Žalovaný chce vidět Kvitovou u soudu, tenistka to ale kvůli traumatu nechce

  13:18aktualizováno  13:18
Brněnští soudci, kteří se zabývají napadením tenistky Petry Kvitové, před sebou mají těžký úkol. Wimbledonskou šampionku potřebují dostat do Brna, aby vypovídala. Přední světová tenistka ale většinu roku tráví na turnajích, kvůli traumatizujícímu zážitku se navíc chce setkání s obžalovaným vyhnout.

Pondělní zahájení procesu s Radimem Žondrou, který podle obžaloby 20. prosince 2016 napadl Petru Kvitovou v jejím prostějovském bytě, ukončila předsedkyně senátu záhy s tím, že wimbledonská šampionka musí přijít vypovídat, jinak nemůže líčení pokračovat.

Osobní přítomnost na soudním přelíčení si vyžádala obhajoba. „Požadujeme také rekonstrukci napadení, předvolání dalších svědků, psychologický posudek poškozené a určitě by prospěla také zkouška mého klienta na detektoru lži, kterou je ochotný si uhradit,“ vyjmenovala Žondrova obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá.

Obžalovaný totiž od svého zadržení v květnu letošního roku trvá na tom, že tenistku nenapadl on.

Jednání soudkyně Dagmar Bordovská odročila na 8. a 9. ledna. Jenže v té době se začíná rozbíhat tenisová sezona a startují turnaje před Australian Open, který patří mezi čtyři nejprestižnější tenisové akce roku, takzvané Grand Slamy.

Fotogalerie

Kvitová v tuto dobu již pobývá v Austrálii a příští rok nebude výjimkou. „V tyto termíny nemůže Petra přijít k soudu. Bude v Austrálii, kde je přihlášená na turnaj v Sydney,“ konstatoval Karel Tejkal, mluvčí Petry Kvitové. Doplnil, že k pondělnímu jednání tenistka předvolání nedostala.

Jak Tejkal uvedl, budou se snažit, aby Kvitová kvůli traumatizujícímu zážitku vypovídat před soudem vůbec nemusela. „Uděláme všechno pro to, aby se našel jiný způsob, jak požadavek soudu vyřešit,“ podotkl Tejkal.

Jenže takovým žádostem soud vyhovuje pouze ve výjimečných případech. Například když předvolanému nebo jeho blízkým hrozí na základě podaného svědectví nebezpečí. Obžalovaný má totiž právo si výpověď vyslechnout a vyjádřit se.

Pondělní jednání trvalo jen 40 minut

Soud odročil další jednání na leden i kvůli Žondrově obhájkyni, která bude od konce listopadu v zahraničí a vrátí se až po Novém roce. „Můj klient si nepřeje, aby ho zastupoval někdo jiný, i za cenu, že musí být ve vazbě,“ vysvětlila Janovská Nejedlá.

Soudkyně Bordovská si je vědomá, že dostat Kvitovou před soud nebude jednoduché. Sama připustila, že ani lednový termín nemusí být pro tenistku schůdný.

„Pokud v tuto dobu bude na turnaji, tak líčení včas přesuneme na jindy,“ podotkla soudkyně. Brněnský krajský soud případ řeší, protože pod něj spadá i Prostějovsko.

Pondělní jednání trvalo asi čtyřicet minut. Zazněla alespoň obžaloba, která je pro zahájení procesu nezbytná. V ní krajský státní zástupce Ivan Hrazdira shrnul, co se podle něj inkriminovaný den v prostějovském bytě odehrálo.

„Pachatel se do bytu dostal pod záminkou, že jde provést revizi kotle. Poškozená ho pustila dovnitř. Když mu šla ukázat kotel a pustila vodu, útočník stojící zezadu jí přiložil nůž na krk. Dotyčná ve snaze bránit se chytila čepel a zranila se,“ přiblížil Hrazdira.

Celý Prostějov ví, že je nevinný, tvrdí kamarád obžalovaného

Žondra působil sebevědomým dojmem. Dokonce poděkoval Kvitové za reprezentaci v tenise. „O sport se zajímám, sleduji i Petru Kvitovou. Za to, co dokázala, jí patří dík,“ prohlásil obžalovaný.

K soudu jej přišli podpořit i kamarádi. „Radim není násilník, Kvitovou nenapadl a před soudem to prokáže. Celý Prostějov ví, že je nevinný,“ tvrdil jeden z nich.

Jeho tvrzení podpořila po jednání také advokátka Janovská Nejedlá. Tvrdí, že mají důkazy, které jasně prokazují, že Žondra nemohl být 20. prosince 2016 v bytě Kvitové. „V té době se totiž nacházel v Napajedlích,“ nastínila advokátka.

Jenže soudci rozhodli o ponechání Žondry ve vazbě i kvůli tomu, že mají indicie, že Kvitovou napadl. „Vzhledem k vysokému trestu, který dotyčnému hrozí, se obáváme, že se bude vyhýbat soudnímu jednání,“ zdůvodnila Bordovská.

Žondra byl navíc již v minulosti trestaný za krádeže, což hovoří v jeho neprospěch.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

V Brně a okolí rostou tisíce bytů, populární jsou hlavně předměstí

Rezidence Karla IV. na východním okraji města Rosice poblíž Brna bude hotová v...

Nedostatek bytů cítí lidé v Brně a okolí znatelně, to však neznamená, že by se nové nestavěly vůbec a na trhu nebylo k...

Záchranáři z kraje trénovali ostrou jízdu na brněnském autodromu

Záchranné složky trénovaly ostrou jízdu na brněnském autodromu.

Výjimečnou šanci zdokonalit své schopnosti za volantem dostali v uplynulých dnech řidiči moravskoslezské záchranné...

Lékaři chtějí čím dál víc peněz za pohotovost, až tisíc korun za hodinu

Ilustrační snímek

Pro nemocnice a Jihomoravský kraj je rok od roku větší problém přesvědčit lékaře, aby brali služby na pohotovosti....

Najdete na iDNES.cz