Soud poslal do vězení otce a syna, kteří roky zneužívali dceru a nevlastní sestru

  10:38aktualizováno  14:52
Soud poslal za dlouhodobé sexuální zneužívání dívky z Břeclavska jejího bratra na 6 let a otce na 5,5 roku do vězení. O zneužívání říkala mimo jiné své gynekoložce i psycholožce, nikdo jí ale nepomohl. Útrapy musela snášet od svých šesti do sedmnácti let.

Devětadvacetiletý muž začal svou nevlastní sestru zneužívat už v roce 1997, kdy dívce bylo šest let, a pokračoval nejméně do roku 2000.

Jeho padesátiletý otec pak dceru začal sexuálně zneužívat ve chvíli, kdy jeho syn opustil společnou domácnost. Dnes už devatenáctiletá dívka musela týrání snášet až do roku 2007 (více o případu čtěte zde).

"Obžalovaný David Š. svou sestru pohlavně zneužíval jako osobu mladší 15 let a způsobil jí těžkou posttraumatickou stresovou poruchu. Jiří Š. ji svým jednáním prohloubil. Kromě pohlavního zneužívání se navíc otec dopustil ohrožování mravní výchovy mládeže," popsala soudkyně Jaroslava Bartošová v rozsudku.

Dívka si změnila příjmení, distancovala se od rodiny

Podle znalců se dívka s následky zneužívání bude potýkat zřejmě do konce života. Už si změnila i příjmení, aby se od rodiny distancovala.

Bratr dívku (jejíž jméno redakce zná, kvůli ochraně je ale nezveřejňuje) vysvlékal, osahával a nutil k orálnímu styku. K obtěžování docházelo nejčastěji ve společném pokojíku, když měl sestru hlídat. Jednou ji dokonce donutil vysvléknout se za vesnicí, kde bydleli, a "půjčil" ji i kamarádům.

Otec dceru také osahával a vysvlékal, tvrdil, že "musí kontrolovat, zda se jí správně vyvíjejí orgány". "Hrubým způsobem porušil povinnosti otce, svou dceru měl chránit. Věděl, že ji zneužívá její bratr, nezabránil tomu a navíc v podobném jednání sám pokračoval," zkritizovala Bartošová.

Odborníci ani vlastní matka jí nepomohli

I v odůvodnění rozsudku se potom soudkyně pozastavila nad tím, že dívce, která se postupně svěřila gynekoložce, výchovné poradkyni i psycholožce, nikdo nepomohl.

Policii to nahlásila až sociální pracovnice, za kterou dívku přivedl její kamarád. V té době už jí ale bylo sedmnáct let.

"Zůstává s podivem, že selhaly orgány profesionálních pracovníků, odborníci ve škole, sociální péče i samotná rodina," uvedla soudkyně. O všem údajně věděla i matka dívky, která byla sama v dětství zneužívaná, ani ta ale dceři nepomohla.

Státní zástupkyně po vyhlášení verdiktu nevyloučila, že v souvislosti s tím bude zahájeno trestní stíhání i dalších osob. "Zatím se to nestalo, nemohu ale vyloučit, že k tomu dojde," řekla státní žalobkyně Iveta Eichlerová.

Oba obžalovaní by si trest měli odpykat ve věznici s ostrahou. Bratr své sestře podle rozsudku musí zaplatit ještě padesát tisíc korun. Deset tisíc už jí dal během soudního projednávání.

Kauza ale nekončí. I když si otec a žalobkyně ponechali lhůtu pro odvolání, advokát Davida Š. se odvolal na místě. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.Nejčtenější

Miliardářova oplocená obora právně neexistuje, úředníci udělali chybu

Do radějovské obory miliardáře Leoše Novotného staršího se běžný smrtelník...

Trofejní kusy zvěře v hodnotě i stovek tisíc korun chová bezmála 14 let uprostřed bělokarpatských kopců u Radějova na...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...

Muž ztratil hodinky za čtvrt milionu, pátrají po nich policisté

Hodinky Mont Blanc, které ztratil šestatřicetiletý muž z Brněnska.

O hodinky za čtvrt milionu korun přišel při večírku šestatřicetiletý muž v Brně. Když se ráno probudil, zjistil, že je...

VIDEO: V Brně vybírali i nejškaredější tetování, vyhrál rozpitý motýl

Soutěž o nejhorší tetování na Tattoo Grand Prix v Brně vyhrálo dílo, které má...

Zvířata z reálného světa i z říše fantazie, abstraktní obrazy s prvky kubismu nebo futurismu, ale také rozsáhlé malby....

Další z rubriky

Muž ztratil hodinky za čtvrt milionu, pátrají po nich policisté

Hodinky Mont Blanc, které ztratil šestatřicetiletý muž z Brněnska.

O hodinky za čtvrt milionu korun přišel při večírku šestatřicetiletý muž v Brně. Když se ráno probudil, zjistil, že je...

VIDEO: Vrátný Sokol a uklízečka Verešová lákají na festival Life!

Verešová uklízí, Sokol je vrátný a Šebrle údržbář

Druhý víkend v listopadu bude brněnské výstaviště patřit festivalu Life!, kam opět zamíří známé osobnosti. Společně na...

Přiznáním chránil rodinu, cestou k šibenici vykloubil gestapákovi čelist

Svatební fotografie Karla Holešovského.

V roce 1941 odsoudili nacisté za sabotáž řezníka Karla Holešovského z Tetčic na Brněnsku. Až na šibenici se nakonec...

Najdete na iDNES.cz