Sochu Jošta na Moravském náměstí instalovali od neděle.

Sochu Jošta na Moravském náměstí instalovali od neděle. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

ANKETA: Velkolepá, originální, rušivá. Tak hodnotí sochu Jošta osobnosti

  • 20
Na brněnském Moravském náměstí ve středu odhalili sochu na počest markraběte Jošta z rodu Lucemburků. Jak se líbí Brňanům a osobnostem města se ptala redakce MF DNES. Odpověděl současný i bývalý primátor, a také ředitelé kulturních institucí.

Jan Mráz, farář kostela sv. Tomáše
Nejsem z toho nadšený, více mi vyhovovalo, když na místě sochy stálo parkoviště. Pomník přiláká pozornost, budou se u něj často shromažďovat davy lidí a konat nejrůznější akce, což nás při práci ruší.

Jošta navíc z jedné strany nepříjemně zakrývá štít, který jezdec drží. Abych viděl na jezdcovu hlavu, musím celou sochu obejít, kompozice se mi vůbec nelíbí. Na novinku si ale holt musím zvyknout.

Alena Fuksová, obyvatelka Brna
Původní návrh se mi líbil mnohem víc. Vysoké nohy jsou hodně nepřirozené a pro takové místo nevhodné, takto moderní sochy do města nepatří.

Líbí se vám bronzová socha Jošta z dílny sochaře Jaroslava Róny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 1. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1117
NE
NE 836

Roman Onderka, bývalý primátor města Brna
Uvidíme, jak se nová socha zapouzdří do brněnské architektury, hodnocení díla bude potřebovat časový odstup. Musíme si ale uvědomit, že jde o výsledek tříleté práce významného českého sochaře.

Mně se dílo zamlouvá, na náměstí se jezdec skvěle vyjímá. Věřím, že se socha stane výraznou dominantou města, která nezapadne do šedi a průměru a lidé o ní budou mluvit zcela pozitivně a nadšeně.

Kateřina Tučková, spisovatelka
Když odhlédnu od kontroverzí, které provázely výběrové řízení, a soustředím-li se jen na dílo samotné, tedy na vizuální řešení jezdeckého pomníku, jsem spokojená. Myslím, že Jaroslav Róna splnil zadání velmi dobře, zohlednil nutnost vycházející z tradice a přitom užil moderní tvarosloví a vtiskl dílu svůj osobitý rukopis. Fakt, že se autor s podobným návrhem ucházel o přízeň Jihlavanů, mě neuráží, umělecká díla mají často dost bizarní příběhy a mnoha zneuznanými díly se dnes chlubí světová muzea.

Navíc jsme si už v Brně postavili variaci Kaplického pražského blobu, tak proč je najednou povyk kolem jihlavského jezdce? To mi připadá závažnější debata o tom, zda jepičí úspěch na poli evropské politiky vyváží Joštovo necharakterní jednání, a zda je to tedy osobnost, kterou se chceme pyšnit. Co mi však vadí, je koncentrace soch v prostoru ústí do ulice Rašínovy, když celek Moravského náměstí zůstává od zboření Deutsches Hausu stále neuchopeným, bezradným prostorem.

Petr Vachůt, vedoucí oddělení archeologie Muzea města Brna
Oceňuji originální nápad, kdy socha nemá podstavec, ale naopak přímo stojí nohama na zemi. Je však zřejmé, že autorům dlouho nebylo jasné, zda dílo znázorní postavu Jošta, nebo bude podobenstvím odvahy. Očividně nakonec zvítězila druhá možnost, protože z hlediska historie socha s Joštem nemá vůbec nic společného. Jezdcova zbroj je zcela ahistorická, autor vše naaranžoval tak, aby Jošt připomínal domnělého rytíře, jak si jej představujeme dnes. Jošt Moravský by ale spíše seděl za stolem a diktoval svým rádcům diplomatické dopisy.

Eva Dalerová, obyvatelka Brna
Nová socha je skvělá a hrozně mě zaujala. Na Moravské náměstí se krásně hodí, vyvolává ve mně impozantní a velkolepé pocity. Každý si může na koni představit někoho jiného, pro mě je to Jošt, pro jiného zase klasická jezdecká socha, která sem ale určitě patří. Všechna díla architekta Róny se mi líbí, jsou milá a neagresivní.

Jan Press, ředitel Moravské galerie
Z poněkud akademického zadání vznikla dobrá socha, což se podaří málokdy. Možná se povedou věčné dohady, co má jezdecká socha společného s kašnou a modelem Brna, barokní sochou markraběte Jošta u vstupu do Místodržitelského paláce či sochou Spravedlnosti. Sochař Jaroslav Róna odvedl nadprůměrnou práci a jsem přesvědčen, že veřejnost si sochu velmi brzy oblíbí a prostor před Moravskou galerií získá na atraktivitě.

Dagmar Jašková, obyvatelka Brna
Obrázek v novinách mě příliš nezaujal, naživo je ale socha něčím přitažlivá a atraktivní. Je to mnohem lepší než nepěkný orloj na náměstí Svobody, Moravské náměstí aspoň není tak prázdné. V dávné brněnské historii se sice nevyznám, Jošt byl ale dost významnou osobností na to, aby mu sochu postavili.

Petr Vokřál, primátor města Brna
Těžko se mi to hodnotí. Nápad vznikl za minulé koalice. Máme tady po orloji druhou sochu, která bude budit emoce a v mnohých také rozpaky. Já k této skupině také patřím. Orloj, ze kterého se čas nedá dost dobře vyčíst, ale hodlám doplnit hodinami na některém ze sloupů veřejného osvětlení, jak jsem v minulosti slíbil. Chci na to vypsat soutěž, aby vzniklo několik návrhů, ze kterých sami lidé budou moci vybírat.

Monika Černá, obyvatelka Brna
Zpočátku to byl trochu nezvyk, ale po pár minutách se mi socha zalíbila. Časem do města určitě zapadne. Dlouhé nohy jsou legrační, třeba se budou v Brně brzy plánovat setkání „pod žirafou“. Socha sice úplně nepřipomíná Jošta, který nebyl žádný bojovník, ale nevadí mi to, naopak jsem za takovou moderní novinku ráda.

Dagmar Břeňová, obyvatelka Brna
Na mě je socha příliš mohutná. Asi si na ni postupně zvykneme, nikdy se autor nezavděčí všem. Myslela jsem si, že Jošt bude spíše připomínat štíhlé sochy od Olbrama Zoubka. Obrovský štít Jošta úplně zaclání, není na něj vidět z obou stran. Nechápu, proč jej nedrží o trošku níž. Je ale dobře, že sochu nakonec natřou patinou, ve zlaté barvě by zbytečně dráždil a ani pro oči by to nebylo příjemné.