Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V boji o kraj vyzve Haška exministr Lukl. Má ale několik podmínek

  11:01aktualizováno  11:01
Zhruba rok před krajskými volbami se už schyluje k atraktivnímu a zároveň nečekanému souboji mezi kandidáty favoritů voleb z ANO a ČSSD. Sociální demokraté dají podle informací MF DNES opět příležitost obhajovat svůj post hejtmanovi Michalu Haškovi.

Michal Hašek (vpravo) bude v říjnových volbách obhajovat pozici hejtmana Jihomoravského kraje, jedním z jeho protikandidátů bude starosta Kyjova František Lukl. | foto: Facebook Michala Haška

A to i přes nevraživost, kterou k němu chová šéf strany Bohuslav Sobotka, jenž stále nezapomněl na jeho pokus o „puč“ po parlamentních volbách.

Proti Haškovi, který získává velké množství preferenčních hlasů, hodlá ANO nasadit těžkou váhu. Ke kandidatuře vyzvalo bývalého ministra pro místní rozvoj a už dlouhá léta oblíbeného starostu Kyjova Františka Lukla.

Osmatřicetiletý politik šéfuje Svazu měst a obcí sdružujícímu 2 641 obcí po celém Česku, tedy téměř polovinu všech. Stejně jako Hašek, který je předsedou Asociace krajů, tak má ze své funkce velký vliv na starosty menších obcí. A ti zase mají velký vliv na místní obyvatele.

Lukl je nabídce ANO nakloněný. „Impuls mi dal brněnský primátor Petr Vokřál, který na mě působí lidsky a profesně dobře. Viděl jsem se i s šéfem hnutí Andrejem Babišem. Rozhodování by u mě mělo vyvrcholit na přelomu listopadu a prosince,“ konstatoval Lukl, který však má několik podmínek.

Oblíbený starosta se Zemanovci propadl

V hnutí, které je pověstné centrálním řízením z Prahy, chce mít možnost zasahovat do výběru první desítky kandidátů na jižní Moravě. A také ovlivňovat „formu a obsah“ zdejší kampaně.

Chtěl by také dále zůstat starostou dvanáctitisícového Kyjova, kterým je od roku 2005. S dělením času mezi funkce tak už zkušenost má. V roce 2013 si na půl roku odskočil do Prahy, aby dělal ministra v kritizované „vládě odborníků“ Jiřího Rusnoka, která pod patronací prezidenta Miloše Zemana, ale bez podpory Sněmovny vládla po pádu Nečasova kabinetu. Lukl však jako ministr žádný zásadní škraloup neměl.

Lukl se pak ministrování pokusil přetavit v úspěch v předčasných parlamentních volbách. Jako jihomoravská jednička Zemanovců (SPOZ). Ti však úplně propadli.

Ještě rok před tím zase vedl rovněž neúspěšnou kandidátku Sdružení nestraníků v krajských volbách. „Vždycky jsem se hlásil k tomu, že jsem středově smýšlející člověk. Nejsem nějakým způsobem vyhraněný. Nakonec ve městě to ani nejde, hrát si na nějakou levicovou či pravicovou politiku,“ vysvětloval tehdy svůj příklon od nestraníků ke SPOZ Lukl.

Zda pro ANO bude starosta Kyjova ideální kandidát, předseda hnutí Babiš komentovat odmítl. „Kandidáty na hejtmana jsme centrálně ještě neřešili, do voleb je ještě rok. Řeší si to krajské organizace,“ konstatoval.

Hašek s Luklem si projevovali spíše náklonnost

Je ale jasné, že na výběru jihomoravské jedničky mu záleží. Porazit ve volbách dosavadního šéfa Asociace krajů Haška by pro ANO byl atraktivní skalp. S Haškem si navíc pravidelně vyměňují ostré výroky. Babiš například jihomoravského hejtmana označil za zrádce a notorického lháře, se kterým ANO nebude na krajské úrovni spolupracovat.

Lukl dostává Haška do kuriózní situace. Jeho Asociace krajů s Luklovým Svazem měst a obcí široce spolupracuje. A oba politici si doteď projevovali spíše náklonnost. Proti hnutí ANO, které je vedle ČSSD vnímáno jako favorit krajských voleb, se Hašek naopak nepřetržitě vymezuje.

„Myslím, že pro jihomoravské voliče ANO v posledních týdnech vysílá jeden,pozitivní‘ signál za druhým - pád hodonínské koalice kvůli ANO, rozhádané ANO v Brně. Pokud má být lídrem krajských voleb namísto místopředsedy ANO Petra Vokřála nestranický starosta Kyjova František Lukl, zřejmě už Andrej Babiš primátora Vokřála odepsal,“ naráží Hašek na problémy brněnské koalice v těchto týdnech.

Proti Vokřálovi tvrdě vystupoval už v minulosti, když ho kritizoval za otevřený přístup k uprchlické krizi nebo za brněnské usmíření s Němci vysídlenými po 2. světové válce. Vokřál pro ANO v krajských volbách hraje zásadní roli. Coby místopředseda hnutí totiž působí jako jakýsi koordinátor sestavování kandidátek i samotné kampaně v jednotlivých krajích.

A chce se objevit také přímo na jihomoravské kandidátce. Už dříve MF DNES řekl, že tak dá najevo snahu o větší spolupráci města a kraje, která podle něj příliš dobře nefunguje. Dohady o tom, že by se mohl stát přímo lídrem ANO v krajských volbách, ale mírnil.

Blízké vztahy má s Babišem i šéf českých biatlonistů

S hrozícím pádem magistrátní koalice ANO, lidovců, zelených a Žít Brno se ale spekulace znovu rozviřují. „Vše je nyní ve stadiu vyjednávání. Bude záležet i na tom, jak se vyvine situace v Brně,“ připustil Vokřál.

A v souvislosti s krajskými volbami se ještě stále mluví i o třetím výrazném jméně. Podle zdrojů MF DNES se totiž Babiš ještě stále nevzdal myšlenky, že se na předních místech jihomoravské kandidátky objeví úspěšný šéf českého biatlonu Jiří Hamza.

Ten má sice s Babišem blízké vztahy, ale jeho podanou ruku do politiky už dříve odmítl, protože má ambice především ve sportu.

Autoři: ,Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

V Jihomoravském kraji zvítězil Zeman, část Brna ale ovládl Drahoš

Nedávná návštěva Moravského Krumlova na Znojemsku Zemanovi nestačila k tomu,...

Volební výsledky na jižní Moravě prakticky kopírují celorepublikový průměr. Přímo v Brně ale Jiří Drahoš málem porazil...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Vysvobození z ústavů. Za psychicky nemocnými nově dojíždí odborníci domů

V Klecanech se otevřely brány Národního ústavu pro duševní zdraví.

Odborníci na psychiatrickou péči začali za pacienty jezdit až domů. Pomáhají jim, aby se nedostávali do těžkých stavů a...

Najdete na iDNES.cz