Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sociální dávky: jihomoravské obce utratí za své obyvatele statisíce korun

  9:20aktualizováno  9:20
Od kolébky až po hrob vyjde obecní kasu jeden člověk až na desítky tisíc korun. Hlavně malé obce se snaží své obyvatele zvýhodňovat, jak to jen jde. Jen aby si je udržely. Pokoušejí se o to prostřednictvím finančních podpor a sociálních dávek.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Od příspěvků na výbavu novorozeňat přes pastelkovné až po slevy na obědy důchodců. Někde na sebe obce převzaly i to, co nechce zaplatit stát. Například v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku přispívají i na pohřebné, které vláda od počátku roku nevyplácí.

Stát peníze nedá, obce ano
Pětitisícové pohřebné dnes dostává pouze ten, kdo vypravil pohřeb nezaopatřenému dítěti. Jenže takových případů je málo. Náklady i na ten nejskromnější pohřeb přitom vyjdou na tisíce korun. Loni se cena průměrného pohřbu v České republice pohybovala mezi dvanácti až patnácti tisíci korunami.

V Dolních Dunajovicích z obecního rozpočtu přispívají na pohřebné dva tisíce korun. "Když stát pohřebné zrušil, rozhodli jsme se našim lidem pomoct aspoň touto symbolickou částkou. Zatím všichni, kteří v letošním roce vypravovali pohřeb, si od nás tento příspěvek vzali," potvrdil starosta Josef Hasník. Podle něj to obec zas až tak moc nestojí a pozůstalým i tento příspěvek může aspoň trochu pomoci.

Kromě pohřebného nově obec vyplácí i příspěvek při narození dítěte. Rodiče každého miminka, které se narodilo v letošním roce, dostanou rovněž dva tisíce korun. "Obecní sociální dávky mají částečně kompenzovat státní dávky, které byly zrušeny nebo sníženy," vysvětluje Hasník, proč se zdejší zastupitelstvo rozhodlo "obecní" dávky zavést.

V Dunajovicích jde o naprostou novinku. Dosud se dětem dávaly do obálky při vítání občánků jen drobné dárky či poukázky na nákup zboží. Ostatně jako ve většině vesnic a měst.

V Málkovicích podporují ještě více
Ještě štědřejší jsou Moravské Málkovice na Vyškovsku. Už od ledna tu vyplácejí pohřebné v plné výši. Obyvatelům obce platí rovných pět tisíc korun. "Schválili jsme to v únoru a v jednom případě vyplatili se zpětnou platností. Nechceme, aby lidé o tuto podporu přišli, když ji stát zrušil,“ uvedl starosta Jan Bouda. Přiznal, že se o to začali více zajímat i proto, že obec musela zajistit pohřeb jednoho romského spoluobčana, o kterého se nikdo nepostaral.

"I obyčejný pohřeb stojí patnáct až sedmnáct tisíc korun a když jsou v domácnosti dva důchodci, je to už hodně peněz. Tak chceme aspoň trochu pomoci," dodal.

Obec tím inspirovala i další vesnice. Například Kozlany na Vyškovsku. V Holubicích obecní sociální dávky chystají. "Budeme o tom jednat na zastupitelstvu sedmého května. Novorozenci zatím dostávali dárek v hodnotě asi pěti set korun, nyní budeme hlasovat o finančním příspěvku ve výši 1 500 až 2 000 korun," uvedl starosta Rudolf Pěršala.

Zaplatí odpady i dětské pleny
Radnice ale přispívají i na lékaře, obědy, dovolené, autobusy či odpady. Dárky dostávají už ty nejmenší děti. Od plen přes zlaté přívěšky až po několikatisícové částky. V Břeclavi dostávají děti do kolébky dárky asi za patnáct set korun. A k tomu ještě pamětní minci.

"Od příštího roku chceme zavést, že za miminko se v kalendářním roce, v němž se narodí, nebude muset platit poplatek za odpad. Občas totiž bohužel zařehtá úřední šiml a složenka novorozence přivítá dřív než starosta v obřadní síni," říká tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Břeclavští přispívají třeba i na autobusy pro důchodce. Od pětašedesáti let mohou jezdit městskou hromadnou dopravou zadarmo. Ve Znojmě jezdí autobusem zdarma důchodci od sedmdesáti let, ale třeba i dárci krve. "Přímé plošné finanční podpory město nemá. Ale máme spoustu nepřímých podpor zaměřených na konkrétní skupiny," vysvětluje mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Patří mezi ně třeba i dovolené pro důchodce. Město letos vyčlenilo jeden milion korun, ze kterého přispěje bezmála dvěma stovkám znojemských důchodců na zájezd na Makarskou riviéru.

V Holubicích dokonce uvažují o tom, že novorozencům budou hradit pobyt v nemocnici a také se poradí, jestli nepřispěje i starším občanům. "Považujeme za zvrácenost, že pojišťovny například nehradí mamografické vyšetření ženám starším sedmdesáti let. Stát tím dává najevo, že o staré lidi už nemá zájem, a to se nám nelíbí,“ řekl starosta Rudolf Pěršala.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Najdete na iDNES.cz