Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud začal řešit kauzu rozhodčích. Žalobu podali Damková s Berbrem

  10:57aktualizováno  10:57
Okresní soud v Hodoníně začal řešit žalobu Romana Berbra a Dagmar Damkové na bývalého prvoligového sudího Antonína Kordulu. Viní ho z toho, že svými výroky chtěl snížit vážnost místopředsedy Fotbalové asociace České republiky.

Dagmar Damková a Roman Berbr na mezistátním zápase Česko - Kazachstán (3. září 2015) | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Požadujeme morální satisfakci, nikoli finanční náhradu.“ S tímto prohlášením předstoupila ve čtvrtek před Okresní soud v Hodoníně právní zástupkyně Jana Gavlasová.

Její klienti Roman Berbr a Dagmar Damková, kteří se na jednání nedostavili, žádají omluvu po bývalém fotbalovém sudím Antonínu Kordulovi za výroky, jež loni v září pronesl v rozhovoru pro MF DNES a v reportáži České televize.

V obou médiích ratíškovický rodák naznačil, že sudí ve skutečnosti neřídí dnes již bývalá předsedkyně komise rozhodčích Damková, ale její životní partner Berbr - místopředseda Fotbalové asociace České republiky, který k tomuto kroku nemá žádné pravomoce.

Právník si vyžádal třicet dnů na prostudování článků

Čtvrteční úvodní líčení trvalo asi půldruhé hodiny a právní zástupkyně Berbra a Damkové většinu času využila k předkládání článků z nejrůznějších médií, které vyšly ještě před klíčovým rozhovorem v MF DNES.

Kordula v nich přitom vůbec nefiguroval. Bylo jich téměř sto, právní zástupce žalovaného Jiří Krobeček si proto vyžádal třicetidenní lhůtu, aby si je mohl pročíst.

„Tyto články přikládám jako důkazní materiál z toho důvodu, že bezprostředně souvisejí s vyjádřením Antonína Korduly. Má to přímou souvislost, a to velmi úzkou,“ je přesvědčena Gavlasová.

Ta přitom tvrdí, že na vyjádření Korduly nelze nahlížet jako na hodnotící, ale pouze jako na skutková tvrzení.

„Ta jsou navíc zkreslená a účelově změněná, aby poškodila žalobce,“ zdůvodnila Gavlasová.

Krobeček odmítl smír

S tím advokát Krobeček nesouhlasí. „Právní názor, zda jsou výroky hodnotící, nebo se jedná o skutková tvrzení, bych ponechal na rozhodnutí soudu. Tvrdíme ovšem, že žádný z výroků uvedených v MF DNES a v reportáži 168 hodin není nepravdivý nebo dehonestující vůči Berbrovi. Co se týče nově předkládaných článků, nemohl jsem je ještě nastudovat, ale chápu to tak, že se vážou k výrokům jiného sudího - Libora Kovaříka. Nemůže to proto být spojováno s tímto procesem, neboť ten je řešen samostatnou žalobou,“ řekl Krobeček.

Ještě před začátkem líčení odmítl smír se žalobci za předpokladu, že Kordula odvolá již zveřejněné výpovědi. „Za této situace smír není možný. Všechny výroky měly právní základ a jsme ochotni předvolat svědky, kteří to potvrdí. Můj klient se rozhodně omlouvat nehodlá,“ dodal Krobeček.

Jaké výroky Berbrovi s Damkovou vadily, Gavlasová v prvním líčení nespecifikovala a Kordula se zatím k průběhu jednání odmítl vyjádřit. Lze tak jen odhadovat z pasáží v uvedeném rozhovoru v MF DNES. Bývalý sudí v nich Berbra označil za arogantního narcistu, který zasahuje do práce komise rozhodčích a vůbec se přitom nezajímá o pocity jiných lidí.

Jako příklad uvedl situaci, kterou zažil na semináři rozhodčích.

„Dorazil tam rozhodčí z Moravy, nováček. I když neměl s kondičkou problém a zvládl odběhnout i půlmaraton, fyzický test neudělal. Bylo strašné vedro, 35 stupňů, udělalo se mu špatně. Správně by měl dostat opravný termín, ale při závěrečném projevu k němu Berbr přistoupil a před všemi mu řekl, že doporučí komisi rozhodčích, aby jej z listiny vyškrtla. Pak dodal: ‚Pokud se tě někdo bude snažit navrhnout v budoucnu, zařídím, ať to neprojde.‘ A hotovo. Za dva dny přišel e-mail, že je kolega vyřazen z listiny,“ popsal Kordula.

Bývalý sudí přitom ve zmíněném rozhovoru upozornil, že se Damková, která nedávno sama na post předsedkyně sudích rezignovala, vztahem s Berbrem výrazně změnila.

„Usměvavá sympatická žena, která měla ohromný mandát od veřejnosti i médií. Myslím, že ji Roman hodně změnil. Jen nevím, jestli je obětí. Možná si myslí, že je důležitou figurou na šachovnici, ale za nitky tahá Roman,“ dodal Kordula (rozhovor zde).

Další líčení, které se bude konat v červnu, má mít již mnohem delší trvání. Obě strany totiž budou požadovat předvolání mnoha svědků, soudkyně si na něj proto vyčlenila pět hodin.

Autor:Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

Najdete na iDNES.cz