Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud potvrdil muži třináctiletý trest za vraždu dvouměsíční dcery

  15:31aktualizováno  15:31
Čtyřiadvacetiletý Martin Nešpor půjde na třináct let za mříže, protože v Mikulčicích na Hodonínsku zavraždil svou dvouměsíční dceru. Dnes o tom rozhodl Vrchní soud v Olomouci, který tak potvrdil dřívější rozsudek Krajského soudu v Brně.

Martin Nešpor u soudu | foto: Monika Tomášková, Monika Hlaváčová,  MF DNES

Muž dnes u soudu zcela změnil původní výpověď a tvrdil, že smrt desetitýdenního děvčátka má na svědomí jeho družka. Olomoučtí soudci mu to neuvěřili. "Jeho původní doznání koresponduje se všemi provedenými důkazy, naopak dnešní výpověď s těmito důkazy nekoresponduje. Závěry krajského soudu jsou zcela správné," vysvětlil mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Podle obžaloby Nešpor loni 29. prosince zřejmě po konfliktu s partnerkou plačící dítě nejprve v afektu udeřil do obou hýždí a poté několikrát pěstí do hlavy. Novorozenci přitom způsobil rozsáhlá zranění, mimo jiné zlomeninu lebky, na jejichž následky dítě téhož dne v nemocnici zemřelo.

"Muži hrozila sazba od 12 do 15 let, třináctiletý trest je tedy zcela přiměřený. Nelze přehlédnout, že dítěti bylo zhruba deset týdnů, nemělo žádnou možnost obrany. Otci muselo být jasné, že po úderech do hlavy může děvče zemřít," řekl Angyalossy.

Brněnská státní zástupkyně Vladimíra Novotná už při červencovém jednání připustila, že okolí Nešpora hodnotilo jako vzorného otce, který se staral o dceru více než její matka. V daném okamžiku byl ale rozrušený a unavený.

Nešpor v červnu před soudem odmítl vypovídat, policistům ale ještě předtím sdělil, že se po dítěti jenom ohnal rukou. "V noci jsem Lenku nakrmil a přebalil, v sedm ráno jsem uslyšel, jak pláče, tak jsem ji přinesl z postýlky v obýváku k sobě do ložnice. Nakrmil jsem ji z lahve sunarem a uložil, ale znovu začala plakat," popsal obžalovaný osudné ráno.

Dodal ještě, že vzápětí desetitýdennímu dítěti vyměňoval plínku a dcera mu spadla z přebalovacího pultu. "S družkou jsme byli tehdy pohádaní a ona spala v obýváku," vysvětlil. Připustil, že toho tou dobou bylo na něj moc. Družka mu vyčítala dluhy a chtěla, aby se odstěhoval, švagrová mu zase řekla, že utrápil svoji matku.

Předseda brněnskéh soudního senátu Pavel Göth ale vyloučil, že obžalovaný dítě usmrtil náhodným pohybem. A stát se to podle něj nemohlo ani po pádu děvčátka z přebalovacího pultu.

Autoři: , ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz