Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sociální dávky: jihomoravské obce utratí za své obyvatele statisíce korun

  9:20aktualizováno  9:20
Od kolébky až po hrob vyjde obecní kasu jeden člověk až na desítky tisíc korun. Hlavně malé obce se snaží své obyvatele zvýhodňovat, jak to jen jde. Jen aby si je udržely. Pokoušejí se o to prostřednictvím finančních podpor a sociálních dávek.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Od příspěvků na výbavu novorozeňat přes pastelkovné až po slevy na obědy důchodců. Někde na sebe obce převzaly i to, co nechce zaplatit stát. Například v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku přispívají i na pohřebné, které vláda od počátku roku nevyplácí.

Stát peníze nedá, obce ano
Pětitisícové pohřebné dnes dostává pouze ten, kdo vypravil pohřeb nezaopatřenému dítěti. Jenže takových případů je málo. Náklady i na ten nejskromnější pohřeb přitom vyjdou na tisíce korun. Loni se cena průměrného pohřbu v České republice pohybovala mezi dvanácti až patnácti tisíci korunami.

V Dolních Dunajovicích z obecního rozpočtu přispívají na pohřebné dva tisíce korun. "Když stát pohřebné zrušil, rozhodli jsme se našim lidem pomoct aspoň touto symbolickou částkou. Zatím všichni, kteří v letošním roce vypravovali pohřeb, si od nás tento příspěvek vzali," potvrdil starosta Josef Hasník. Podle něj to obec zas až tak moc nestojí a pozůstalým i tento příspěvek může aspoň trochu pomoci.

Kromě pohřebného nově obec vyplácí i příspěvek při narození dítěte. Rodiče každého miminka, které se narodilo v letošním roce, dostanou rovněž dva tisíce korun. "Obecní sociální dávky mají částečně kompenzovat státní dávky, které byly zrušeny nebo sníženy," vysvětluje Hasník, proč se zdejší zastupitelstvo rozhodlo "obecní" dávky zavést.

V Dunajovicích jde o naprostou novinku. Dosud se dětem dávaly do obálky při vítání občánků jen drobné dárky či poukázky na nákup zboží. Ostatně jako ve většině vesnic a měst.

V Málkovicích podporují ještě více
Ještě štědřejší jsou Moravské Málkovice na Vyškovsku. Už od ledna tu vyplácejí pohřebné v plné výši. Obyvatelům obce platí rovných pět tisíc korun. "Schválili jsme to v únoru a v jednom případě vyplatili se zpětnou platností. Nechceme, aby lidé o tuto podporu přišli, když ji stát zrušil,“ uvedl starosta Jan Bouda. Přiznal, že se o to začali více zajímat i proto, že obec musela zajistit pohřeb jednoho romského spoluobčana, o kterého se nikdo nepostaral.

"I obyčejný pohřeb stojí patnáct až sedmnáct tisíc korun a když jsou v domácnosti dva důchodci, je to už hodně peněz. Tak chceme aspoň trochu pomoci," dodal.

Obec tím inspirovala i další vesnice. Například Kozlany na Vyškovsku. V Holubicích obecní sociální dávky chystají. "Budeme o tom jednat na zastupitelstvu sedmého května. Novorozenci zatím dostávali dárek v hodnotě asi pěti set korun, nyní budeme hlasovat o finančním příspěvku ve výši 1 500 až 2 000 korun," uvedl starosta Rudolf Pěršala.

Zaplatí odpady i dětské pleny
Radnice ale přispívají i na lékaře, obědy, dovolené, autobusy či odpady. Dárky dostávají už ty nejmenší děti. Od plen přes zlaté přívěšky až po několikatisícové částky. V Břeclavi dostávají děti do kolébky dárky asi za patnáct set korun. A k tomu ještě pamětní minci.

"Od příštího roku chceme zavést, že za miminko se v kalendářním roce, v němž se narodí, nebude muset platit poplatek za odpad. Občas totiž bohužel zařehtá úřední šiml a složenka novorozence přivítá dřív než starosta v obřadní síni," říká tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Břeclavští přispívají třeba i na autobusy pro důchodce. Od pětašedesáti let mohou jezdit městskou hromadnou dopravou zadarmo. Ve Znojmě jezdí autobusem zdarma důchodci od sedmdesáti let, ale třeba i dárci krve. "Přímé plošné finanční podpory město nemá. Ale máme spoustu nepřímých podpor zaměřených na konkrétní skupiny," vysvětluje mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Patří mezi ně třeba i dovolené pro důchodce. Město letos vyčlenilo jeden milion korun, ze kterého přispěje bezmála dvěma stovkám znojemských důchodců na zájezd na Makarskou riviéru.

V Holubicích dokonce uvažují o tom, že novorozencům budou hradit pobyt v nemocnici a také se poradí, jestli nepřispěje i starším občanům. "Považujeme za zvrácenost, že pojišťovny například nehradí mamografické vyšetření ženám starším sedmdesáti let. Stát tím dává najevo, že o staré lidi už nemá zájem, a to se nám nelíbí,“ řekl starosta Rudolf Pěršala.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

VIDEO: Hokejisté Komety slavili a zpívali až do rána. Sekt tekl proudem

Hokejový titul slavili fanoušci v Brně až do rána

V Brně se v neděli slavilo ve velkém až do rána. Tisícovky fanoušků oděných do modro-bílých barev si připíjely na...

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz