Lékaři Ivičič a Melichar u Mětského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud osvobodil lékaře, jejichž pacient zemřel na zánět slepého střeva

Jednadvacetiletý Karel Kiš měl potíže. Do nemocnice ale mentálně postižený mladík putoval předloni v říjnu z ústavu ve Střelicích hned třikrát. Lékaři totiž nepoznali zánět slepého střeva ani poté, co prasklo. Při třetí návštěvě mladík zkolaboval, nezachránila ho ani operace, zemřel na sepsi.

Lékařům Jaroslavu Ivičičovi a Jindřichu Melicharovi z Fakultní nemocnice Brno za to hrozilo až pětileté vězení. Brněnský městský soud je ale dnes zprostil viny.

"Skutek, kterého se dopustili, není trestným činem," rozhodl soudce Michael Vrtek.

Připustil ale, že bez viny lékaři nejsou. Oba totiž mladíka vyšetřovali jeden a dva dny dva před tím, než upadl do kómatu. Odmítli jej ale hospitalizovat. Navíc podle znalců pochybili při samotném vyšetření.

"Vyšetření bylo nedostatečné, non lege artis, pacientovi nezměřili teplotu, tlak, pulz, nereagovali na laboratorní vyšetření svědčící o zánětu. Nepřijetí pacienta do nemocnice bylo chybou," uvedl v posudku znalec Miroslav Duda.

Kiš podle lékařů netrpěl typickými příznaky
Obžalovaní lékaři to odmítali. Kiš podle nich neměl příznaky typické pro zánět slepého střeva. Při opakovaném vyšetření si nestěžoval na bolest, ani další vyšetření nebyla jednoznačná.

Atypický navíc nebyl jen průběh nemoci, ale i uložení apendixu v těle. A v době, kdy trpěl bolestmi a zvracením, trpělo více klientů střelického ústavu průjmovým onemocněním.

Oba lékaři odpovědnost za smrt mladíka odmítli
"Smrti pana Kiše je mi nesmírně líto, znalecké posudky mě ale nepřesvědčily, že mé jednání bylo v přímé souvislosti s jeho úmrtím," uváděl u soudu Jaroslav Ivičič.

Jakoukoliv odpovědnost odmítal i doktor Melichar. Tvrdil, že před soudem by v případě, že šlo o pochybení, měl stanout spíše jeho kolega, který Kiše vyšetřoval, ale prohlídku nedokončil.

"Já spoléhal na jeho závěry, neměl jsem důvod jim nevěřit," uváděl Melichar. Státní zástupkyně ale trvala na potrestání, chtěla, aby obžalovaní dostali podmínku a zákaz činnosti. Soud jí však nevyhověl.

Ani podle Vrtka ale jednání lékařů nebylo tak úplně v pořádku. "Obžalovaní pochybili, po formální stránce je jejich jednání non lege artis, tedy v rozporu s lékařským postupem. Pochybení je ale třeba hodnotit po stránce lékařské.

Lékařská komora by měla rozhodnout, zda by měli být odpovědní po stránce medicínské, pracovněprávní, případně zda by se měl případ řešit v občanskoprávním řízení," uvedl Vrtek.

Operace slepého střeva není banalita
Připomněl ale i to, že ačkoliv si laická veřejnost myslí, že operace apendixu je banalitou, z diagnostického hlediska jde o jedno z nejobtížněji rozeznatelných onemocnění.

"Nelíbí se nám to, spravedlivé to není. Z celého soudu mám pocit, že lékaři trpěli a my nic, my jsme jen přihlížející veřejnost," reagovala na verdikt a tvrzení jednoho z obhájců babička mrtvého mladíka.