Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud potřetí osvobodil údajného vraha matky zastlané do postele

  10:18aktualizováno  11:05
Tři roky starý případ řešil brněnský krajský soud. Jednatřicetiletý Martin Fišer podle obžaloby podřezal svou čtyřiapadesátiletou matku kuchyňským nožem a její tělo potom zastal do postele. Pro nedostatek důkazů ho nyní krajský soud již potřetí zprostil viny.

Martin Fišer u brněnského krajského soudu | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Podle příkazu Nejvyššího soudu měl senát brněnského krajského soudu lépe zhodnotit důkazy. Fišer proto opět usedl na lavici obžalovaných. Rozsudek zněl: Martin Fišer je potřetí zproštěn viny.

Krajský soud neměl dostatek důkazů, chyběly mu také přímé důkazy, které by obžalovaného usvědčily. Proto podle soudu nelze vyloučit, že Fišerovu matku zabil někdo jiný.

Fišer se přitom přiznal, že ten večer, tedy 3. května 2005 byl v bytě matky v Prštné, která je částí Zlína. Připustil, že se s ní hádal a cloumal s ní. To potvrdili i sousedé, kteří je slyšeli. Fišer však tvrdil, že matku našel mrtvou, až když se za ní do bytu později vrátil. Matku, kterou vrah zbil, rdousil, podřezal a poté zabalil do deky, převázal provazem a zastlal do válendy. Ukradl jí také mobilní telefon, peníze i auto.

"Obžalovaný se přiznal, že matku okradl, k vraždě se ale nikdy nedoznal. Je zřejmé, že v některých částech výpovědi lže, řetězec nepřímých důkazů byl ale zásadně narušen tím, že na těle zavražděné byly nalezeny mužské chlupy a na provaze, kterým byla svázána, cizí DNA. Nelze tedy vyloučit, že pachatelem byl někdo jiný," vysvětlila předsedkyně senátu Hana Zoubková zprošťující verdikt.

Státní zástupkyně Eva Eichlerová přitom ještě dopoledne o Fišerově vině nepochybovala. "Není pochyb, že Fišer svou matku zavraždil a spáchal tak trestný čin vraždy a nedovoleného držení platební karty. Přestože má soud k dispozici pouze nepřímé důkazy, v případě vraždy to není nic neobvyklého," uvedla u soudu Eichlerová.

Prohrál peníze a zastavil své doklady
Dodala, že muž měl k vraždě motiv. Na automatech totiž prohrál tři tisíce korun a v herně zastavil své doklady, které musel rychle získat zpět. Pro Fišera proto navrhla trest s nejvyšší sazbou - patnáct let ve vězení se zvýšenou ostrahou.

Soudkyně v odůvodnění zmínila, že pokud by se Fišerova vina prokázala, soud by mu zřejmě udělil i výjimečný trest. Nakonec ho ovšem soud i potřetí zprostil viny.

Trestný čin krádeže a neoprávněného používání platební karty, kterou matce také ukradl, senát vyloučil k samostatnému projednání. Státní zástupkyně se na místě odvolala. A podala i stížnost. "Podle mého názoru nelze tyto činy od sebe oddělit," uvedla Eichlerová.

O Fišerově vině je přesvědčený i jeho otec. Martin Fišer však stále trvá na tom, že matku nezavraždil. Prý ji jen našel mrtvou, okradl ji a zpanikařil. Hned po vraždě pak uprchl do Běloruska. Tam ho policisté zatkli po třech měsících.

Soudkyně po vynesení rozsudku kritizovala práci policie, vyšetřovatelé se podle ní své práci věnovali nedostatečně, v protokolu a fotodokumentaci měli rozpory, nesrovnalosti ponechali i ve svědeckých výpovědích. To vše se podle soudkyně odrazilo na zprošťujícím verdiktu.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz