Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Socha pro náměstí se umělcům nelíbí. Chtějí po Brnu novou soutěž

  5:55aktualizováno  5:55
Čtyři umělci, kteří neuspěli v soutěži o vytvoření sochy Spravedlnosti pro Moravské náměstí, si stěžují na výsledek výběrového řízení. V dopise, který zaslali brněnskému magistrátu, žádají, aby zastupitelstvo zrušilo rozhodnutí poroty.

Vítězný návrh sochy na Moravské náměstí | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

O vítězném návrhu sochaře Máriuse Kotrby umělci tvrdí, že jeho návrh neodpovídá zadaným podmínkám. Chtějí proto, aby byla sestavena nová porota a vítězný návrh se vybral znovu. Ve hře bylo 39 návrhů.

"Porota ignorovala soutěžní podmínky, to je výsměch autorům," sdělil sochař Stefan Milkov. Spolu s ním jsou pod stížností podepsaní také Jiří Trojan, Jaroslav Róna a Helena Lukášová.

Argumentují tím, že v zadání soutěže byla podmínka, aby návrh sochy Spravedlnosti obsahoval "atributy související s regulativními idejemi", což je například kniha, zavázané oči, váhy jako symbol rovnosti, meč jako prostředek pro prosazení, koule, lev nebo měřidla.

Jenže vítězný Kotrbův návrh tvoří postava zvedající ze země kvádr, nadlehčovaný proudem vody. "Výsledek soutěže na nás působí spíše tak, jako by byla vypsaná na návrh pomníku legendárnímu brněnskému silákovi Frantovi Kocourkovi," uvedl Milkov.

"Kotrbův návrh je  výjimečný"
Závěr osmičlenné poroty už schválila i městská rada. "Návrh pana Kotrby zvítězil skoro jednohlasně, je totiž výjimečný," řekl primátor Roman Onderka. Ale na připomínky neúspěšných soutěžících se podívá. "Předpokládám, že tuto záležitost Odbor kultury prošetří a vyjádří se k tomu," dodal primátor.

Šéfa Odboru kultury Martina Reissnera radikální krok umělců překvapil. "To jsem nečekal. Jejich stížnost prostudujeme a vyhodnotíme," slíbil Reissner.

Jenže umělci se bojí, že než se magistrát vyjádří, na což má ze zákona třicetidenní lhůtu, podepíše město smlouvu a autorem. Pak už toho mnoho nezmůžou. "V krajním případě bychom uvažovali i o zvrácení výsledku soudní cestou, pokud nám nic jiného nezbude," nastínil poslední řešení Milkov.

"Ze zadání se vylhali"
Sochaře nejvíce rozčílilo zdůvodnění poroty. V něm totiž odborníci vyzdvihli jako klad Kotrbova návrhu to, že "nepoužívá zavedených znaků a nevariuje obvyklá klišé spojovaná s vyjadřováním pojmu spravedlnosti."

"Na jednu stranu žádali důraz na atributy související s regulativními idejemi a pak nepochopitelně vybrali návrh, který je nemá. A cítili, že bude problém, tak napsali elaborát, ve kterém vysvětlují, že je vlastně dobře, že se na zadané podmínky autor vykašlal," prohlásil Milkov.

A poukázal také na to, že porota podle něj dokázala z téměř čtyřicítky návrhů rozhodnout za čtyři hodiny.

Primátor Onderka však zdůraznil, že v porotě seděli odborníci. "Devadesát procent lidí byli odborníci na danou problematiku, z politiků tam byl jen jeden člověk," řekl Onderka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz