Zámek v Lomnici, o nejž se soudí Isabella Thienen-Serényiová s Národním památkovým ústavem

Zámek v Lomnici, o nejž se soudí Isabella Thienen-Serényiová s Národním památkovým ústavem | foto: Radek Miča, MAFRA

Soud o lomnický zámek trvá 18 let a bude dál pokračovat

  • 1
Přestože se Isabella Thienen-Serényiová soudí s Národním památkovým ústavem o vybavení zámku v Lomnici už osmnáct let, včerejší jednání u brněnského městského soudu opět nepřineslo žádný výsledek. "Jednání se odročuje za účelem dalšího dokazování," uzavřela soudkyně Jitka Říhová.

Včerejší soud se týkal pouze vnitřního vybavení lomnického zámku. Hlavní spor vede Thienen-Serényiová s pozemkovým úřadem. V něm se jedná o pozemky, lomnický zámek a další nemovitosti.

Spor o restituční nároky začal již v roce 1991. Od té doby případ prošel všemi instancemi od městského až po ústavní soud a nyní je pod novým číslem spisu znovu na začátku. "Důkazy stále přibývají a je třeba je řádně prošetřit, aby se to jednou mohlo konečně rozhodnout a uzavřít," řekla Říhová.

V lomnickém zámku v současnosti sídlí střední odborná škola a učiliště. Původní vybavení má ve svých depozitářích právě Národní památkový ústav.

Zámek v Lomnici, o nejž se soudí Isabella Thienen-Serényiová s Národním památkovým ústavem

Celé včerejší jednání se točilo okolo Aloise Serényiho, posledního majitele zámku a otce Thienen-Serényiové. "Stěžejním tématem je Serényiho občanství," připomněla soudkyně Říhová. Za protektorátu si totiž požádal o říšské. Neméně podstatné je pro soud i zkoumání jeho chování a smýšlení za protektorátu.

Před soudem se tak citovalo i z listiny, která zachycuje výslech příslušníka gestapa Františka Tegela. Z ní vyplývá, že Serényi s německou tajnou policií spolupracoval.

"Serényi je tam zapsaný jako konfident," uvedla zástupkyně Národního památkového ústavu Jiřina Svojanovská.

Serényi byl členem NSDAP

Z dalších záznamů podle Svojanovské navíc vyplývá, že Serényi mluvil německy, měl Němku za manželku, aktivně se s Němci stýkal a byl rovněž členem NSDAP. Právě členství v této německé nacionalistické straně se stalo jedním z předmětů sporu.

Zámek v Lomnici, o nejž se soudí Isabella Thienen-Serényiová s Národním památkovým ústavem

Podle nového překladu dokumentů, který nechala udělat advokátka Thienen-Serényiové Daniela Trávníčková, však Serényimu pronacistické aktivity dokázat nelze. "NSDAP zde akorát uděluje potvrzení, že Alois Serényi navštěvoval německé gymnázium. O členství ve straně zde není ani slovo,"  argumentovala při jednání Trávníčková.

Ta si v průběhu líčení vůbec nebrala servítky a neváhala Národní památkový ústav osočit, že pouze hází špínu na mrtvého člověka a veškeré jím uvedené skutečnosti jsou babské tlachy.

"To, že je někde napsáno, že Alois Serényi někde byl, vůbec nemusí znamenat, že tam opravdu byl," zdůraznila advokátka Trávníčková.
Navíc podle jejích podkladů Serényi mluvil česky, podporoval bojovníky proti okupaci a o říšské občanství si požádal pod nátlakem.