Solární elektrárna - ilustrační foto

Solární elektrárna - ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Solární elektrárna dokáže do městské pokladny nastřádat miliony

  • 5
Dubňany, Ratíškovice, Hodonín či Sudoměřice - to jsou místa, kde působí solární elektrárny a odvádějí do obecních pokladen větší či menší příspěvky. Až o zhruba dvacet milionů korun ročně by si díky jim měl Hodonín ve svém rozpočtu v příštích letech přilepšit.

Hodonín k milionům potřebuje to, že na jeho okraji vznikne jedna z největších solárních elektráren v zemi. Fotovoltaické panely mají zabírat dokonce téměř sto hektarů a budou umístěny na bývalém vojenském cvičišti Pánov.

Původně tam podle některých představitelů města mohlo vzniknout moderní golfové hřiště, nakonec dal Hodonín přednost solární elektrárně. "Nabídli jsme pozemky do nájmu ve výběrovémřízení. Přihlásilo se sedmnáct zájemců a získala je společnost eEnergo Hodonín," uvedl hodonínský starosta Lubor Šimeček.

Dodal, že na osmi hektarech se už elektrárna bude moci stavět, ale dalších devadesát hektarů musí nejprve projít změnou územního plánu tak, aby se daly využít jako průmyslová zóna.

Kromě ročního nájmu půjde do hodonínské pokladny i bonus - 250 tisíc korun za každý megawatt. "Tato druhá částka je však vázaná na to, že bude určena výhradně na podporu neziskových organizací," upozornil starosta Šimeček.

Slunce zaplatí i fotbalisty...

Podobné je to v nedalekých Sudoměřicích. Na místní fotbalisty, další sportovce i kulturu má jít část výtěžku ze solární elektrárny v této obci, kde vznikla jedna z prvních fotovoltaických elektráren v okrese.

"I proto z ní ten výnos není pro nás tak velký. Pozemky pro elektrárnu jsme prodávali ještě v době, kdy tento boom začínal a o tomto byznysu jsme ještě moc nevěděli. Dnes bychom si řekli o mnohem více a podmínky nastavili jinak," přiznává sudoměřický starosta Stanislav Tomšej. "Aspoň, že jsme je prodali za dobré peníze," dodal.

V Ratíškovicích zastupitelé právě z těchto i dalších důvodů prodej asi desetihektarového pozemku zamítli. "Počítáme, že z nájmu a nějakých procent ze zisku získáme ročně kolem půl milionu korun," říká ratíškovický starosta Josef Uhlík.

Pozemky obec pronajala na třicet let a úplně se jich zbavit nechtěla proto, aby se zcela nevymkly její kontrole. Mohla by je v budoucnu použít třeba na stavbu rodinných domků.

"Panely jsou umístěny kousek od lesa a k prvnímu domu ve vesnici je to odtud asi tři sta metrů," dodal starosta.

Přiznal, že solární elektrárnu v Ratíškovicích řešili již od roku 2007 a v závěrečné fázi se proti ní postavili někteří zdejší obyvatelé. Měli obavy, že bude mít vliv na jejich zdraví, a tak se obec s jejím majitelem dohodla, že kolem ní vysadí zelený pás.

Dokonce jednu z prvních solárních elektráren v zemi mají Dubňany. Vznikla v bývalém opuštěném areálu, který tak znovu získal využití, ale obec z ní velké výnosy nemá. "Jen daň z nemovitosti, která není nijak vysoká," říká dubňanský starosta František Tříska.

O stavbu fotovoltaických elektráren na Hodonínsku je velký zájem, protože tato oblast patří k těm, ve kterých je nejvíce slunečných dnů v roce.