Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Solární elektrárny na jihu Moravy bodují, stavební spěch ale hyzdí krajinu

  18:26aktualizováno  18:26
Aby dosáhli na výhodné, státem garantované výkupní ceny elektřiny, musí si stavebníci solárních elektráren pospíšit. Zahájit dodávky totiž musí do konce tohoto roku. Technologie pro výstavbu jsou levnější, ale zrcadlová monstra solárních panelů se krajinářům v terénu příliš nelíbí.
Aby dosáhli na garantovanou výkupní cenu elektřiny, musí si stavebníci solárních elektráren pospíšit. Začít dodávat totiž musí do konce tohoto roku. Ilustrační foto

Aby dosáhli na garantovanou výkupní cenu elektřiny, musí si stavebníci solárních elektráren pospíšit. Začít dodávat totiž musí do konce tohoto roku. Ilustrační foto | foto: AP

"V distribučním území společnosti E. ON bylo připojeno 1 355 výrobních fotovoltaických zdrojů a dá se říci, že téměř dvě třetiny z nich se nacházejí na území jižní Moravy," uvedla mluvčí firmy Božena Herodesová.

Výkon těchto již připojených slunečních elektráren dosahuje asi 250 megawattů, napojení dalších s téměř dvojnásobným výkonem je smluvně zajištěno právě do konce tohoto roku.

Fotovoltaická elektrárna

Vyrábí elektrickou energii pomocí solárních článků, které přeměňují energii ze slunce na elektřinu.

Využívají principu fotoelektrického jevu, objeveného už v roce 1839. Články, sdružené do solárních panelů, produkují stejnosměrný proud. Ten je poté třeba měničem převést na proud střídavý do běžné distribuční sítě.

Existují i experimentální elektrárny, které prostřednictvím velkých skleněných ploch ohřívají vzduch a ten pak stoupá vzhůru a roztáčí větrnou turbínu.

Nejvíce solárních elektráren ve světě je nainstalováno v Německu, Japonsku a USA.

Špatné umístění se může promítnout do cen pozemků

Stavební spěch se solární technikou se však negativně podepisuje na tváři krajiny. Vlastníci elektráren je totiž umísťují ponejvíce v dosud nezastavěném území, zatímco krajináři by je rádi viděli spíše v průmyslových areálech než na kraji vesnic.

"Alternativní zdroje energie bezpochyby potřebujeme, ale jedná se o zařízení, která mimo jiné ruší celkový významový kontext krajiny," upozornila proděkanka Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Alena Salašová.

Podle ní jsou nevhodně situovány například elektrárny na kraji obce v Miloticích nebo v Šakvicích. Ta je obrácena směrem k Pálavě, a ruší tak jedinečný výhled. Za velmi nešťastné považuje také umístění solární elektrárny v Jaroslavicích, která se pohledově "tluče" s místním zámkem.

Zastavění krajiny solárními zdroji se navíc může promítnout do snížení tržních cen pozemků a nemovitostí. "Dlouhodobý dopad na kvalitu krajiny a její kulturní identitu lze pouze odhadovat," uzavřela.

Výkupní ceny mohou jít až na polovinu

Jednou z obcí, která patří do takzvané solární ligy - žebříčku obcí vybavených solární technikou - jsou Hrušovany u Brna. Podle místostarosty Bohumila Harašty získává město od provozovatele roční příspěvek asi 200 tisíc korun na veřejné osvětlení. "Ve vedlejším katastru obce Ledce se plánuje výstavba další elektrárny, která bude zase požadovat připojení a kabeláž až k naší trafostanici," doplnil.

Domácnosti i firmy však čeká díky "solárnímu šílenství" v příštím roce velký cenový skok. Aby totiž bylo možné uhradit garantované výkupní ceny, vzrostou takzvané regulační poplatky z letošních 1,66 koruny až na šest korun za kilowatthodinu. Elektřina tak podraží o 22 procent.

Energetický regulační úřad proto uvažuje o snížení výkupních cen "sluneční energie" na polovinu, přesné propočty však ještě nejsou k dispozici.

Herodesová připomněla, že v roce 2009 vykoupila společnost E. ON Energie asi 700 gigawatthodin energie z obnovitelných zdrojů, přičemž letos plánuje výkup minimálně stejného množství. Celkový nákup elektřiny včetně takzvaných konvenčních zdrojů přitom pro srovnání dosahuje asi čtrnácti terrawatthodin.

Autor:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz