Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Socha čápa u brněnské svaté Anny chátrá. Hrozí, že zmizí úplně

  13:40aktualizováno  13:40
Mozaiková socha čápa v Pekařské ulici poblíž Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně poutá pozornost kolemjdoucích už čtrnáct let. Její budoucnost je ovšem chmurná. Socha chátrá, do oprav se nikdo nemá a na jejím místě se navíc chystá stavba domu s kancelářemi.

Socha čápa v Pekařské ulici chátrá. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Autor sochy Libor Havlíček postavil čápa v roce 1999, stavební úřad přitom tehdy povolil jeho umístění pouze do roku 2004. Mozaika však na svém místě vydržela dodnes, aniž by se dočkala jakékoliv rekonstrukce, což se podepsalo na jejím vzhledu.

Lenka Kučírková z firmy Impera, která má plány nové stavby na starosti, uvedla, že stále není jisté, zda bude zasaženo i Havlíčkovo dílo.

"Ačkoliv stavbu připravujeme déle než rok, jednání jsou především kvůli atraktivitě lokality v centru města pomalá. Komise tedy bude poprvé jednat až zhruba za měsíc," uvedla. Právě v té době by snad mělo být jasnější, kdy a kde přesně se na pozemku s čápem objeví dělníci.

Havlíček je s případným koncem čápa smířený, přiznal ovšem, že likvidace jeho díla by v něm vyvolala určitou dávku sentimentu. Když mozaiku tvořil, počítal s tím, že bude mezi ulicemi Pekařskou a Anenskou Brňany obveselovat jen pět let.

Každý další rok byl tedy pro něj nad plán, v posledních třech letech však začal usilovat o čápovu rekonstrukci. Do díla však nemohl zasahovat, aniž by se poradil s majitelkou pozemku Evou Benešovou. "Nebyl jsem schopný se s ní za tu dobu spojit. Pořádně jsem ani nevěděl, o koho se jedná," řekl Havlíček.

Majitelé pozemku teď usilují hlavně o dokončení stavby

Benešová připustila, že rekonstrukci ani nezvažovala. "Svou roli hrála finanční náročnost. Hlavní zájem mám na úspěšném dokončení stavby na pozemku, oprava sochy tedy pro mě ani teď není na pořadu dne," uvedla.

Při stavbě čápa patřil pozemek jinému vlastníkovi. V roce 2004, tedy právě v době, kdy končilo povolení vydané stavebním úřadem, však území získala do své správy Benešová. Ta je přitom členkou představenstva Impery.

Kromě mozaikového čápa stojí Havlíček také za výzdobou u vstupu do domu Skleněná louka v Kounicově ulici. Za svůj nejvýznamnější mozaikový počin však považuje ten na základní škole na Bakalově nábřeží, který zhotovil v roce 2007.

Výtvarník, který má za sebou i několik vlastních výstav, se nyní soustředí na navrhování domů. Přiznává však, že likvidace čápa by pro něj byla impulzem vytvořit podobné dílo v jiné části města. "Musel bych ale oslovit nějakého investora, mozaika takového typu není nejlevnější záležitostí," dodal Havlíček.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz