Socha básníka a spisovatele Jana Skácela pod brněnským Špilberkem.

Socha básníka a spisovatele Jana Skácela pod brněnským Špilberkem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Básník Skácel hledí na svůj kostel. Sochu vytvořil sochař z tisíců trubek

  • 14
Jako poctu moravskému básníkovi a spisovateli Janu Skácelovi byla na jižním svahu Špilberku odhalena jeho socha. Jejím autorem je akademický sochař Jiří Sobotka. V záplavě žlutavého listí jsou stříbřité odlesky několika tisíců nerezových trubek, ze kterých je umělecké dílo vytvořeno, vidět už z dálky.

Na klikatých stezkách v parku pod Špilberkem, na nichž se člověk snadno ztratí, je socha dobrým záchytným bodem.

Básníkova tvář je obrácena k městu, aby zájemci mohli shlížet na historické centrum Brna skrz trubky jakoby Skácelovýma očima. Symbolicky také na gotickou baziliku Nanebevzetí Panny Marie, o níž Skácel napsal báseň Malá recenze na královnu.

„Napřed jsem měl představu, že se bude možné dívat pouze jeho očima, pak jsem se však rozhodl udělat průhlednou celou tvář, a tak došlo na trubky,“ vysvětluje vznik sochy Sobotka.

Kladení vrstev připomíná výtvor z 3D tiskárny

Práce na více než dvoumetrové soše trvala zhruba devět měsíců. „S touto metodou jsem pracoval poprvé, a tak nastala při práci spousta dílčích problémů,“ komentuje autor. Kladení jednotlivých vrstev připomíná výtvor z 3D tiskárny, avšak Sobotka sochu vyráběl ručně. „Měl jsem sádrovou formu stejné velikosti, na kterou jsem potom formoval jednotlivé vrstvy trubek, následně se sádra dala pryč a vznikl portrét,“ dodává. Podstavec sochy tvoří vračanský vápenec obložený kamenem, do něhož je na každé straně vryto jedno ze slov krajina, ticho, dětství a smrt.

Jan Skácel

Narodil se ve Vnorovech na Hodonínsku, ale většinu svého života strávil právě v Brně, kde také zemřel. V roce 2002 mu bylo posmrtně uděleno čestné občanství města.

„Kdo zná Skácelovo dílo, tak ví, že to nejsou jen slova, která se v něm často vyskytují, ale vystihují i celý jeho charakter,“ přibližuje Sobotka, jemuž by kvůli jeho energii málokdo hádal šedesát let. Vloni byla k jeho životnímu jubileu na Špilberku uspořádána výstava s název Skororetro, která mapovala posledních deset let umělcovy tvorby. Mezi další jeho díla ve veřejném prostorou patří například Ohryzovník na Brněnské přehradě nebo Památník obětem války v Žatčanech u Brna.

O vzniku sochy Jana Skácela rozhodlo město již v polovině roku 2014, ale její výsledný vzhled byl zvolen až při druhé výtvarné soutěži vloni na jaře. V té první totiž nebyl dle názoru poroty ani městské rady žádný ze šestnácti předložených návrhů dostatečně kvalitní. Při opakování soutěže byl z 44 účastníků zvolen se svým nápadem právě Jiří Sobotka. V porotě zasedl například primátor Petr Vokřál nebo ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press.

Tvář Jana Skácela je součástí projektu Sochy pro Brno. Předcházela jí socha věnovaná W. A. Mozartovi od Kurta Gebauera nebo pocta T. A. Edisonovi od Tomáše Medka.