Vítězný návrh Jaroslava Róny (vlevo) a návrhy, které se umístily na druhém a třetím místě.

Vítězný návrh Jaroslava Róny (vlevo) a návrhy, které se umístily na druhém a třetím místě. | foto: Koláž - iDNES.cz

Sochu jezdce na koni Jihlava odmítla, v Brně „recyklovaný“ Jošt uspěl

  • 31
Pro Brno bude osm metrů vysoká socha Jošta Moravského něco jako svatý Václav na pražském Václaváku. Jenže návrh, který nyní vyhrál soutěž brněnského magistrátu, se nápadně podobá modelu rytíře, jenž letos uspěl v Jihlavě. Město ji však nakonec odmítlo kvůli ceně.

Kůň s nezvykle dlouhýma nohama, který nese jezdce se štítem a kopím a nestojí na tradičním podstavci. Tak vypadá návrh sochy Jošta Moravského, který před pár dny vyhrál soutěž na dominantu Moravského náměstí v Brně.

A teď návrh rytíře, který na jaře vyhrál jinou soutěž v Jihlavě: kůň s nezvykle dlouhýma nohama, který nese jezdce se štítem a kopím, opět bez podstavce.

Oba téměř totožné návrhy vytvořil sochař Jaroslav Róna. Původní socha rytíře měla stát v Jihlavě, nakonec ji však jako Jošta budou vídat Brňané.

Pro Jihlavu byla socha jezdce moc drahá

Rónova rytíře vybrali v březnu v anketě lidé i odborníci z Jihlavy. Radní však řekli, že je dílo příliš drahé, a couvli.

"Náš limit byl pět milionů, přičemž cena sochy měla být zhruba šest milionů," řekl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Model jezdecké sochy pro Jihlavu od sochaře Jaroslava Róny.

Podle něj se navíc vedení města rozhodlo dát peníze na opravu prostoru mezi hradbami, kam se socha nehodí.

S nápadně podobným návrhem se pak Róna přihlásil do soutěže v Brně. A zase vyhrál. Tentokrát však skulptura zřejmě opravdu vznikne.

Mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára připouští, že komise, která Rónova Jošta vybrala, o jihlavském návrhu nevěděla. Podle něj se však Róna jen inspiroval předchozím dílem.

"To není nic proti ničemu," reagoval Žára s tím, že v Jihlavě navíc nešlo o klasickou soutěž, ale "návrhové sympozium".

Brněnskému primátorovi Romanu Onderkovi (ČSSD), který zasedl mezi porotci soutěže, recyklace návrhu nevadí. "Brno bude mít originální sochu Jošta, která se liší řadou detailů od vítězné sochy v Jihlavě. Není žádným tajemstvím, že rukopis každého autora nese určité typické prvky, a výjimkou nejsou ani díla Jaroslava Róny," hájil vítězný návrh Onderka.

Je to jiná socha, tvrdí autor

Samotný autor magistrátu poslal dopis, kde vznik návrhu vysvětluje. Podle něj jej začal připravovat před třemi lety, kdy vedení Brna vyhlásilo výsledky soutěže na sochu Jošta.

"Pokusil jsem se zpracovat (zatím pouze pro sebe) vlastní řešení. Tudíž jsem je dodělal až po ukončení brněnské soutěže," napsal Róna.

Tehdy podle svých slov nemohl tušit, že vítězný návrh se radním nebude líbit a vypíšou nakonec novou soutěž. Proto se dílo pokusil umístit v Jihlavě. "Do druhého kola v Brně jsem vytvořil novou variantu první sochy," dodal Róna.

Jak Róna uvedl, upravil na návrhu sochy řadu detailů. "Pro zajímavost, je na ní šestnáct proporčních změn, a tudíž se jedná o jinou sochu," uzavřel sochař.

Třeba šéf Domu umění Rostislav Koryčánek však není z "oprášení" návrhu nadšený. "Zdá se mi absurdní, že se Brno snaží budovat své velké dějiny skrze sochu, která byla určená pro Jihlavu," míní Koryčánek.

Podle něj je navíc jezdecká socha v moderním městě anachronismus. "Nejsem si ani jist, že Jošt byl natolik významnou osobností, abychom mu stavěli sochy," doplnil.

Naopak architekt Petr Hrůša, který vytvářel podobu opraveného Moravského náměstí, je s Rónovým Joštem spokojen. "Měl jsem strach, aby tam nevznikla kýčovitá realistická figurína," řekl Hrůša.

Z pohledu zákona je vše v pořádku. "Brněnský návrh je po právní stránce originál, ke kterému má práva autor. Tím, že jeho návrh vyhrál soutěž v Jihlavě, práva na tamní radnici nepřešla. Autor s ním tedy může nakládat podle svého," uvedla Magdalena Vašinková z advokátní kanceláře Tomáš Rašovský.

Brněnský magistrát nyní připravuje smlouvu s autorem a příští rok nechá sochu Jošta vytvořit. Celkové náklady na dílo se vyšplhají na necelých sedm milionů korun.