Boris Ingr u Vrchního soudu v Olomouci (4. června 2012)

Boris Ingr u Vrchního soudu v Olomouci (4. června 2012) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Ingr definitivně dostal 15 let za vraždu spisovatelky Monyové

  • 29
Vrchní soud v Olomouci definitivně potrestal Borise Ingra za vraždu jeho manželky, spisovatelky Simony Monyové. Dostal patnáct let. Ingr ale stále trvá na tom, že si z osudné noci nic nepamatuje.

Verdikt, který Ingra poslal za vraždu manželky na patnáct let za mříže, padl u brněnského krajského soudu koncem února. Soudkyně Dana Kancírová tehdy v odůvodnění rozsudku uvedla, že Ingr Monyovou jednoznačně zavraždil a jeho tvrzení, že si událost nepamatuje, ho nijak nezbavuje zodpovědnosti za to, co udělal.

Když ženu bodal do hrudníku, musel podle soudu dobře vědět, že ji tím zabije. V jeho prospěch naopak tehdy Kancírová připočetla, že dosud nebyl trestán i to, že po vraždě volal zdravotníky.

Vedle patnácti let strávených za mřížemi uložila Kancírová Ingrovi i povinnost  vyplatit přes dva miliony korun pozůstalým. Nejvíce - milion dvě stě čtyřicet tisíc - dostane nezletilý syn Šimon. Podle soudu ho Ingr připravil jak o matku, tak vlastně i o otce.

S jejím rozhodnutím se nyní ztotožnil i vrchní soud. "Odvolání se zamítá. Je třeba říci, že odvolací soud se podrobně zabýval jednotlivými fázemi předcházejícího řízení. Považujeme ten proces po všech stránkách za spravedlivý, nenašli jsme zde žádné chyby," konstatoval předseda senátu Libor Losa.

"Je nepochybné, že to byl právě obžalovaný, kdo napadl paní poškozenou v souvislosti s jejich dlouhodobým konfliktním stavem. Důvodem byl prostý afekt, z toho důvodu, že s ním dotyčná nechtěla obnovit partnerský vztah," dodal soudce.

Ingr: Prostě to nevím, vymýšlet si nebudu

U olomouckého soudu promluvil v pondělí i sám Ingr. Nakrátko ostříhaný, oblečený ve světlém saku bod po bodu zpochybňoval jednotlivé výpovědi, znalecké posudky, postupy policie či vztah se svojí ženou.

"Stýkala se mnou nejenom veřejně či mě například pozvala i na kávu. Myslím, že to nesvědčí o tom, že by se mě bála," popsal Ingr.

"Mám za to, že mě už předem odsoudila média. To mohlo ovlivnit krajský soud. Ten navíc části některých výpovědí vytrhává z kontextu," dodal.

Ingr připustil, že se stala velká tragédie, která se nedá odestát. Trval ovšem na tom, že si nic nepamatuje. "S hrůzou jsem zjistil, kolik obviněných se vymlouvá na ztrátu paměti. Nechci to považovat za nějaký prostředek, kterým bych se chtěl vyvinit. Pro mě je to nyní těžší v tom, že mě kdokoli může nachytat na nějaké podrobnosti. Já to prostě nevím, a vymýšlet si nebudu. Myslím si, že možností, jak se to stalo, je více. Proto bych měl být nevinen," argumentoval.

Soudce Losa byl ovšem jiného názoru, Ingr tak bezprostředně po zamítnutí svého odvolání definitivně zamířil do věznice se zvýšenou ostrahou. Pondělní verdikt je pravomocný, Ingr si může podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Při hovoru na tísňovou linku se přiznal

Spisovatelka ženských románů zemřela loni 3. srpna ve svém domě v brněnských Obřanech. Byla mrtvá už ve chvíli, kdy přijeli záchranáři. Do nemocnice putoval i zraněný Ingr.

Ingr neustále tvrdí, že si na nic z doby vraždy nepamatuje. Z jeho telefonického rozhovoru se zdravotnickou záchrannou službou ale vyplývá, že krátce po činu přiznal, že zranění, jimž Monyová podlehla, způsobil ženě sám.

Operátorce na tísňové lince řekl, že v domě je pobodaná žena. "Krvácí z břicha, hrudníku, odevšad," uvedl. Na otázku, kdo ji pobodal, odvětil "já" (o procesu u krajského soudu čtěte zde).

Znalec z oboru lékařství uvedl, že Monyová utrpěla šest bodnořezných poranění. Hned dvě byla velice závažná a bezprostředně ohrožující její život. Rány na ruce pak podle odborníka svědčily o tom, že se spisovatelka mohla útoku bránit.

Státní zástupkyně Iveta Eichlerová pro Ingra žádala 10 až 14 let vězení.

,