Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z centra Brna zmizel oblíbený čáp. Na místě parku mají vyrůst byty

  12:22aktualizováno  12:22
Sice je léto, přesto z brněnského centra zmizel nejznámější čáp. Neodletěl do teplých krajů - chátrající, téměř sedmimetrovou sochu z Pekařské ulice nechal majitel pozemku zbourat. Na jejím místě se plánuje stavba nového domu s byty či kancelářemi.

Sedmnáct let se tyčil velký čáp ze železobetonu k nebesům, chátrající sochu však majitel pozemku nechal zbourat. Místní se navíc obávají, že přijdou i o oblíbený park. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pacienti z nemocnice u svaté Anny si u ní při vycházce mohli odpočinout, byla oblíbeným místem pro pejskaře, nevšedním vzhledem přitahovala turisty.

Od víkendu však šest a půl metru vysokou sochu čápa, kterou koncem 90. let stvořil Libor Havlíček, kolemjdoucí neuvidí. Barevná mozaika, jejíž součástí byla i lavička, roky chátrala a v sobotu ji majitel pozemku nechal zbourat.

„Bylo to příjemné místo, sedávali jsme tam s kamarády už odmalička. Vždycky se říkalo, že se jde k čápovi,“ líčí Brňanka Eliška Kropáčková.

„Když v okolí parku pacienti čekali na tramvaj, byla pro ně socha pozitivním zpestřením. Teď však park zeje prázdnotou,“ doplňuje mluvčí nemocnice u svaté Anny Petra Veselá.

Důvodem, proč zmizela socha obřího opeřence, bylo rozhodnutí stavebního úřadu. „Obdrželi jsme nařízení o odstranění stavby z důvodu obecného ohrožení,“ uvedla Lenka Kučírková z developerské společnosti Impera City, která pozemek vlastní.

Místo sochy dům? Místním se to moc nelíbí

„Na základě upozornění všímavých občanů, že je socha čápa ve špatném technickém stavu, rozhodl stavební úřad o jejím odstranění. Majitel pozemku tak následně učinil,“ potvrdila projektová pracovnice Brna-střed Kateřina Dobešová.

Za 17 let se však socha a přilehlý park staly oblíbeným místem v centru města.

„Hodně lidí, co chodí okolo, se ptalo, proč čápa odstranili,“ pokyvuje pejskařka Iva Přinesdomů. „Když se podívám z okna, vidím až za nemocnici, ale toto je jediné zelené místo v okolí, kde se dají psi venčit,“ sděluje Martin Musil, který bydlí naproti parku.

Mezi místními vesměs převládal názor, že by se socha mohla opravit. O to se podle vlastních slov pokoušel i samotný autor čápa. Vlastník pozemku má však jiné záměry - místo parku by chtěl postavit budovu s byty či kancelářemi.

„Předpokládá se výstavba polyfunkčního domu. Projekt je na samém počátku ve fázi úvodní studie a schvalování. Zahájení stavby se předpokládá v řádu let,“ konstatovala Kučírková z Impera City.

Místním se ale představa, že by poblíž nemocnice měl vyrůst nový dům, příliš nezamlouvá. „Všichni zdejší sem chodí venčit psy, tak nevím, kam budeme chodit,“ přemítá Kropáčková.

Socha vznikla spíš pro zábavu, říká autor

Demolice čápa zamrzela i autora Havlíčka. Sám sochař a mozaikář však přiznává, že opeřenec vznikl spíše pro zábavu. „Byla to socha, která si nebrala za cíl předávat nějaké vážnější sdělení,“ popisuje Havlíček. „V devadesátých letech jsme byli mladí a měli jsme pocit, že by podobné legrácky měly na veřejných prostorech vznikat.“

Přesto monument vábil kolemjdoucí. Martin Musil bydlící v Pekařské ulici často vídal turisty, jak si sochu fotí.

„Nejdříve zde bylo parkoviště, které se pak propadlo, a po opravě tu udělali park. Viděl jsem tehdy, jak čápa stavěli. Sochař se s tím dlouho piplal, hlavně s lepením mozaiky,“ vzpomíná Musil, který sledoval osud sochy od zrození po zbourání.

Havlíček při tvorbě použil litý železobeton. „Není divu, že se dělníkům dlouho nedařilo srovnat sochu se zemí. Nakonec se jim to ale povedlo,“ říká k sobotní demolici Musil.

Kromě čápa Havlíček vytvořil mozaiku zdobící Dům Skleněná louka v Kounicově ulici. Za svoje nejvýznamnější veřejné dílo však považuje ozdobnou fasádu základní školy na Bakalově nábřeží.

Autoři:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...Další z rubriky

Žít Brno versus Slušní lidé. Duel o sociální bydlení hlídala ochranka

V židenickém Dělnickém domě se diskutovalo o sociálním bydlení. Hnutí Slušní...

Vyhrocená atmosféra týkající se dění v Brně se z internetu přenesla do Židenic. V úterý tam před plným sálem obhajoval...

Brno zvažuje nízkoemisní zóny, mohly by začít platit už za pět let

(Ilustrační snímek)

Magistrát má studii, která řeší zavedení nízkoemisních zón v centru Brna. Jejich cílem je pročistit vzduch. Řidiči...

Znásilnění byl výmysl, přesvědčovala soud teta boxera Plachetky

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Krajský soud v Brně má k dispozici přepis a fotky facebookové konverzace, s jejíž pomocí se odsouzený boxer Ľudovít...Najdete na iDNES.cz