Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud: Hrou na Aničku Škrlová a Mauerová zákon neporušily

  10:54aktualizováno  15:41
Krajský soud v Brně zamítl odvolání státní zástupkyně v kauze poškozování práv krizového zařízení pro děti v tísni - Klokánku. Barbora Škrlová a Kateřina Mauerová svou hrou na třináctiletou Annu zákon neporušily, žádný trest jim tedy nehrozí.

Barbora Škrlová u odvolacího soudu (20. srpen 2008) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Odvolání státní zástupkyně není důvodné. Městský soud provedl veškeré potřebné dokazování a skutkový stav se podařilo zjistit bez důvodných pochybností," odůvodnila dnes rozhodnutí krajského soudu soudkyně Markéta Jirsová.

Státní zástupkyně Květoslava Procházková se k rozhodnutí na místě nevyjádřila. Advokáty Škrlové a Mauerové ale verdikt potěšil. "Jsem velmi rád, že to tak dopadlo. Dnešní rozhodnutí považuji za lidsky nesmírně silné a vážím si jej. Moje klientka neměla být vůbec stíhána za nesmyslný paragraf," řekl obhájce Barbory Škrlové Richard Novák.

Státní zástupkyně se ke krajskému soudu odvolala po rozsudku městského soudu letos v květnu. "Se závěrem městského soudu nelze souhlasit. Rozhodnutí soudu nemůže být v příkrém rozporu se zjištěnými skutečnostmi, nemůže obsahovat nelogičnosti a být svévolné. To se v tomto případě bohužel stalo," uvedla dnes před soudem Procházková.

Podle ní užívá Klokánek veřejné vážnosti a Škrlová i Mauerová musely vědět, co dělají. Škrlová šla do Klokánku podle Procházkové s tím, že z něj uteče. "Kredit zařízení byl jednáním obžalovaných jednoznačně poškozen," dodala státní zástupkyně.

Kateřina Mauerová však již u městského soudu odmítla, že by bylo jejich úmyslem Klokánek obelstít. "Pouze bych chtěla uvést, že jsem neměla v úmyslu zařízení poškodit. Pokud se to stalo, chtěla bych se za to omluvit," uvedla tenkrát Mauerová. Dnes stejně jako Škrlová v soudní síni odmítla k věci cokoli dodat.

Za hru na Annu v Klokánku Škrlové i Kateřině Mauerové, která ji vloni do zařízení přivedla, hrozilo původně až dvouleté vězení. Škrlová alias Anička se dostala do Klokánku poté, co bylo odhaleno týrání malého Ondřeje v Kuřimi na Brněnsku.

Soudce městského soudu ale v květnu rozhodl, že ženy nespáchaly trestný čin. "Vydávání Barbory Škrlové za Annu se stalo a obě obžalované vědomě lhaly, přímým úmyslem ale nebylo poškození práv Klokánku, ale vytvoření nové identity Barbory Škrlové," řekl před časem Jaroslav Chochola.

Z pochybení naopak obvinil i pracovníky Klokánku. "Kdyby Barboru Škrlovou řádně prohlédla lékařka, musela by zjistit, že nejde o třináctileté dítě. A Klokánek by se vyhnul všem negativním dopadům," dodal.

Škrlová s Mauerovou jsou klíčovými postavami kuřimské kauzy, v níž šestice lidí čelí obžalobě z neobvykle brutálního týrání hochů Ondry a Jakuba. Stejně jako matka dětí Klára Mauerová jsou stále ve vazbě a čekají na pokračování soudního líčení. Soud by měl pokračovat v říjnu.

Advokát Škrlové přesto stále usiluje o to, aby jeho klientku propustili z vazby. "Vazba je podle mého názoru od počátku nedůvodná. Podal jsem kvůli tomu už i ústavní stížnost," dodal advokát Škrlové.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Brněnští lídři za sebou mají první střet, primátor se ocitl pod palbou

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Deset kandidátů na post brněnského primátora se utkalo v první předvolební debatě. Řešili směnu pozemků za Lužánkami i...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz