Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud má rozhodnout, zda muž souseda jen zbil, anebo zabil

  14:17aktualizováno  14:17
Před rozuzlením je zapeklitý případ, v němž krajský soud zjišťuje, zda čtyřiadvacetiletý Miroslav Berky na sklonku roku 2006 svého souseda pouze zbil, anebo zabil. Kvůli nemoci přísedícího ale předseda senátu dnes jen vyslechl dva důležité svědky. Jednání s pohnutím sledovali bratr a matka obžalovaného.

Miroslav Berky | foto: Otto Ballon Mierny

Pobledlý mladík požádal, aby mohl být v soudní síni zbavený pout. "Mám stavy, že nemůžu ani dýchat," vysvětlil svůj požadavek a jeho matka nešťastně vybuchla.

"Vždyť vidíte, jak je bledý, má narušená játra." Soudce povolil alespoň uvolnění pout.

Za první z činů, který byl posouzen jako ublížení na zdraví, už mladík letos v květnu dostal šest let. Vrchní soud v Olomouci ovšem na základě odvolání státní zástupkyně zrušil verdikt zprošťující Berkyho obvinění z vraždy a vrátil případ do Brna s doporučením dalšího dokazování.

Berky se přiznal, že ztratil kolo a v opilosti podezříval z krádeže Miloslava Holoubka. "V noci jsem ho potkal, byl jsem opilý. Pošťuchování přešlo v bití, facky střídaly údery pěstí, s vraždou ale nemám nic společného," vypověděl Berky.

Státní zástupkyně Vladimíra Novotná má ale za to, že Berky za pár dnů přišel k čtyřiašedesátiletému Holoubkovi a aby zamaskoval předešlý útok, uškrtil ho. Pitva potvrdila, že muž zemřel následkem škrcení až po druhém útoku 12. prosince 2006.

Senát teď krok po kroku vyhodnocuje svědecké výpovědi kumpánů a známých obžalovaného. Podle několika svědků totiž Berky vykládal, že jde Holoubka "dorazit".
Kvůli nemoci přísedícího soudce předseda senátu Miloš Žďárský dnes vyslechl pouze dva důležité svědky.

Berky obvinil z vraždy známého, který byl závislý na toluenu

K Janu Husarovi obrátil pozornost přímo obžalovaný jako k možnému podezřelému. Podle Berkyho mu Husar sdělil, že byl v té době zfetovaný a teď se bojí, jestli to neudělal on.

To ale Husar dnes u soudu popřel, i když připustil, že byl v té době závislý na toluenu a měl halucinace. "Holoubka jsem vůbec neznal," ubezpečoval. "On lže, znal ho," kontroval už několikrát souzený Berky, který si v soudní síni počínal sebevědomě.

Emoce jen stěží zvládala Berkyho matka, která je skálopevně přesvědčena o synově nevině. "Nic neudělal, já to musím vědět. Nikdo si neumí představit, co to je za život, ve vsi teď máme z ostudy kabát," hořekovala před soudní síní žena.

Senát by měl rozhodnout na sklonku ledna. Obžalovanému hrozí za vraždu až 15 let.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz