Takzvaný král pytláků Josef Konečný opět stanul před Okresním soudem Brno-venkov (7. 11.)

Takzvaný král pytláků Josef Konečný opět stanul před Okresním soudem Brno-venkov (7. 11.) | foto: Radek Miča, MAFRA

Soud odročil případ krále pytláků, který se chlubil trofejemi za miliony

  • 7
Před Okresním soudem Brno-venkov dnes znovu stanul takzvaný Král pytláků Josef Konečný. Myslivci z Ořechova hrozí až pět let za pytláctví. Policie totiž v jeho domě objevila na třináct set trofejí za necelých osm milionů korun, cenu zvěřiny znalec ohodnotil na další více než dva miliony.

Verdikt ale nepadl, soudce jednání odročil na 10. prosince.

Svému synovi se dnes v soudní síni snažil pomoci hlavně jeho otec Josef Konečný starší, kterého jako svědka navrhla obhajoba.

Tříčlenný senát přesvědčoval, že více než tisícovka trofejí se v rodinném domě v Ořechově nasbírala za několik generací. A že pak stovky z nich policisté zabavili právě jemu, protože je měl u syna jen uložené.

V rodině Konečných byla myslivost alfa i omega
"V myslivosti nejsem žádný začátečník, věnuji se jí pětapadesát let od svých sedmnácti let, v naší rodině to byla alfa i omega. Myslivec byl i můj otec i děda, já sám jsem byl sedm let v reprezentaci státu, lovil jsem po celé republice, ale i v Bulharsku na mistrovství, jedenáct let jsem byl předsedou mysliveckého spolku. Kolem dvou set kusů jsem určitě ulovil, některé trofeje v domě mého syna jsem zdědil. Byl to totiž můj rodný dům," vysvětloval Konečný starší.

Soudce také ujišťoval, že trofeje do Ořechova nosili nejrůznější známí a další myslivci. "Jeden známý, nějaký Franta Ulmanů, dovezl k otci čtyři sta trofejí srnců, patnáct trofejí jelenů, můj otec tam měl kolem stovky trofejí. A když jsme od roku 1948 měli loveckou chatu, dali jsme si závazek, že kdo uloví nějaké srnce nebo i sežene nějaké trofeje, dá to k otci do chaty," uvedl u soudu otec třiačtyřicetiletého Konečného, kterému říkají král pytláků.

Tolik trofejí totiž policie ještě u nikoho neobjevila. Konečného přitom odhalila jen náhoda. Před třemi lety se totiž opil a kvůli žárlivosti s pistolí v ruce vyrazil k domu známých, kde v té chvíli byla jeho žena. V noci pak střílel na dům, před policií poté opilý ujížděl autem.

Právě po honičce v okolí Ořechova policie v domě Konečného objevila trofeje, ale také maso zvěřiny hned v několika mrazácích i velké množství zbraní, na které Konečný neměl povolení. Vyšlo také najevo, že bývalý zaměstnanec zbrojovky části zbraní bral a vynášel ze zaměstnání.

Za nedovolené ozbrojování, výtržnictví a sérii dalších trestných činů už Okresní soud Brno-venkov Konečného odsoudil na šest let do vězení. Krajský soud mu trest snížil na pět let. Přesto dnes k soudu dorazil v civilu. Ve vazbě si totiž odseděl polovinu trestu a zbytek mu soud prominul.

Do vězení se ale může vrátit, pytláctví se totiž projednává samostatně a za ně mu hrozí dalších až pět let odnětí svobody.

Pytlák? Ne, sběratel, tvrdí obžalovaný
Konečný se ale u soudu bránil tím, že sám nestřílel, že byl jen sběratel. Připomněl to ve chvíli, kdy u soudu vypovídal preparátor a znalec z oboru ekonomie Josef Tesař.

"Co se týká počtu trofejí, tak když to dělají dvě tři generace, může jít počet do stovek. U nás doma se myslivosti věnoval děda, otec i já celý život, trofejí jelenů mám doma dvacet kusů určitě, srnčího tak sedmdesát, osmdesát," popsal Tesař na dotaz státního zástupce, jak velká může být soukromá sbírka trofejí.

"Já chci upozornit na to, že pan Tesař je lovec, jenže já jsem byl sběratel. A sbírání trofejí tak, jak někdo sbírá třeba autíčka, trestné není," reagoval Konečný. Upozornil také na to, že za pytláctví může být člověk stíhán pouze tehdy, když jej chytí při činu.

"Všichni si tady myslí, že se to všechno střílí, ono se to najde ale i sražené autem, stržené psem, pak máte úhyn," vyjmenovával před soudem také Josef Konečný starší.

Tesař ovšem zpochybnil částku, na kterou znalec Josef Hromas ohodnotil cenu trofejí. "Je mi trochu záhadou, jak mohl znalec přes myslivost ohodnotit trofeje. On to samozřejmě může spočítat, ale pokud to není znalec přes ekonomiku, není k tomu kompetentní," uvedl Tesař.

Státní zástupce proto navrhl osobní výslech soudního znalce, obhájce Konečného ale požádal o vypracování nového znaleckého posudku znalce z oboru ekonomiky se specializací na odhad trofejí nebo předložení všech trofejí, aby se k nim obžalovaný Josef Konečný mohl vyjádřit.

"Manipulovalo se s důkazy, už by se mělo zamezit korupci v policii, protože to je katastrofa," dodal pak Konečný a navrhl, aby soud vyslechl všechny policisty, kteří u něj doma dělali domovní prohlídku.

Soudce jednání odročil na 10. prosince, jak naloží s návrhy na doplnění dokazování, zatím není jasné.