. „Není divu, že se dělníkům dlouho nedařilo srovnat sochu se zemí. Nakonec se jim to ale povedlo,“ říká k sobotní demolici Musil.

Kromě čápa Havlíček vytvořil mozaiku zdobící Dům Skleněná louka v Kounicově ulici. Za svoje nejvýznamnější veřejné dílo však považuje ozdobnou fasádu základní školy na Bakalově nábřeží.

Autoři:Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Najdete na iDNES.cz