Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V boji o kraj vyzve Haška exministr Lukl. Má ale několik podmínek

  11:01aktualizováno  11:01
Zhruba rok před krajskými volbami se už schyluje k atraktivnímu a zároveň nečekanému souboji mezi kandidáty favoritů voleb z ANO a ČSSD. Sociální demokraté dají podle informací MF DNES opět příležitost obhajovat svůj post hejtmanovi Michalu Haškovi.

Michal Hašek (vpravo) bude v říjnových volbách obhajovat pozici hejtmana Jihomoravského kraje, jedním z jeho protikandidátů bude starosta Kyjova František Lukl. | foto: Facebook Michala Haška

A to i přes nevraživost, kterou k němu chová šéf strany Bohuslav Sobotka, jenž stále nezapomněl na jeho pokus o „puč“ po parlamentních volbách.

Proti Haškovi, který získává velké množství preferenčních hlasů, hodlá ANO nasadit těžkou váhu. Ke kandidatuře vyzvalo bývalého ministra pro místní rozvoj a už dlouhá léta oblíbeného starostu Kyjova Františka Lukla.

Osmatřicetiletý politik šéfuje Svazu měst a obcí sdružujícímu 2 641 obcí po celém Česku, tedy téměř polovinu všech. Stejně jako Hašek, který je předsedou Asociace krajů, tak má ze své funkce velký vliv na starosty menších obcí. A ti zase mají velký vliv na místní obyvatele.

Lukl je nabídce ANO nakloněný. „Impuls mi dal brněnský primátor Petr Vokřál, který na mě působí lidsky a profesně dobře. Viděl jsem se i s šéfem hnutí Andrejem Babišem. Rozhodování by u mě mělo vyvrcholit na přelomu listopadu a prosince,“ konstatoval Lukl, který však má několik podmínek.

Oblíbený starosta se Zemanovci propadl

V hnutí, které je pověstné centrálním řízením z Prahy, chce mít možnost zasahovat do výběru první desítky kandidátů na jižní Moravě. A také ovlivňovat „formu a obsah“ zdejší kampaně.

Chtěl by také dále zůstat starostou dvanáctitisícového Kyjova, kterým je od roku 2005. S dělením času mezi funkce tak už zkušenost má. V roce 2013 si na půl roku odskočil do Prahy, aby dělal ministra v kritizované „vládě odborníků“ Jiřího Rusnoka, která pod patronací prezidenta Miloše Zemana, ale bez podpory Sněmovny vládla po pádu Nečasova kabinetu. Lukl však jako ministr žádný zásadní škraloup neměl.

Lukl se pak ministrování pokusil přetavit v úspěch v předčasných parlamentních volbách. Jako jihomoravská jednička Zemanovců (SPOZ). Ti však úplně propadli.

Ještě rok před tím zase vedl rovněž neúspěšnou kandidátku Sdružení nestraníků v krajských volbách. „Vždycky jsem se hlásil k tomu, že jsem středově smýšlející člověk. Nejsem nějakým způsobem vyhraněný. Nakonec ve městě to ani nejde, hrát si na nějakou levicovou či pravicovou politiku,“ vysvětloval tehdy svůj příklon od nestraníků ke SPOZ Lukl.

Zda pro ANO bude starosta Kyjova ideální kandidát, předseda hnutí Babiš komentovat odmítl. „Kandidáty na hejtmana jsme centrálně ještě neřešili, do voleb je ještě rok. Řeší si to krajské organizace,“ konstatoval.

Hašek s Luklem si projevovali spíše náklonnost

Je ale jasné, že na výběru jihomoravské jedničky mu záleží. Porazit ve volbách dosavadního šéfa Asociace krajů Haška by pro ANO byl atraktivní skalp. S Haškem si navíc pravidelně vyměňují ostré výroky. Babiš například jihomoravského hejtmana označil za zrádce a notorického lháře, se kterým ANO nebude na krajské úrovni spolupracovat.

Lukl dostává Haška do kuriózní situace. Jeho Asociace krajů s Luklovým Svazem měst a obcí široce spolupracuje. A oba politici si doteď projevovali spíše náklonnost. Proti hnutí ANO, které je vedle ČSSD vnímáno jako favorit krajských voleb, se Hašek naopak nepřetržitě vymezuje.

„Myslím, že pro jihomoravské voliče ANO v posledních týdnech vysílá jeden,pozitivní‘ signál za druhým - pád hodonínské koalice kvůli ANO, rozhádané ANO v Brně. Pokud má být lídrem krajských voleb namísto místopředsedy ANO Petra Vokřála nestranický starosta Kyjova František Lukl, zřejmě už Andrej Babiš primátora Vokřála odepsal,“ naráží Hašek na problémy brněnské koalice v těchto týdnech.

Proti Vokřálovi tvrdě vystupoval už v minulosti, když ho kritizoval za otevřený přístup k uprchlické krizi nebo za brněnské usmíření s Němci vysídlenými po 2. světové válce. Vokřál pro ANO v krajských volbách hraje zásadní roli. Coby místopředseda hnutí totiž působí jako jakýsi koordinátor sestavování kandidátek i samotné kampaně v jednotlivých krajích.

A chce se objevit také přímo na jihomoravské kandidátce. Už dříve MF DNES řekl, že tak dá najevo snahu o větší spolupráci města a kraje, která podle něj příliš dobře nefunguje. Dohady o tom, že by se mohl stát přímo lídrem ANO v krajských volbách, ale mírnil.

Blízké vztahy má s Babišem i šéf českých biatlonistů

S hrozícím pádem magistrátní koalice ANO, lidovců, zelených a Žít Brno se ale spekulace znovu rozviřují. „Vše je nyní ve stadiu vyjednávání. Bude záležet i na tom, jak se vyvine situace v Brně,“ připustil Vokřál.

A v souvislosti s krajskými volbami se ještě stále mluví i o třetím výrazném jméně. Podle zdrojů MF DNES se totiž Babiš ještě stále nevzdal myšlenky, že se na předních místech jihomoravské kandidátky objeví úspěšný šéf českého biatlonu Jiří Hamza.

Ten má sice s Babišem blízké vztahy, ale jeho podanou ruku do politiky už dříve odmítl, protože má ambice především ve sportu.

Autoři: ,Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Brněnské letiště nabídne exotická místa, vyšší komfort a parkoviště

Brněnské letiště.

Po nepříliš vydařeném loňském roce, kdy z brněnského letiště odletělo nejméně cestujících za posledních sedm let, se...

Vstupenky na MotoGP podraží. Stále jsme nejlevnější v Evropě, tvrdí Vokřál

Zájem fanoušků o prodej vstupenek na letošní Velkou cenu Brna je zatím...

Prodej vstupenek na nadcházející ročník Velké ceny České republiky silničních motocyklů odstartuje v páteční poledne....

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz