Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: mb, iDNES.cz

Syn ubitého Vietnamce žádá 50 milionů. Stejnou částku chce i matka

  • 73
Kauza Vietnamce ubitého policisty v Brně má po letech pokračování. Brněnský městský soud se zabýval žádostí syna zemřelého na odškodnění. Po státu žádá 49 milionů korun, jeden milion už dostal. Padesátimilionové odškodné žádá také pozůstalá matka.

Do jednací síně dorazila spolu s žalujícím synem pozůstalého tlumočnice. která cizinci vietnamského původu překládala průběh jednání do německého jazyka. Hoang Son Tuan žaluje stát kvůli brutálnímu zabití otce při potyčce s policisty v roce 2009 (o případu jsme psali zde).

„Nemáme žádné další důkazní návrhy. Pokoušeli jsme se nějaké dokumenty získat vlastní cestou, byli jsme však neúspěšní,“ řekl na začátku jednání právní zástupce žalujícího Marek Sedlák.

Soud během jednání připojil důkazy - osobní spisy policistů. Ač policisté patřili do kontroverzního týmu Delta, který brutálně napadal lidi, jejich osobní spisy dokládají splnění podmínek pro práci u Policie ČR. Celý spis ale k dispozici žalující strana nezískala kvůli ochraně osobním údajů lidí, kteří do případu nepatří.

Žalující chtějí přidat do spisu usnesení vlády

„Budeme nadále trvat na předložení celého spisu, abychom si mohli porovnat, zda zjištění generální inspekce odpovídají hodnocení,“ uvedl Sedlák.

„Upozorňuji, že pokud se připojí celý spis, který obsahuje jména i dalších osob, mohlo by dojít k narušení osobních údajů těchto osob,“ oponoval právní zástupce žalovaného ministerstva vnitra Rostislav Pulkrab.

Jedním z důkazů, který žalující navrhovala přidat, bylo usnesení vlády z roku 2008. V něm se píše o metodách, jak omezit počty členů vietnamské komunity v České republice. Tento dokument je však pro veřejnost tajný.

Zároveň Ministerstvo vnitra ČR nedodalo spis, který měl úkolovat policejní složky. „Ministerstva vnitra sdělilo, že požadovaný spis nemůže najít,“ řekl předseda senátu Jan Sedlák.

Upozorňují na snahu snížit počet Vietnamců

Právní zástupce žalujícího Vietnamce na závěr navrhl, aby bylo ještě doplněno, jaký smysl má preventivně sankční složka, když není zřejmé, jakému jednání má do budoucna zabránit. Zároveň upozornil na vládní úkol snížení počtu Vietnamců v Česku, což je podle něj v demokratické zemi alarmující.

„Nevěřím, že se ztratil. Obsahoval konkrétní pokyny policejním složkám,“ okomentoval Sedlák.

Podle právního zástupce Pulkraba jsou však důkazy dostačující.

„Z důkazů nevyplývá, že by došlo k systémovému pochybení ze strany Policie ČR. Z osobních spisů policistů vyplývá, že svoji práci plnili. A Delta tým vznikl neoficiálně. Co se týče usnesení vlády, jde o standardní opatření,“ řekl.

Zároveň navrhl kompletní zamítnutí žaloby. Právní zástupce žalujícího zase nadále trvá na stejné částce. Soud vynese rozsudek ve čtvrtek v devět hodin ráno.

V úterý odpoledne soud projednal i žádost matky zabitého Vietnamce o odškodnění. Také požaduje padesát milionů. Jednání odročil soudce také na čtvrtek, v tomto případě ale verdikt nepadne.

„Můj syn jel do České republiky pracovat. Zpráva o jeho vraždě mě velmi šokovala. Jsem ve vysokém věku. A jako matka pro svého syna žiju. Očekávala jsem, že na staří bude mou oporou. Tak je to v Asii zvykem. Proto je tato zpráva pro naši rodinu zdrcující,“ vypověděla matka, kterou šokovala krutost a nenávist policie.

Matka měla stejného právního zástupce jako syn mrtvého Vietnamce. Znovu upozornil na vládní úkol - snížit počet Vietnamců v Česku.

Policista dostal 3,5 roku za mřížemi

Celá kauza začala v lednu 2009. Mladý Vietnamec zemřel po zásahu hlídky v brněnské Körnerově ulici. Do bytu poslal policisty dispečink kvůli telefonátu. Žena tvrdila, že ji v bytě ohrožuje muž, který je dealerem drog.

Poraněný Vietnamec Hoang Son Lam pak podle pitvy po brutálním zásahu několik hodin krvácel do břicha z roztržené sleziny, 5. ledna brzy ráno zemřel.

Stíhaní byli za incident tři bývalí policisté a jedna žena. František Jaroš a Jarmil Šimoník dostali tříleté tresty s podmíněným odkladem na pět let. Tři a půl roku vězení dostal původně jejich kolega Josef Srnský. Vrchní soud v Olomouci mu ale zvýšil trest na deset let. Obžalovanou Kateřinu Slavíčkovou potrestal soud osmi lety (více o jednání soudu zde).