Soud poslal do vězení otce a syna, kteří roky zneužívali dceru a nevlastní sestru

  10:38aktualizováno  14:52
Soud poslal za dlouhodobé sexuální zneužívání dívky z Břeclavska jejího bratra na 6 let a otce na 5,5 roku do vězení. O zneužívání říkala mimo jiné své gynekoložce i psycholožce, nikdo jí ale nepomohl. Útrapy musela snášet od svých šesti do sedmnácti let.

Devětadvacetiletý muž začal svou nevlastní sestru zneužívat už v roce 1997, kdy dívce bylo šest let, a pokračoval nejméně do roku 2000.

Jeho padesátiletý otec pak dceru začal sexuálně zneužívat ve chvíli, kdy jeho syn opustil společnou domácnost. Dnes už devatenáctiletá dívka musela týrání snášet až do roku 2007 (více o případu čtěte zde).

"Obžalovaný David Š. svou sestru pohlavně zneužíval jako osobu mladší 15 let a způsobil jí těžkou posttraumatickou stresovou poruchu. Jiří Š. ji svým jednáním prohloubil. Kromě pohlavního zneužívání se navíc otec dopustil ohrožování mravní výchovy mládeže," popsala soudkyně Jaroslava Bartošová v rozsudku.

Dívka si změnila příjmení, distancovala se od rodiny

Podle znalců se dívka s následky zneužívání bude potýkat zřejmě do konce života. Už si změnila i příjmení, aby se od rodiny distancovala.

Bratr dívku (jejíž jméno redakce zná, kvůli ochraně je ale nezveřejňuje) vysvlékal, osahával a nutil k orálnímu styku. K obtěžování docházelo nejčastěji ve společném pokojíku, když měl sestru hlídat. Jednou ji dokonce donutil vysvléknout se za vesnicí, kde bydleli, a "půjčil" ji i kamarádům.

Otec dceru také osahával a vysvlékal, tvrdil, že "musí kontrolovat, zda se jí správně vyvíjejí orgány". "Hrubým způsobem porušil povinnosti otce, svou dceru měl chránit. Věděl, že ji zneužívá její bratr, nezabránil tomu a navíc v podobném jednání sám pokračoval," zkritizovala Bartošová.

Odborníci ani vlastní matka jí nepomohli

I v odůvodnění rozsudku se potom soudkyně pozastavila nad tím, že dívce, která se postupně svěřila gynekoložce, výchovné poradkyni i psycholožce, nikdo nepomohl.

Policii to nahlásila až sociální pracovnice, za kterou dívku přivedl její kamarád. V té době už jí ale bylo sedmnáct let.

"Zůstává s podivem, že selhaly orgány profesionálních pracovníků, odborníci ve škole, sociální péče i samotná rodina," uvedla soudkyně. O všem údajně věděla i matka dívky, která byla sama v dětství zneužívaná, ani ta ale dceři nepomohla.

Státní zástupkyně po vyhlášení verdiktu nevyloučila, že v souvislosti s tím bude zahájeno trestní stíhání i dalších osob. "Zatím se to nestalo, nemohu ale vyloučit, že k tomu dojde," řekla státní žalobkyně Iveta Eichlerová.

Oba obžalovaní by si trest měli odpykat ve věznici s ostrahou. Bratr své sestře podle rozsudku musí zaplatit ještě padesát tisíc korun. Deset tisíc už jí dal během soudního projednávání.

Kauza ale nekončí. I když si otec a žalobkyně ponechali lhůtu pro odvolání, advokát Davida Š. se odvolal na místě. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

Miliony pro MotoGP ministerstvo školství nemá, našel je místní rozvoj

Jakub Kornfeil při Velké ceně České republiky v Brně.

Po letošních střetech s ministerstvem školství ohledně výše dotace pro brněnskou MotoGP bude peníze do Brna posílat...

Cenu kapra zvedají někdy až lichvářské nájmy stánků, tvrdí rybáři

Začal výlov rybníku Amerika (28. 10. 2018).

O pár korun víc budou muset letos zaplatit lidé, kteří si přijdou ke stánku pro kapra na vánoční stůl. Rybáři v suchém...

Dějiny ze známek nevymažeme, říká šéf brněnských filatelistů

Předseda Klubu filatelistů Alfonse Muchy v Brně Zdeněk Okáč.

Zdeněk Okáč šéfuje už deset let brněnskému klubu filatelistů. Sám začal sbírat známky jako jedenáctiletý, když šel...

Najdete na iDNES.cz